Kedi MamalarıKediler

Kedilere Ödül Maması Ne Kadar Verilmeli?

Ödül Maması

Kedilere davranış eğitimi verilirken ödül mamalarından sıklıkla yararlanabilirsiniz. Peki, kedilere ödül maması ne kadar verilmeli? Kediler tarafından çok sevilen ödül mamaları, günlük beslenme rutinlerine düzenli olarak eklenmemelidir. Aksi takdirde dostunuzda ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilir.

Kedilerin doğru davranışlarını pekiştirmekte ödül mamaları önemli bir etkileyici faktör olarak yer alabilir. Fakat ödül mamasını kedinize düzenli olarak değil, sadece hoşunuza giden bir davranış gözlemlediğinizde bu davranışın doğru olduğunu ona ifade etmek amacıyla kullanmanız gerekir.

Kedi Ödül Mamaları Zararlı Mı?

Ödül mamalarının içeriği sadece vitamin ve minerallerden oluşmaz. Her ödül mamasının besin değeri değişmekle birlikte, tüm ödül mamalarında ortak olarak katkı maddeleri yer alır. Bu yüzden ödül mamalarını patili dostlarınız için, haftada 2 veya 3’ü geçmeyecek şekilde tüketmesini sağlayabilirsiniz. Peki, kedilere ödül maması çok verilirse ne olur?

Kedilerin vücut sistemleri insanlar gibi işlemediği için, yanlış besin tüketimi veya sürekli olarak sağlıksız yiyecekler tüketmek; diyabet, idrar yolu enfeksiyonu, kilo alımı ve diş problemlerine kadar ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir.

Yavru Kedilere Ödül Maması Verilir Mi?

Kedilere davranış eğitimi verirken, cezalandırıcı bir sistem yerine ödüllendirici bir sistem kullanmanız daha etkili sonuçlar doğurabilir. Kedinize, yanlış bir davranış yaptığı zaman ceza vermek yerine, doğru bir davranışta bulunduğu zaman ödüllendirmeyi deneyebilirsiniz. Bu durumda kediler nasıl ödüllendirilir, diye merak ediyor olabilirsiniz. Şöyle söyleyebiliriz ki, kedilerin ödüllendirilmesi için özel olarak üretilen ödül mamalarından destek alabilirsiniz. Ödül mamalarını kedinizin doğru davranışlar sergilediği zamanlarda, onu tebrik etmek anlamında lezzetli bir ödül maması ile ödüllendirebilirsiniz. Bu onun için oldukça faydalı bir pekiştirme faktörü olacaktır.

Tüylü dostlarınıza davranış eğitimi vermek için en uygun zaman yavru oldukları süreçtir. Yavru kedilere davranış eğitimi vermek, yetişkin kedilere kıyasla daha kolay olabilir. Bu yüzden yavru kedinizin doğru davranışlarını pekiştirmek amacı ile besin değeri tatmin edici ödül mamaları ile ödüllendirebilirsiniz. Fakat ödül maması kaç aylıkken verilir, diye merak ediyor olabilirsiniz. Ödül mamasında bulunan katkı maddeleri yavru kedilerin sağlığını tehdit edebilir. Bu yüzden sütten kesilen yavru kediler, 4 aylıktan itibaren ödül mamasını haftada 2 veya 3 defa olacak şekilde tüketebilirler.

Kediler İçin En İyi Ödül Mamaları

Evcil hayvanlar için üretilen ödül mamaları günümüzde oldukça farklı çeşitlerde karşınıza çıkabilir. Çeşitliliğin fazla olması ise kedi sahiplerini seçim konusunda biraz zorlayabilir. Sevimli dostunuz için kullanmanız gereken ödül mamasında ne gibi özelliklere dikkat etmeniz gerektiğini şöyle açıklayabiliriz:

  • Kedinizi mutlu etmek için seçeceğiniz ödül mamasının besleyici değeri yüksek olmalıdır.
  • Kedinizin olumlu davranışlarını pekiştirmek amacı ile kullanmak istediğiniz ödül mamalarının vitamin ve mineral miktarları dengeli olmalıdır.
  • Tuz oranı yüksek olan ödül mamalarını tercih etmekten kaçınmanız gerekir.
  • Ödül maması seçerken, kedinizin ağız tadına uygun lezzet içeren mamalara yönelmeniz gerekir.

Sevimli dostunuza ödül maması alırken tüm bunlara dikkate almanız gerekir. Kedilerin sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olması için, yüksek karbonhidrat içeren gıdalardan uzat durmaları gerekir. Uyguladığınız sağlıklı beslenme programı sırasında, arada bir ödül maması ile onu mutlu etmek isteyebilirsiniz. 

Böylece kedilere ödül maması ne kadar verilmeli, diye merak eden kedi sahipleri için kedilerin yaşı, kilo durumu, kronik rahatsızlıklarının olup olmaması ve fiziksel aktivite durumu gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterdiği söylenebilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı