Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kedilerde Alerjiye Neden Olan Riskli Gıdalar

Kedilerde Alerji

Kedisinin bakımına özen gösteren ve sağlıklı bir yaşam sürmesini arzulayan çoğu kedi sahibi zaman zaman kedimin neye alerjisi var? Şeklinde soruların cevabını merak edebilir. Kedilerin gösterdiği bazı davranışlar alerji belirtileri olarak algılandığı ve bu davranışları mama ve yiyecek tüketiminden sonra gösterdikleri için, gıda alerjisi konusu merak edilen konular arasında yerini alır.

Kedinizin sağlıklı beslenmesi için içeriğine özen gösterdiğiniz ve fiyatını önemsemeden aldığınız kaliteli mamalar bile, minik dostlarınızın gıda alerjisine neden olabilir. Bu nedenle kediniz veya kedileriniz hassas bir bünyeye sahipse, mutlaka önce gıda alerjisi olup olmadığını uzman bir veteriner hekim muayenesinde test ettirmeniz gerekir. Peki kedilerde gıda alerjisine yol açan yiyecekler ve besinler neler olabilir, inceleyelim.

Kedilerde Alerji Nedenleri

Gıda alerjisi kedilerde yaygın görülen bir alerji türü olmamakla birlikte, kedilerin tükettikleri besin içeriğinde yer alan etken maddeye karşı bağışıklık sisteminin gösterdiği bir tepki olarak adlandırılabilir. Peki, kedilerde alerji neden olur? Kedilerde alerji çoğunlukla beslenmeden kaynaklanır.

Yaş ve cinsiyet fark etmeksizin kedinizde ortaya çıkabilen alerjinin neden olduğu başlıca besinler şöyle sıralanabilir;

  • Katkı ve koruyucu madde
  • Mamalara eklenen tat artırıcı bileşenler
  • Sığır ve kuzu eti
  • Soya
  • Gıda boyası

Kedilerde Alerji Belirtileri

Kedilerde oluşan alerjiler kendini en çok cilt üzerinde gösterir. Ciltte oluşan tahrişler, aşırı kaşınma, tüy dökülmesi ve deride kabuklanma kedilerde görülen alerjilerin yaygın belirtileri arasında yer alır.

Kedilerin alerjiden kaynaklanan aşırı kaşınmaları, cildin çeşitli bölgelerinde lezyonların oluşmasına neden olabilir. Cilt lezyonları ise, bölgesel bir kellik meydana getirebilir. Kedilerde meydana gelen alerjiler gıda ve polen kaynaklı ise, göz akıntısı, öksürme ve hapşırma genel belirtiler olarak kendini göstermektedir. Kedilerde alerjik hapşırma, birkaç defa üst üste olacak şekilde, öksürükle beraber kendini gösterir.

Kedilerde alerji belirtileri olarak sayılan genel semptomlar dışında; ishal, kusma ve gaz çıkarma gibi ileri derecede bazı semptomlarda görülmesi muhtemeldir. 

Kedilerde Alerji Yapan Gıdalar Nelerdir?

Kedilerin %14-15’i arasında görülen gıda alerjisine yol açan besinler şöyle listelenebilir.

Süt Ürünleri

Kedilerde laktoz intoleransının bulunması, süt ve süt ürünlerini tüketilmesi halinde sindirim sistemi hastalıklarının oluşabileceğini belirtir. Yavruluk döneminden itibaren kedilerde laktoz intoleransı artmaya başlar. Buna bağlı olarak kedilerde süt ürünleri alerji yapar mı? Kedilerde süt ve süt ürünleri tüketimi, içerdikleri laktoz nedeniyle sindirim sistemi problemlerine yol açabilir. Fazla ve sık miktarda süt ve süt ürünleri tüketen kedilerde, çoğunlukla ishal ve kusma belirtilerinin gözlemlendiği söylenebilir.

Katkı ve Koruyucu Madde

Kedi mamalarının içine bozulmaması, lezzetinin ve kıvamının artması amacıyla BHT ve BHA koruyucu madde eklenir. BHT ve BHA koruyucu/katkı maddesi kedilerde gıda alerjisine neden olabilir. Bu yüzden kedi maması seçerken içeriğinde doğal bileşenlerin olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Deniz Ürünleri

Kedi mamaları arasında gıda alerjisine en yatkın olan lezzet türü deniz ürünleri içeriğine sahip olanlardır. Peki, kedilerde deniz ürünleri alerji yapar mı? Kediniz için oldukça lezzetli ve hoş bir seçenek olarak değerlendirilen ton balıklı, somonlu kuru ve yaş mamalar, kedilerde gıda alerjisine neden olabilir. 

Mısır Unu

Kedi mamalarının içeriğine doyuruculuğunun yüksek olması amacıyla tahıl ve mısır unu katılır. Kediler her ne kadar bu mamaları tükettiklerinde uzun süreli bir tokluk sağlasalar da sürekli olarak mamanın içeriğindeki mısır ununa maruz kalması neticesinde kedide gıda alerjisi görülmeye başlanabilir. Peki beslenme kaynaklı alerji olan kediye ne iyi gelir? Kedileri alerjik reaksiyona neden olan gıdadan uzaklaştırmak ve tamamen doğal içeriğe sahip olan mama tüketimine teşvik etmek önleyici ve koruyucu bir yöntem olarak değerlendirilebilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı