Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kedilerde En Çok Görülen 8 Hastalık

Kedilerde Hastalık

Yaşam alanlarınızı paylaştığınız sevimli dostlarınız ne kadar kendilerine bakma konusunda yetenekli olurlarsa olsunlar, birçok bulaşıcı veya ciddi hastalık geçirebilirler. Kedilerde en çok görülen hastalıklar olarak 8 ciddi hastalık türünü şöyle açıklayabiliriz.

  • Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Feline Calicivirüs enfeksiyonu olarak da bilinen üst yolunum enfeksiyonu olan kedi hastalık belirtileri olarak; burun akıntısı, yüksek ateş, halsizlik, iştahsızlık ve gözyaşı görülebilir. Bu virüs bazı kedilerde ishal rahatsızlığını da ortaya çıkarabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonu erken teşhis edilmediğinde veya tedavisine başlanmadığında ölümcül boyutlara kadar ulaşabilir. Sevimli dostlarınızı bu virüsten korumak için, düzenli olarak karma aşılarını yaptırmanız önerilir.

  • Böbrek Hastalığı

Kedilerde ortaya çıkan böbrek hastalıkları, çoğunlukla idrar yolu enfeksiyonları ile uyumlu olarak gelişmektedir. 

Kedilerin böbrek fonksiyonlarının işlev yetersizliğini ortaya çıkarmak için, kan testlerinin yapılması gerekir. Bunun için tüylü dostunuzda gözlemlediğiniz; aşırı su kaybı, kusma, mide bulantısı, çok sık idrara çıkma, kilo kaybı, iştahsızlık, anoreksi, depresyon ve uyuşukluk gibi belirtiler olması durumunda vakit kaybetmeden veterinere götürmeniz gerekir.

  • Diyabet

Kedilerdeki diyabet hastalığı, insanlarda olduğu gibi insülin hormonunun eksikliği neticesinde meydana gelir. Kedilerin yetersiz insülin hormonu salgılaması, kandaki şeker miktarını artırarak hipergliseminin ortaya çıkmasına neden olur.

Kedilerde meydana gelen diyabet hastalığı kedinizde; az veya aşırı mama tüketimi, kilo kaybı, çok sık idrara çıkma ve kum kabı dışına idrar yapma gibi belirtiler sonucunda anlaşılabilir. Kedilerde diyabet hastalığı, erken teşhis ve düzenli diyet programı ile kolay bir şekilde kontrol altına alınabilir. 

  • Kulak İçi Enfeksiyon

Mikroorganizmalara bağlı olarak gelişim gösteren kulak içi enfeksiyon hastalığı, kedilerde en yaygın olan hastalık türleri arasında yer alır. Kedilerde kulak içi enfeksiyon kulak yolunda oluşan mantar ve bakteriler sonucunda ortaya çıkar. Sevimli dostunuzda kulak içi enfeksiyon hastalığı tedavi edilmediği durumlarda işitme kaybı gibi kalıcı hasarlara sebep olabilir.

  • Mantar Hastalığı

Kedilerin derilerinde ve tüylerinde ortaya çıkan mantar rahatsızlığı, yetişkin kedilerde yaygın görülen bir hastalık türüdür. Sevimli dostunuzda ortaya çıkabilen mantar hastalığı genellikle; boyun, patiler ve kulak diplerinin bulunduğu bölgelerde yaygın semptomlar gözükebilir. Tedavi edilmediği takdirde, başlayan mantar hastalığı diğer bölgelere de yayılım gösterebilir.

  • FIV Virüsü

Kedi immün yetmezlik virüsü olarak bilinen FIV virüsü, ölümcül ve bulaşıcı bir hastalık türüdür. Başka kedilerden ısırma veya kan yolu ile bulaşan FIV virüs hastalığı belirtileri olarak; ishal, kilo kaybı, diş eti iltihabı ve yüksek ateş görülmektedir. Bu virüse kapılan kedilerde tedavi yöntemi olarak aşı tedavisi önerilmektedir.

  • Kanser

Kedilerde görülen kanser hastalığı, zararlı hücrenin ortaya çıktığı doku etrafında kontrolsüz büyüme sonucunda ortaya çıkar. Kedilerde kanser belirtileri olarak; vücutta şişme, iştahsızlık, idrar yapma, nefes almada zorluk çekme, ağız kokusu, halsizlik, kırmızı cilt lekeleri, aşırı kilo kaybı, topallama ve kusma sayılabilir. Bu belirtilerden birini kedinizde gözlemlediğiniz zaman, mutlaka vakit kaybetmeden bir veterinere götürmeniz önerilir.

  • Feline Panleukopeni (Kedi Gençlik Hastalığı)

Feline Panleukopeni olarak da bilinen kedi gençlik hastalığı, genç kedilerde görülmektedir. Bu hastalık türü bulaşıcı ve viral bir hastalıktır. Kedi Gençlik Hastalığı belirtileri arasında; depresyon, kilo kaybı, iştahsızlık ve ateş sayılabilir. Bu belirtileri gösteren kediler için karma aşılar koruyuculuk sağlayabilir. Kedilerde en çok görülen hastalıklar olarak saydığımız hastalıklar, tedavi edilmediği müddetçe kedilerin yaşamını tehdit edebilecek düzeylere ulaşabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı