Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kedilerde Vitamin Kullanmanın Yararları Nelerdir?

Kedilerde vitamin kullanımı aslında tavsiye edilen durumlardan biridir. Göz, kas ve sinir, metabolizma, bağışıklık sistemi ve hücresel gelişimde etkin bir şekilde rol oynayan vitaminler için genelde E, D, C, A ve K vitamini tercih edilmelidir. Ancak vitamin takviyesi için öncelikle kedinizi veterinere götürmeli ve genel muayene sonucunda alacağınız tavsiyelere göre hareket etmelisiniz. Her canlı türünde olduğu gibi kedilerde de aşırı vitamin tüketimi hayati tehlikelere neden olabilir. Şimdi hangi vitaminin kedilerde hangi yararı sağladığını hep birlikte inceliyor olacağız.

Kedilerde K Vitamini ve Yararları

K vitamini her şeyden önce kemik yapısını korumaktadır. Ayrıca kedilerde kan pıhtılaşmasını engeller. Veteriner hekim kontrolünde belirli aralıklarla K vitamini takviyesi yapabilirsiniz.

Kedilerde E Vitamini ve Yararları

Kedilerin hücre gelişimini destekleyen E vitamini ayrıca mukozal yapıyı korur. Üstelik sindirim sistemi için faydalı olan E vitamininin hücrelerin yapısını desteklediği unutulmamalıdır.

Kedilerde D Vitamini ve Yararları

D vitamini kedilerde rahim kanserinin engellenmesinde etkilidir. Buna ek olarak metabolizmayı koruyan D vitamini, kemik gelişiminde önemli rol oynamaktadır.

Kedilerde C Vitamini ve Yararları

Kedilerde veteriner hekim onayıyla kullanılan ve son derece faydalı olan C vitamini ilk olarak kanser riskini azaltmaktadır. Üriner sistemde etkili olduğu için bağışıklık sistemini de güçlendirir. Aslında pek çok mamada C vitamini bulunmaktadır fakat veterinerin tavsiyelerine göre ek takviye olarak tercih edebilirsiniz.

Kedilerde B Vitamini ve Yararları

B vitamini aslında tüketilen et ve et ürünlerinden alınabilir. Kedinizin kalp damar sağlığını koruyan B vitamininin kas – sinir sistemine yardımcı olduğu ve kan yapımını desteklediği bilinir. Bu nedenle C ve D vitamininden sonra mutlaka kullanılması gereken vitamin türü olarak adlandırılabilir.

Kedilerde A Vitamini ve Yararları

A vitamini, dokuların korunmasında ciddi bir öneme sahiptir. B vitamininde olduğu gibi mamalardan sağlanabilen A vitamininin ayrıca havuçta bol miktarda olduğu bilinir. Özet olarak kedinizin görme yetisini koruyan ve destekleyen A vitamininden belirli periyotlarla yararlanmanızı öneriyoruz.

Sonuç olarak her vitaminin kediniz üzerindeki olumlu etkisi fazladır. Belirli bir diyet düzenine ek olarak kullanılması yeterli olacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı