Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kedilerde Bıyık Dökülmesi Neden Olur?

Kedilerde görülen sağlık sorunları arasında olan bıyık dökülmesi her zaman ciddiye alınması gereken bir durumdur. Aynı zamanda kedilerde bıyık, yaşamlarının sorunsuz olarak devam edebilmesi açısından önemlidir. Hayvanseverler genelde kedi bıyıklarının ne işe yaradığını da merak etmektedir. Bu yazımızda merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarına ulaşacak ve kedilerde bıyık dökülmesi nedenleri hakkında diğer detayları da okuyabileceksiniz.

Kedilerde Bıyık Ne İşe Yarar?

Öncelikle kedilerin bıyıkları onları çok daha tatlı göstermekle beraber birçok görev üstlenmiştir. Kediler farklı nesnelerle olan mesafesini ön görmek için bıyıklarını kullanırken ayrıca yüksekten atlarken veya dar bir alana giriş yaparken, bıyıklardaki titreşim sayesinde ölçüm yapmaktadırlar. Bu özellikler onların doğasında vardır ve gündelik yaşamlarında çok işe yarar. Örneğin patili dostlarımızın bazen çok dar alanlara giriş yaptığını görebilir ve bu duruma fazlasıyla şaşırabilirsiniz. Öyle ki pek çok kişi kedilerin aslında sıvı olduğunu düşünebilir. Tam da bu noktada bıyıklarını kullanarak tüm mesafeleri ölçebilen kedilerin dar alanlara rahatlıkla giriş yapabildiği unutulmamalıdır.

Kedilerde bıyık dar alanlara kolay girişin yanı sıra karanlık bölgelerdeki mesafeleri ölçmek için de kullanılmaktadır. Bu konuda da bir örnek verecek olursak, evde kedi besleyenler ışıkları kapatsa bile kedilerin belirli bölgelerden ve yine dar alanlardan geçebileceğine şahit olabilir. Son olarak kediler karanlık ortamlarda beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bıyıklarını kullanarak yiyeceklerin kokusunu alabilir.

Kedilerde Bıyıkların Dökülme Nedenleri

Kedilerde bıyık neden dökülür sorusuna verilecek ilk yanıt, mevsimsel geçişlerdir. Bu durum her kedi ırkındaki tüy yapısına bağlı olarak değişebilir. Eğer sadece mevsim değişimlerinde bıyıklar dökülüyorsa herhangi bir sorun yok demektir. Ancak sıklıkla bıyıklar dökülüyorsa vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurulmalıdır.

Kedi bıyıkları bazen de çok yaramaz olmalarından kaynaklı dökülebilir. Oyun oynamayı seven bir kediniz varsa belirli zamanlarda bıyık kırılmaları yaşanabilir. Çünkü sürekli hareket halinde olan kediler yüksek yerlere çıkabilir ya da yüksek yerlerden atlayabilir.  Öte yandan kedinizin bıyıklarına dokunmamanızı tavsiye ediyoruz. Sevimli dostlarımız bıyıklarına dokunulmasından hoşlanmadığı gibi anlık olarak strese girebilir ve bıyık dökülmesi yaşanabilir. Bu nedenle kedilerin bıyıklarına hiçbir şekilde dokunmamalı ve kesmemelisiniz. Kedinizin bıyıklarında yaşanacak herhangi bir olumsuz durum, ciddi denge kayıplarına neden olabilir.

Kedinizin bıyıkları kırılmışsa yerine yenileri çıkacaktır. Fakat bazı bıyık kırılmaları kedinizin aşırı titiz davranmasından dolayı yaşanabilir. Örneğin kediniz kendini sürekli yalıyorsa patisiyle bıyıklarına zarar verebilir. Şimdi maddeler halinde kedilerde bıyık dökülmesi nedenlerini ele alalım.

Vitamin Eksikliği

Patili dostunuzun vitamin eksikliğinden dolayı bıyıkları dökülebilir. A vitamini eksikliği sebebiyle başlayan bıyık dökülmesi ayrıca tüy dökülmesine ve diğer cilt sorunlarına neden olabilir. Bu tür durumlarda mutlaka veteriner hekim kontrolüne gidilmelidir.

Saçkıran Rahatsızlığı

Kedilerde bıyık dökülmesi nedenleri arasında, saçkıran rahatsızlığı da bulunmaktadır. Mantar enfeksiyonu nedeniyle yaşanan bu durum kesinlikle normal karşılanmamalıdır. Saçkıran nedeniyle yaşanan tüy dökülmelerine eşlik eden bıyık dökülmesi için yine veteriner hekim tarafından tedavi uygulanmaktadır.

Yetersiz Beslenme

Kedilerde beslenme düzeni, tüy ve bıyık sağlığını doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle günlük almaları gereken vitamin, mineral ve proteinler karşılanmalıdır. Öte yandan kedinizin yeteri kadar beslenmemesi halinde bıyık dökülmesi hızlıca görülebilir. Haliyle kaliteli mama kullanarak günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamanızda fayda var.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı