Kedi Bakımı ve SağlığıKedi MamalarıKediler

Kedilerde Mamayı Reddetme Nedenleri

kedilerde mamayı reddetme

Kedilerde mamayı reddetme nedenleri pek çok kedi sahibinin endişe duyduğu durumlar arasında yer almaktadır. Kediler keyiflerine oldukça düşkün canlılardır. Aynı zamanda titizliğe de çok önem verirler. Özellikle bu iki kriteri sağlamayan mamaları yemeyi reddederler. Yani tatlarını beğenmedikleri ve temiz görmedikleri mamayı yemek istemezler. Bununla birlikte pek çok nedenden dolayı da kediler mama yemeyi reddedebilirler. 

Kediler Neden Mama Yemez?

Kedilerde mamayı reddetme nedenleri aslında oldukça çeşitlidir. Kedilerin mamayı reddetme nedenlerini arasındaki en büyük durumlardan biri hastalıktır. Eğer kedi birdenbire mamayı reddetmeye başlarsa herhangi bir hastalığın belirtisi olabilir. İştah kesilmesi böbrek yetmezliği, kanser, bağırsak problemleri, pankreatit, enfeksiyon gibi bazı ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Bununla birlikte diş ağrısı çeken kedilerde mama yemeyi reddedebilir. Bazı kedilerde aşı sonrasında iştah kesilmesi görülebilmektedir. Yakın bir zamanda aşı yapıldıysa kedinin iştahındaki azalma normal bir durum olarak görülmelidir. 

Kediler değişikliği hiç sevmeyen canlılardır. Bu nedenle yabancı bir ortamda ya da seyahat ortamında alışkanlıklarının dışına çıkıldığı zaman iştahlarını kaybedebilirler. Aynı zamanda uçak ya da araba gibi seyahat araçları kediyi tutabilir ve midesini bulandırabilir. Bu da kedinin iştahındaki azalmaya neden olabilir. Bununla birlikte kedinin yaşadığı eve yeni bir kedi ya da köpek gibi evcil hayvan getirildiği zaman iştah kaybı yaşayabilir. Psikolojik sorunlar ve yemekte seçicilik de kedilerde mamayı reddetme nedenlerinden biridir. Kedide depresyon ya da kaygı bozukluğu görüldüğü zaman da iştah kaybı gözüke bilmektedir. Ev içerisinde değişim olan kedilerde iştahsızlık görülebilir. Eğer değişim yoksa kedi tamamen yemeğini seçiyor olabilir. Kedilerin yeni bir mamaya ya da yeni tatlara alışabilmesi için biraz zaman verilmelidir. Mama değişikliğinde de iştahta azalma görülebilir.

Kedilerde İştah Kesildiği Zaman Yapılması Gerekenler

Kedilerde mamayı reddetme nedenleri kesin olarak tespit edildiği zaman buna yönelik iştahını artırmak için bazı şeyler denenmelidir. Kedi hastalıktan dolayı yemeğini seçiyor ise bir an önce veteriner hekime görünmeli ve hastalığının nedeni tespit edilmelidir. Hastalığın tedavisinin de veteriner hekim tarafından yapılması gerekir. Kedinin beslenmesi içerisinde verilebilecek vitamin ve mineral de kedinin iştahını yerine getirecektir. Bazı kediler hastalık yüzünden iyi hissetmediği zaman konserve yaş mama tüketebilir. Yaş mamaları kuru mamalardan daha çok sevdikleri için bu dönemlerde iştahı artırmak için yaş mama verebilir. 

Aynı zamanda da veterinerin tavsiyesine göre şırınga yardımıyla bir sıvı beslenmesi uygulanabilir. Hastalık dışında işte kaybı yaşayan kedileri ikna edebilmek için iştah açıcı besinlere yönelmek gerekir. Örneğin kediler balığı ve ciğere oldukça düşkündür. Kedilerin mamasının arasına küçük pozisyonlarda ciğer ve balık verilmelidir. Bununla birlikte eksik olan vitamin ve mineraller de kediye takviye edilerek iştah artırılmalıdır. Kedinin sevdiği lezzetleri mamasının içerisine karıştırarak ve o aromayı vererek kedi yemek yemeye teşvik edilebilir. Kedi bir anda mama yemeyi reddettiyse farklı bir marka ya da farklı bir aroma ile yeni bir mama denenmesi de iyi olabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı