Kediler

Kedilerde Ağrı ve Ağrı Belirtileri

Kedilerde ağrı belirtileri

Kediler ve diğer canlılar vücutlarında bir ağrı olduğunda bunu çeşitli şekillerde ifade etmeye çalışırlar. Genellikle davranışsal değişiklikler ve bazı belirtiler ile kedinin ağrı çektiğini anlayabilirsiniz. Özellikle kedi sahipleri, kedilerindeki farklılığı rahatlıkla anlayacaktır. Veteriner hekimler de bu konuda uzmandır ve ağrının kaynağını tespit edecektir. Özellikle kedi sahipleri için önemli olan nokta kedilerindeki anormalliği tespit etmek, bunun neden kaynaklı olabileceğini düşünmek ve gerektiğinde uygun müdahaleyi yapmaktır.

Aslına bakarsanız kediler genellikle acı ve ağrıyı çok iyi maskeler. Doğal hayatlarında birçok hayvan için bu durum geçerlidir ve önemlidir. Fakat ev ortamında bu durumun yaşanması bazı dezavantajları da beraberinde getiriyor. En büyük dezavantaj ise ağrıyı kedi sahibinin geç fark etmesi ve bazı hastalıkların geç ortaya çıkması oluyor. Bu nedenle ağrı belirtilerini iyi bilmek ve ağrı belirtileri ortaya çıktığında hızlı bir şekilde kontrol sağlamak oldukça önemlidir.

Kedilerde Ağrı

Kedilerde ağrıya sebep olabilecek birçok faktör vardır. İnsanlarda olduğu gibi travmalar, çeşitli sorun ve hastalıklar ağrıya sebebiyet verir. Kedilerde ağrının en yaygın nedenleri arasında travma ve yaralanmaları ilk olarak sayabiliriz. Bunun yanında diş hastalıkları, sindirim sistemi sorunları, idrar yolu hastalıkları, eklem problemleri, kabızlık, ishal, solunum zorluğu kedilerdeki ağrının önemli nedenleri arasında sayılabilir.

Kedilerde Ağrı Belirtileri

Ağrı ve acı hisseden bir kedide öncelikli olarak aşağıdaki belirtiler görülür.

Depresyon ve Halsizlik

Aslında birçok hastalığın ve sorunun ilk belirtileri arasında depresyon, halsizlik, hareket etmede isteksizlik gibi durumları saymamız mümkündür. Bir ağrı hissettiğinde oldukça hareketli ve neşeli olan kediniz durgunlaşır, sakin kalmayı tercih eder, hareket etme isteği azalır. Normale göre uyku süresi de artabilir. Fakat özellikle normal dönemde sakin olan kedilerde tam tersi davranışlarda sözlenebilir. Önemli olan konu bu davranışlarda ciddi değişimlerin meydana gelmesidir.

Aşırı Miyavlama

Ağrı ve acı hisseden kediler normale göre daha fazla miyavlar. Miyavlama esnasında genellikle sesleri kısıktır ve acılı bir şekilde çıkar. Miyavlama aralığı sıklaşmıştır ve uzun sürebilir.

İştahsızlık

Tabi ki kedilerde iştahsızlığa neden olabilecek birçok farklı faktör söz konusudur. Fakat genel olarak bir değerlendirme yaptığımızda ağrı hisseden kedilerin iştahı normale göre azalır, yemek yemede isteksizdir ve bazen iştahı tamamen kapanabilir.

Kendini Yalama ve Isırma

Özellikle ağrı olan bölge ile kediler oldukça fazla uğraşır. Bu bölgeyi kediler sürekli olarak yalar veya ısırır. Bazen bu yalama ve ısırma olayı oldukça aşırı olur ve bölgede yaralanma da meydana gelebilir.

Duruş Değişiklikleri

Kedilerin standart bir duruşu vardır. Ağrı meydana gediğinde bu duruşta değişiklikler oluşabilmektedir. Özellikle karın bölgesi ağrılarında hafif kambur görünüme sahip olurlar. Atlama, zıplama gibi hareketleri pek yapmazlar. Yine ağrıyan uzuvlarını sakınırlar ve bu bölgeleri daha güvenli bir şekilde tutmaya çalışırlar.

Saldırganlık ve Tepkiler

Sahiplerine ve diğer canlılara karşı saldırgan olabilirler. Özellikle dokunmaya kalktığınızda bu saldırganlık durumu daha da artar. Ağrılı olan bölgeye dokunduğunuzda ise tırmalama ya da ısırma gibi davranışları görebiliriz.

Yukarıda saydığımız belirtiler dışında ağrının kaynağına ve altında yatan hastalığa göre farklı birçok belirtiyi görmemiz muhtemeldir. Kedisini iyi tanıyan, onun davranışlarını ve günlük rutin yaşamını iyi bilen kedi sahipleri farklılıkları rahatlıkla hissedecektir.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı