Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kedilerde Karaciğer Yetmezliği

Kedilerde Hastalık

Kedilerin sindirim sisteminde önemli bir fonksiyonu bulunan karaciğer, toksik ve zararlı maddelerin kandan atılmasına yardımcı olur. Bu açıdan birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkan kedilerde karaciğer yetmezliği, evcil dostlarımızın sağlığını ve yaşamını tehdit eden önemli bir hastalık olarak görülebilir. Peki kedilerde yaygın olarak görülen karaciğer yetmezliğinin nedenleri, belirtileri ve tedavisi nelerdir, hep birlikte öğrenelim.

Kedilerde Karaciğer Yetmezliğinin Nedenleri

Karaciğerin işlevini yetirmesi olarak bilinen ve tedavi edilmediği sürece organ kayıplarına neden olabilecek kedilerde karaciğer yetmezliği neden olur? Kedilerce karaciğer yetmezliğinin oluşmasına neden olan faktörler şunlardır:

 • Obeziteye bağlı olarak oluşan karaciğer yağlanması
 • Antibiyotik ve kemoterapi gibi bazı ilaçların kullanımı
 • Beslenme sonucu oluşan zehirli ve toksik madde kullanımı
 • Kan pıhtısı hastalıkları
 • Kan dolaşım yetersizlikleri
 • İleri yaşlarda artan hassasiyet

Kedilerde Karaciğer Yetmezliği Belirtileri

Yaşam kalitelerini ciddi derecede etkileyen kedilerde karaciğer yetmezliği nasıl anlaşılır? Evcil dostlarımızda meydana gelen bu hastalığın diğer hastalıklardan farkı, belirtilerinin gözle görülebilir olmasıdır. Karaciğer yetmezliği kedilerin gözlerinde ve diş etlerinde belirgin olarak sarılıkların oluşması şeklinde ayırt edilebilir. Karaciğer yetmezliği, kedilerin vücutlarında birden çok sistemin işleyişini bozduğu için etkileri yıkıcı olabilir. Bu yüzden tüylü dostlarımızda görülen bu belirtileri göz ardı etmemeli ve mutlaka bir veteriner hekim eşliğinde uygun görülen tedaviye başlatmalısınız.

 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Hızlı kilo verme
 • Kusma
 • Karın bölgesinde şişlik
 • Depresyon ruh hali
 • Koyu renkli idrar yapımı
 • Aşırı salya birikimi

Kedinizde bu belirtiler dışında enerji kaybı, belirgin davranış değişimleri ve uzun süreli yemek yememe şeklinde belirtiler gözlemliyorsanız, vakit kaybetmeden bir veteriner hekime muayene ettirmeniz gerekir. 

Kedilerde Karaciğer Yetmezliği Tedavisi

Kedilerde meydana gelen karaciğer yetmezliğinin tedavisi için, veteriner hekimin uyguladığı kan testleri sonucunda tanı koyması gerekir. Ardından uzman bir veteriner hekim eşliğinde periyodik olarak bir tedavi sürecine başlanabilir. Peki, kedilerde karaciğer yetmezliği iyileşir mi? Kedilerde meydana gelen karaciğer yetmezliği, veteriner hekimin belirlediği takvime uygun olarak, evde veya gerekli görülürse klinikte yoğun bir şekilde tedavisi tamamlanırsa iyileştirici sonuçlar elde edilebilir.

Kedilerde görülen karaciğer yetmezliğinde dehidrasyonu önlemek adına sıvı sağaltımı yapılmaya başlanır. Sıvı sağaltımı ile başlayan tedavi süreci devam ederken vücutta oluşan enfeksiyonları gidermek adına antibiyotik ilaç tedavisine başlanır ve gerekli görülürse vitamin takviyesi uygulanır.

Karaciğer yetmezliği tedavisi gören kedilerde yoğun olarak iştahsızlık yaşanır. Bu yüzden besin tüketimi yapamayan kedilere tedavi sürecinde veteriner hekimin kontrolünde tüp yardımı ile beslenmesi sağlanabilir.

Karaciğer yetmezliği tedavi sürecinde uygulanan; ilaç, beslenme tüpü, vitamin takviyesi ve sıvı sağaltımı gibi uygulamalar başarılı sonuç vermiyorsa eğer, uzman veterinerinde ortak kararı ile operasyon yapılmasına karar verilir.

Karaciğer yetmezliği nedeni ile tedaviye başlayan kedilerin, diyet beslenme rutinine geçmesi gerekir. Özellikle yeme bozukluğunun etkili olduğu bu hastalığın tedavisi, dengeli ve doğru beslenme ile desteklenmesi gerekir.

Karaciğer Yetmezliği Olan Kedilerde Beslenme Tedavisi

Karaciğer yetmezliği tedavisi gören evcil dostunuz nihayet taburcu olup evinize gelecektir. Taburcu edildikten sonraki süreçte dostunuzu, karaciğerini yoran besinlerden ve mamalardan uzak tutmanız gerekir. Karaciğer yetmezliği yaşayan kedilerde beslenme tedavisi, veteriner hekimin uygun gördüğü özel formüle edilen kuru mamalar eşliğinde uygulanmalıdır.

Karaciğer organlarının iyileşme sürecini hızlandırmak adına protein, E ve K vitamin değeri yüksek fakat sodyum miktarı düşük mamalar eşliğinde bir diyet beslenme düzenine geçilecektir. Gün içinde evcil dostunuzun sindirim sistemini ve karaciğerini yormamak adına azar azar yemesine dikkat etmeli, veterinerinizin uygun gördüğü besin takviyelerini beslenme programına dahil edebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı