Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kedilerde Gebelik Süresi Kaç Haftadır?

Kedilerde Gebelik

Kedilerle ilgili merak edilen birçok konu bulunuyor. Bunlardan biri de kedilerdeki gebelik süresinin kaç hafta olduğudur. Halk arasında Mart ayında çiftleşme dönemine girdiği düşünülen kedilerin aslında bu dönemde pek çok zorlukla mücadele ettiği unutulmamalıdır. Yazımızın devamında kedilerde gebelik süresi kaç haftadır, kedilerin hamilelik süresi ne kadar gibi soruların yanıtlarını tüm detaylarıyla bulabilirsiniz. Ancak bu bilgilerden önce patili dostlarımızın hamile kalabilme yaşının bilinmesi gerekiyor. Kedilerin 6. ay itibariyle cinsel olarak yetişkinliğe ulaştığı ve hamile kalabileceği, önemli bir bilgidir.

Kedilerde Hamilelik Süresi Kaç Haftadır?

Dişi kedilerde hamilelik süresi 8-9 hafta arasında değişmektedir. Ancak bu süre ortalama zamanı ifade eder. Veteriner hekimler ve birçok uzman kedilerde hamilelik süresinin 52 ile 72 gün arasında olduğunu belirtmektedir. Elbette her kedi cinsinde bu süre farklı olabilir.

Gebeliğin ilk aşamasında tıpkı insanlarda olduğu gibi bazı belirtilerle kendini belli eden hamilelik, ilk 2 haftada iştah kaybıyla başlar. Ayrıca mide bulantısı da yaşanır. Baş dönmesi de yine gebeliğin ilk aşamalarından biridir. Kediler 3. hafta itibariyle mama tüketimine devam ederken çoğu zaman kilolarla baş başa kalır. Kedilerdeki karın büyüklüğü, doğacak olan kedi sayısına göre değişmektedir. Kediler gebelik döneminde adeta bir top yutmuş gibi bir görünüme ulaşabilir. Kedinizin bu süreçte kaç yavruyu dünyaya getireceğini merak ediyorsanız veterinere götürerek röntgen çektirebilirsiniz.

Kedilerde Doğum Öncesi Değişimler Nelerdir?

Kedilerde doğum öncesi bazı değişiklikler yaşanır. İlk olarak doğuma 1 hafta kala göğüsler büyümeye başlar. Bu sayede süt salgılama süreci de başlamış olur. Patili dostlarımız doğuma kısa bir zaman kala mutlaka güvenli, sakin ve sıcak bir bölgeye alınmalıdır. Doğum için kedi yatağını kullanmanızı öneriyoruz. Ayrıca doğuma 15 gün kala kediniz mama tüketmeyi de bırakır.

Sevgili dostlarımızın doğum yaptığını fark etmek aslında zordur. Doğum sırasında genital bölgesini yalayacak olan kediler ayrıca sesler çıkaracaktır. Bu durumları gözlemlediğinizde doğuma hazır olduğunu anlayabilirsiniz. İlk yavru ortalama 30 dakika içerisinde dünyaya gelir. Daha sonra 15-20 dakika arasında ikinci yavru da dünyaya gözlerini açar. Anne kediler yeni doğan yavrularını hemen yalar ve temizlemeye başlar. Doğumdan sonra ise plasentayı yer.

Doğum gerçekleştirdikten sonra hızlıca veterinere götürmeniz tavsiye edilmez. Sadece doğuma 1-2 hafta sürecin sorunsuz olarak devam ettiğini anlamak adına veterinerden destek alabilirsiniz. Doğumdan sonra minimum 8 hafta annesiyle yaşaması gereken yavru kedilerin annesinden ayrılması halinde ciddi sorunlar yaşanabilir. Aslında kedilerin ilk 3 ay annelerinden ayrılmaması şarttır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı