Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kedilerde Çapak Problemi

Kedi ve Çapak

Kedilerde çapak problemi, kedilerin gözlerinin çok hassas olması sebebiyle sıklıkla yaşanan göz hastalıklarından biridir. Kedilerin hayatlarının farklı dönemlerinde yaşadıkları bu problem, yaşam konforlarını ciddi şekilde etkileyen bir duruma dönüşebilir. Kedilerinin daha uzun ve sağlıklı bir hayat sürmelerini isteyen kedi sahipleri, yaşadıkları çapak problemleri için farklı çözümler arar. 

Kedilerin Gözlerinde Neden Çapak Oluşur? 

Kedilerde yaşanan çapak problemi, her yaş araladığında kedinin yaşayabileceği bir sorundur. Özellikle yavru kedilerde daha sık görülen bu problemin farklı nedenleri bulunur. Sokakta yaşayan kedilerde sıklıkla görülen bu problem genellikle mikrobik nedenler dolayısıyla gerçekleşir. Yavru kedilerin henüz gözlerinin tam gelişmemiş olması da, sıklıkla çapak problemi yaşamalarına neden olabilir. Yavru kedilerin bağışıklık sisteminin gün geçtikçe gelişmesi ile çapaklanma problemi ortadan kalkacaktır. Fakat kedinizin gözlerinde uzun süren ve geçmeyen çapak problemi gözlemliyorsanız, kedinizi bir veteriner hekime muayene ettirmeniz gerekir. Veteriner hekim kedinizin yaşadığı çapak probleminin sebeplerini kısa süre içerisinde ortaya çıkaracaktır. 

Kedilerin bulundukları ortamlarda var olan toz ve kirler gözlerinin enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Bu enfeksiyon ise kedilerin gözlerinde çapak problemi yaşatabilir. Göz akıntısı ve göz yanması da, kedilerde yaşanan çapak problemi esnasında meydana gelebilecek rahatsızlıklardır. Eğer kedinizi herhangi bir sebepten dolayı dışarı çıkarttıysanız, bu esnada bir başka kediden enfeksiyon kapmış olabilir. Bağışıklıkları düştüğünde daha kolay enfeksiyon kapabilen kediler bu gibi durumlarda çapak problemi yaşayabilir. 

Eğer kedinizin yaşamakta olduğu çapak probleminin yanı sıra halsizlik, kusma, iştahsızlık gibi şikayetleri de bulunuyorsa bu hastalığın habercisi olabilir. Kediniz ciddi bir rahatsızlık yaşaması sebebiyle de göz çapaklanması yaşıyor olabilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden veteriner hekim desteği almak tavsiye edilir. Kedilerin göz sağlıkları için tükettikleri besinler çok önemlidir. Bağışıklıklarını kuvvetlendiren kuru mamalar ile beslenmeleri göz sağlıkları açısından da olumlu olacaktır. Kedilerde çapak problemi esnasında gözüne yabancı herhangi bir madde kaçmadığından emin olmak gerekir. Eğer yabancı bir madde dolayısıyla çapak problemi yaşanıyorsa bu maddenin çıkartılarak, gözün temizliğinin yapılması gerekir. Kedilerin birbirleriyle veya kendileriyle oynarken gözlerine aldıkları fiziksel darbeler sonucunda da çapaklanma problemi meydana gelebilir. Sebebi ne olursa olsun kedilerin gözlerinde yaşanan çapak problemi en kısa sürede geçmesi adına tedavi ettirilmesi gereken bir rahatsızlıktır. 

Kedilerde Göz Çapaklanması Nasıl Tedavi Edilir?

Herhangi bir sağlık sorunu yaşamayan kediler gözleri parlak ve son derece iyi görmelidir. Yaşanan akıntı veya çapak gibi problemler kedilerin göz sağlığında ters giden bir şeylerin olduğu anlamına gelir. Kedilerin yaşamakta oldukları çapaklanma problemleri çözülmeden önce, sebebinin ne olduğunun bilinmesi gerekir. Kedilerin gözlerinde yaşanan çapak sorununun nedenini veteriner hekimler kısa süre içerisinde çözecektir. Kedilerin gözleri, çapak problemi yaşadıkları süre boyunca steril ve temiz tutulması gerekir. 

Bu temizliği kaynamış ve soğumuş şekilde mikroplarından arınmış olan su ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Sargı bezi ya da gazlı bez de kedinizin gözlerini temizlerken size yardımcı olacak bir maddedir. Peçete ıslandığında parçalanabileceği için temizlik esnasında kullanılması önerilmez. Kedilerde çapak problemi süresince bu temizlik işlemi devam etmelidir. Günde 2 ya da 3 kez tekrarlamanız kedinizin rahat hissetmesini sağlayacak, kısa süre içerisinde bu durumun ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı