Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kedilerde Obezite

Kediler ve Obezite

Kedilerde obezite; tıpkı insanlarda olduğu gibi birçok sağlık problemlerine neden olur ve yaygın bir şekilde görülür. Genel olarak fazla yağ birikimi anlamına gelen obezite, insanlarda yağ oranının çeşitli yöntemlerle ölçülmesi ile belirlenirken kedilerde ise obezite durumunu belirlemek çok daha kolay olmaktadır. Bir kedide obezite durumu olup olmadığını anlayabilmek için ideal vücut ağırlığı tablosundan kedinin vücut ağırlığına bakılır. Bu bakılan tabloda %10luk bir fazla kilo mevcut ise kedi şişman olarak nitelendirilir, %20lik bir fazla kilo söz konusu olduğunda ise kedi obezite olarak tanımlanır. 

Kedilerde Obezitenin Nedenleri Nelerdir?

Kedilerde obezitenin nedenleri arasında en yaygın neden olarak beslenme düzeni ve hareket miktarı uyuşmazlığı bulunuyor. Kediler aktivite de bulunmadıklarında, kolayca aşırı kilo almaya yatkın olabilen canlılardır. Bu nedenle de harcayabileceği enerji ile beslenme düzeni mümkün mertebe dengeli olmalıdır. 

Kedilerde Obezitenin Zararları Nelerdir?

Obezite sorunu, tüm canlılar için çok ciddi bir sorundur ve başka başka zararları da beraberinde getirir. Obezite sorunu yaşayan bir kedi ile ideal kiloya sahip kediler arasında pek çok farklılık bulunur. Obezite sorunu yaşamakta olan kediler, ideal kilodaki diğer kedilere oranla çok daha fazla ölüm riski taşırlar. Buna ek olarak obezite sorunu ile karşı karşıya kalan kediler bununla birlikte pek çok hastalıkla da boğuşmak durumunda kalırlar. 

Kedilerde obezite sorunun zararları arasında en başta diyabet hastalığı bulunuyor. Obezite sorunu ile diyabet hastalığı taşıma riski artar ve aynı zamanda da kontrolün elden gitmesi de kolay bir hale gelir. Kedilerde obezie sorunu sindirim sistemi ve idrar yollarının rutin işleyişini de olumsuz anlamda etkileyerek bozulmasına neden olur. Akciğer ve karaciğer hastalıkları kaçınılmaz hale gelir, kabızlık ile aşırı gaz birikimi yaşanır buna ek olarak tüyler ve cilt sağlığı da zamanla bozulmaya başlar. 

Kedilerde Obezite Teşhisi

Kedilerde obezite durumu kedinin düzenli olarak kilosunun ölçülmesi ile ortaya çıkmakta olan bir durumdur. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak adına rutin kontrollerle kedinizi bir veteriner hekime götürmeli, kilosunun düzenli olarak ölçülebilmesini sağlamalısınız. Aynı zamanda kedinizin gün içindeki hareketliliğini ve hareketsiz kalma süresini dikkatle gözlemleyebilir buna bağlı olarak kendiniz de evde kilo ölçümü yapabilirsiniz. Eğer evde bir ölçüm gerçekleştirdiyseniz ve ideal kilo tablosundan farklı bir tablo ile karşı karşıya kaldıysanız kedinizi muhakkak bir veteriner hekime götürmelisiniz. Veteriner hekim gerekli uygulamalar ve testler ile kedinizin obezite seviyesini ve vücut kitle endeksini belirleyecek, buna neden olan faktörleri saptayacaktır. 

Kedilerde Obezite Tedavisi

Kedilerde obezite durumu ile karşı karşıya kalındığında gerekli tedaviler ve önlemler ile obezitenin daha da ilerlemesine neden olunmalı, aynı zamanda da diğer hastalıkların meydana gelmesinin önüne geçilmelidir. Veteriner hekim gerekli ve uygun kontrollerle birlikte egzersiz programları önerecek, mevcut kiloyu düşürme odaklı beslenme düzenleri ayarlayacaktır. Tüm bu egzersiz programları ve beslenme düzenleri her kediye ve kedinin vücut kitle endeksine göre belirlendiğinden bunlar özel programlar ve düzenlerdir. Arkadaş ve komşu tavsiyesi üzerine profesyonel olmayan bir şekilde bunlar kediye kesinlikle uygulanmamalıdır. Bu süreçte kedinizin son derece yanında olmalı ve çeşitli oyunlar ile de onu desteklemelisiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı