Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kedilerde Kırılgan Deri Sendromu

Belirtileri ve Tedavisi

Kedilerde kırılgan deri sendromu Ehlers-Danlos sendromu olarak da adlandırılır. Kolajen üretimindeki genetik bir sorundan dolayı ortaya çıkan bu sendrom ayrıca bağ dokusundaki bozukluk sonucunda meydana gelmektedir. Kedilerde gevşek, gergin ve kırılgan bir deri yapısını beraberinde getiren bu hastalık cildi zayıflatmaktadır. Ayrıca ciltte ciddi hasarlara neden olabilir. Bu yazımızda sizlere kedilerde kırılgan deri sendromu belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler aktarıyor olacağız.

Kedilerde Kırılgan Deri Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde kırılgan deri sendromu belirtileri başlangıçta eklemlerde gevşeklik ve hassas cilt yapısıyla ortaya çıkmaktadır. İlk belirtilerin ardından kedilerin çok küçük çiziklerde bile cildinde yara oluşabilir ya da cildi yırtılabilir. Kan damarları, kalp, göz ve vücuttaki tüm dokuları etkileyen kolajen eksikliği için gerekli muayeneler yapılarak teşhis konulabilir. Bu sendromun yavru kedilerde görülmesi durumunda kısa sürede hayati tehlikeler ortaya çıkabilir. Yetişkin kedilerde bazen hafif belirtilerle ortaya çıkan kırılgan deri sendromunun bilinen belirtileri ciltte yarılma ve morarma olarak sıralanabilir.

Yapılan araştırmalarda bu sendromun hangi sıklıkla görüldüğü tam olarak anlaşılamamıştır. Fakat nadir görüldüğü unutulmamalıdır. Özellikle Himalaya kedilerinin bu sendromdan fazlasıyla etkilendiği de bilinir. Kedinizin bu sendromdan hafif etkilenmesi durumunda doğum yapabileceğini ancak hastalığı sonraki nesillere taşıyabileceğini de söylemekte yarar var. Bazen de kediler bu sendromun belirtilerini hissetmeden taşıyıcı nitelikte olabilir.

Kırılgan Deri Sendromu Teşhisi

Kedilerde sadece kolajen eksikliğinin teşhisi konulabilir. Bu yüzden kırılgan deri sendromunu net bir şekilde teşhis edebilecek bir test bulunmamaktadır. Haliyle hangi kedilerin taşıyıcı hangilerinin de bu sendroma yakalandığını söylemek zordur. Belirtilerine göre veteriner hekim kontrolünde bazı önerilere uyum sağlanabilir.

Kırılgan Deri Sendromu Tedavisi

Kırılgan deri sendromu tedavisi için genel bir muayene prosedürü bulunmamaktadır. Bu yüzden hassas ciltli kedilerde kısırlaştırma yapılabilir ve bu sayede sendromun sonraki nesillere aktarımı engellenebilir. Ayrıca kolajen eksikliği için de kesin bir tedavi yoktur. Kolajen eksikliği ayrıca doğumdan önce ve sonra bazı komplikasyonları beraberinde getirebilir. Yapmanız gereken en önemli şey, kedinizi kısırlaştırmak ve sendromlu kedileri de keskin nesnelerden uzak tutmaktır. Bu süreçte kedinizin sağlıklı beslenmesini sağlayarak yaşam süresini de uzatabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı