Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kediler Yeni Evlerine Nasıl Alışır?

Kediler ve Yeni Ev

Doğaları gereği alışkanlıklarına bağlı olan kediler yeni evlerine nasıl alışır, sorusu birçok kedi sahiplenmek isteyen kişi tarafından merak edilmektedir.

Kediler, sahiplerini ve yaşadıkları alanı benimseme konusunda oldukça hassas hayvanlardır. Bu yüzden kedilerin, taşınma sonrasında yaşayacakları yeni eve alışırken zorluk çekmeleri muhtemel bir sonuç olarak cereyan edebilir. Çünkü patili dostlarımız uzun süredir sahiplendikleri ortamı bırakmaktan hoşlanmazlar. Bu durum sadece yaşamak durumunda olduğu ev değişikliği için geçerli değildir. Aynı zamanda kediler sahip oldukları tüm alışkanlıkları bıraktıkları zaman, depresif ruh haline girmeleri pek muhtemel hayvanlar olarak anlatılabilir. Bu yüzden taşınırken veya yeni sahiplendiğiniz sevimli dostunuzun bu durumdan etkilenmemesi adına yapabileceğiniz birkaç püf noktayı sizlerle paylaşabiliriz.

Taşınma Sırasında Kedinize Özel Alan Yaratın

Hayatında bir veya birkaç kez taşınmak zorunda olan kişiler, taşınmanın epey meşakkatli bir süreç olduğunun farkındadır. Bu karışık ve zorlu süreçte, evinizi paylaştığınız sevimli arkadaşınız sizin gibi normal tepkiler veremeyebilir. Bu yüzden ev eşyalarının paketlenmesini ve taşınmasını içeren tüm bu süreçte kediniz için özel bir oda ayırabilirsiniz. Çünkü hem evin karmaşıklığı hem de eve giren yeni kişiler kedinizde stres belirtilerinin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Kedilerin yeni eve alışma süreci zorlu geçtiğinden bu süreci kolaylaştırmak adına kedinizi bulundurduğunuz oda da ihtiyaçlarını karşılayabileceği mama, su ve kum kabı mutlaka olmalıdır. Hatta ev içinde yaşayan ve güvendiği birinin oda içerisinde onunla birlikte kalması da stres seviyesinin azalmasına yardımcı olabilir.

Kedinizi Yolculuğa Hazırlayın

Taşınırken yolculuk için kedinizi taşıyacak olan taşıma kabına onu alıştırmak, yolculuğunuzun daha kolay ve stressiz geçmesini sağlar. Yolculuğa çıkmadan önce mutlaka taşıma kabını koklamasını ve içine girmesine izin verin. Aksi takdirde zorla girdiği taşıma kabı, onda travma etkisi yaratabilir.

Kediler yolculukta kusar mı, diye merak eden kedi sahipleri için yolculuğa çıkarmadan 12 saat önce mama ve su vermeyi kesmeleri önerilir. Çünkü yolculuktan hemen önce yemek yiyen kediler, yolculuk esnasında yaşadıkları mide bulantısı sonucu kusabilirler. Yolculuk sırasında tuvalet ihtiyacını gidermeyen kediler, yol sırasında sıkışmaları durumunda rahatsız olmaları mümkündür. Bu yüzden yolculuğa çıkarmadan öce mutlaka tuvaletini yaptırmanız gerekir.

Yüksek Yerlere Çıkmasına İzin Verin

Taşınma işlemi tamamlandı ve yeni evinize giriş yapmaktasınız. Eski veya yeni sahiplendiğiniz tüylü dostunuz, doğası gereği kendini koruma kalkanı oluşturmak isteyecektir. Bunu da yüksek yerlere çıkarak sağlamak isteyebilir. Kediler yeni evlerine nasıl alışır derseniz eğer, pek çok kedinin öncelikle yüksek yerlere çıkarak etrafı gözlemlemekle işe başlayacağını söyleyebiliriz.

Yeni taşındığınız evde veya yeni sahiplendiğiniz kediler için, mobilyaların yüksek yerlerine çıkmalarına izin vererek onların ev ortamına alışmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Kedinizi Alışkanlıklarına Kavuşturun

Alışkanlıklarından kopan tüylü dostunuzu yeni evine alıştırmak için yapmanız gereken öncelikli davranış onu alışkanlıklarına kavuşturmak olmalıdır. Önceki yaşam alanında kullandığı mama, su ve kum kabını güvenli alanlara yerleştirmekle işe başlayabilirsiniz.

Alıştığı mama ve kum kabının kokusunu alan kediniz, yeni yaşadığı ortamda güvenli hissetmeye bu şekilde başlayabilir. Üstelik sadece mama ve su kabını yerleştirmek yeterli değil, sevdiği oyuncak veya örneğin üzerinde yattığı bir battaniyeyi de bulunduğu ortama koyarak onu biraz da olsa rahatlatabilirsiniz.

Kedinize Yeni Yaşadığı Yere Alışması İçin Zaman Tanıyın

Kedinin yeni yaşam ortamına alışması için ona zaman tanımanız yapmanız gereken en önemli davranışlardan biridir. Kedilerin yeni evlerine alışmaları için geçen süre, sahip olduğu karaktere ve yaşına göre değişiklik gösterir. Eski yaşam alanını terk eden yetişkin bir kedinin yeni ortama alışma süreci, yavru kedinin alışma sürecinden biraz daha uzun sürebilir.

Kediler alışkanlıklarına veda ederken zorlandığı gibi, yeni alışkanlıklar edinirken de zorluk çekebilir. Bu yüzden tüylü dostunuzu yaşadığınız ev içinde serbest bırakarak, her yeri keşfetmesine izin verebilirsiniz. Uzun süredir birlikte yaşadığınız kedinizin yeni eve alışma sürecinde kendi kokusunun bulunduğu eşya ve oyuncaklardan yardım alabilirsiniz. Yeni sahiplendiğiniz kedilerin alışma sürecinde ise, onlara güvenli sığınma alanları yaratmalı ve en önemlisi sabırlı olmalısınız. Kediler yeni evlerine nasıl alışır, diye merak eden kedi sahipleri bu süreci verdiğimiz ipuçları sayesinde kolaylaştırabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı