Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kedilerde Kepeklenme Sorunları

Kedilerde Cilt Sorunları

Kedilerde cilt sorunları sıkça görülmektedir. Bunlardan biri de kepeklenmedir. Belirli dönemlerde görülen kepeklenmenin farklı nedenlerden dolayı ortaya çıktığı bilinir. Ayrıca kedinin bir defa kepeğe yakalanması, ilerleyen dönemlerde aynı sorunu yaşayacağı anlamına gelebilir. Cilt yüzeyinde beyaz lekelere neden olan kepekler en çok omega 3 eksikliği sebebiyle yaşanır. Ek olarak cildin nem oranı düştüğünde kepek oluşumu gözlemlenir. İnsanlardaki kepeklenmeye benzeyen bu tür vakalarda kedinin cildi kurumaya başlar. Son derece can sıkıcı olan bu durum başka hastalıkların da habercisi olabilir. Kepeklenme ile beraber yara oluşumu gözlemleniyorsa, açık yaranın enfeksiyon kapmaması için dışarıdan uzak tutulması gerekir.

Kedilerde Kepeklenme Nedenleri

Şirin dostlarımızın kepeklenme sorununa neden olan ilk faktör, obezitedir. Aşırı kilolar nedeniyle kedinizin göbeği ya da kuyruk bölgesi kuru kalabilir. Bu durum kepeklenmeyi beraberinde getirir. Bazen de parazitler nedeniyle kepeklenme oluşabilir. Yaz aylarında aşırı sıcağa maruz kalabilen kedilerde parazit sorunu sıkça görülebilir. Kedilerde kepeklenme nedenleri arasında şampuan kullanımı da bulunmaktadır. Küçük dostunuza duş aldırırken insanlara için üretilen şampuanları tercih ederseniz, cilt dengesini bozabilirsiniz. Bu nedenle kedilere özel üretilen şampuanlar kullanmanız, kepek oluşumunu engelleyecektir. Yıkamadan sonra yeteri kadar durulanmayan kedilerde de kepeklenme yaşanır.

Kedilerde Kepeklenme Tedavisi

Kedilerde kepeklenme tedavisi için dikkat etmeniz gereken bazı durumlar bulunmaktadır. İlk olarak tüy ve cilt bakımına gerekli özeni göstermeniz önemlidir. Rutin olarak yapacağınız bakımlar kedinizin cilt ve tüy sağlığını koruyacaktır. Yine düzenli bir şekilde kedinizin tüylerini fırçalayarak ölü tüyleri vücuttan arındırabilirsiniz. Daha iyi nefes alacak olan kediler temiz kaldığı sürece kepeklenme sorunuyla karşılaşmayacaktır. Kediler çoğu zaman tüylerini yalayarak temizler. Fakat fırçayla kedi tüylerini taradığınızda kediniz eskisi gibi tüylerini yalamaktan vazgeçecektir.

Kedilerinizin tüy sağlığını korumak için ayda en az 2 defa kedi şampuanı ile yıkamanızı öneriyoruz. Bu işlem sadece tüylerin değil derinin de kepeklenmesini engelleyecektir. Uyguladığınız bakımlara rağmen kepeklenme sorunu devam ediyorsa yapmanız gereken şey, veteriner hekimin yolunu tutmak olacaktır. Doğru teşhis sonrasında uygulanabilecek tedaviler sadece veterinerler tarafından tavsiye edilecektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı