Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kedilerde Tüy Dökümünü Azaltma Yöntemleri

Kedilerde Tüy Dökümü

Kedilerde tüy dökümünü azaltma yöntemleri kedi sahipleri tarafından oldukça araştırılan konular arasındadır. Kedilerde tüy dökme sorunu dualarının gerektiği bir durum olduğu için tamamen durdurmak mümkün değildir. Zaten tüy dökümünü tamamen durdurmak kedide çeşitli rahatsızlıklara da yol açar. Fakat olması gerekenden çok daha fazla tüy döken kedilerde bazı yöntemler uygulanarak bunun önüne geçilebilir. 

Kedinin Düzenli Olarak Taranması

Kedilerin belirli dönemlerde tüy dökme durumları daha da artmaktadır. Bu gibi durumlarda rutin olarak yapılan tüy taranması daha da artırılmalıdır. Örneğin kedi haftada 2 kere fırçalanıyorsa, bu dönemlerde haftada 3’e çıkarılabilir. Tüy yapısına uygun olan ve kedinin canını yakmayan bir tarak olmasına da dikkat edilmelidir.

Su Tüketimi

Kedilerin su tüketimi tüy dökümleriyle alakalıdır. Özellikle mevsim geçişleri gibi tüy dökmenin arttığı dönemlerde su tüketiminin de artırılması gerekir. Su ihtiyacı yeterince giderilmediği takdirde kedinin tüyleri de daha fazla dökülecektir. Kedi su tüketmeyi reddediyorsa suyun tazelenmesi gerekir. Kediler bayat ve beklemiş sudan hoşlanmaz. Aynı zamanda bazı kediler akan suyu da çok sever. Bu nedenle temiz bir suyu akar şekilde yaparak kedinin su içmesi sağlanabilir.

Genel Kontroller

Kedilerde tüy dökümünü azaltma yöntemleri olarak aslında genel veteriner kontrolünün yapılması da önemlidir. Çünkü fazla tüy dökme belirtisi hastalıkların bir belirtisi olabilir. Hastalık belirtisi yüzünden fazla tüy döken kedilerde tüy dökme sorununu engelleyecek hangi yöntem uygulanırsa uygulansın tüy dökümünde azalma olmayacaktır. Bu sebeple kedilerin tüy dökme sorunu azalmıyor ve hala artmaya devam ediyorsa muayene olması şarttır. Eğer herhangi bir hastalıktan dolayı fazladan tüy döküyorsa bu durumda gereken tedaviler de yapılacaktır. Bu tedaviler yapıldıktan sonra kedinin belirtilerinden olan tüy dökülmesi de oldukça azalması ve sağlıklı tüy yapısına kavuşması gerekir. 

Beslenme

Kedilerde tüy dökmeyi en çok etkileyen nedenlerden biri sağlıklı ve dengeli beslenmemektir. Kedilerin mamalarında eksik vitaminler bulunuyorsa eğer bu vitaminlerin içerdiği yeni mamalar almak gerekir. Tüm besin kaynaklarını içeren mamaları tüketmek hem tüy dökülmesini azaltır hem de kedinin tüylerinin daha sağlıklı görünmesini sağlar. Aynı zamanda bazı mama markalarının içerisinde tüm besin öğeleri bulunsa da kaliteli malzemelerden yapılmadığı için tüy dökmeye neden olabilmektedir. Çok fazla tüy döken bir kedi sahibi mutlaka kaliteli bir mama kullanılmalıdır. Sadece temelde gereken besin öğeleri değil aynı zamanda tüy ve cilde uyumlu olan vitaminlerin ve minerallerin de içinde bulunduğu kaliteli mamalar verilebilir. Bu konuda zorluk yaşayan kişiler veteriner hekime giderek hangi mamanın tüy dökümünü engelleyeceğine dair detaylı bir bilgi alabilir.

Takviyeler

Kedilerde tüy dökümünü azaltma yöntemleri arasında başvurulabilen bir diğer yol da takviyelerdir. Cilt ve tüy sağlığına iyi gelen biyotin, keratin gibi maddeleri mamanın olduğu kaba dökerek kedinin yemesi sağlanabilir. Bu sayede kediler vücutlarında eksik olan ya da daha fazla ihtiyaç duydukları bu takviyeler sayesinde çok daha az tüy dökmeye başlayacaktır. Bu takviyeler tüylerin daha sağlıklı ve canlı görünmesine de yarar. Bu gibi takviyeler kesinlikle veteriner hekime sorularak alınmalıdır. Kedinin genel sağlık durumuna bakılır ve bu duruma uygun olarak kullanmak önemlidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı