Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kedilere Tuvalet Eğitimi Verilebilir mi?

Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Kedilere tuvalet eğitimi verilebilir mi sorusunun yanıtı olarak aslında evet denilebilir. Çünkü kedilerde özellikle kum eğitimi vermek oldukça kolaydır. Çünkü kediler doğdukları zaman kum üzerinde tuvalet yapma iç güdüsüyle dünyaya gelirler. Fakat yetişkin kediler sahiplenildiği zaman tuvalet eğitimi vermek kişileri biraz daha zorlayabilir. 

Kedilere Tuvalet Eğitimi Vermek

Kedilere tuvalet eğitimi verilebilir mi diye bakıldığında kedilerin %10’u bu konuda zorluk çıkarabilmektedir. Kediye tuvalet eğitimi verilirken bunu tamamen reddediyorsa altından daha farklı nedenler aranabilir. Kumu sahiplenmemiş olabilir, kum kabının bulunduğu alanı sevmiyor olabilir ya da çeşitli sağlık sorunu olabilir. Bu gibi durumlarda veteriner hekimle görüşmek en iyi yöntem olacaktır. Kedilere tuvalet eğitimi verirken kumunun temiz olduğundan emin olunmalıdır. Kirli bir kum üzerinde eğitim görmek istemeyebilirler. Kediler içerisinde rahat bir şekilde hareket edecek kum kabına sahip olmalıdır. Kediler için kum kabında 7 cm kadar kum konulmalıdır. 

Daha azı ya da fazlası onları rahatsız edebilir. Kum eğitimi verilirken kedinin ev içerisinde en çok ziyaret ettiği yerde kabı bırakılmalıdır. Aynı zamanda kedinin nez aman mama ve su yediği de tespit edilmelidir. Kediler beslendikten sonra tuvalet ihtiyacı duyar bu sebeple kum kabı mama kaplarına yakın olmalıdır. Kedi kuma basmaktan çekiniyorsa eğer ona yardım ederek patileri kuma değdirilmelidir. Kedinin tuvalet zamanları takip edilmeli ve tuvalet ihtiyacı oldukları zaman kumun yanına götürülmelidir. Bu sayede zamanlar kum kabına alışacaktır. Kedi tuvaletini kuma yaptığı zaman en sevdiği mama ile ödüllendirilmelidir. Bu sayede kısa bir süre içerisinde kuma alışacaktır.

Kedilere Klozet Eğitimi Verilir mi?

Kedilere tuvalet eğitimi verilebilir mi konusunu merak eden kişiler kum yerine alternatif olarak tuvalet ihtiyaçlarını giderebilecek alanları da merak eder. Fakat klozet eğitimi kedilerin tek başlarına öğrenebileceği bir durum değildir. Kişilerin kum kabı yerine klozet eğitimi vermek istiyorsa uygulaması gereken bazı yöntemler vardır. Sabırlı bir şekilde klozet eğitimi verilirse bu durum mümkündür. Kediye klozet eğitimi vermek için ilk olarak klozetin içerisine takılan birbiri içerisine geçirilmiş halka aparatlardan yararlanılır. Bu aparatlar edinin klozete alışmasıyla birlikte günden güne çıkarılır. Her klozette tuvaletini yaptıktan sonra ödül maması verilerek bu eğitim tamamlanmış olur. 

Fakat klozet eğitimi kediler için önerilen bir durum değildir. Çünkü kedilerde görülen herhangi bir hastalık olduğu zaman dışkısında ya da idrarında görülen belirli deliller bunu tespit etmeye yardımcı olacaktır. Klozette tuvaletini yapan bir kedi için tüm deliller kaybolacaktır. Bu sebeple herhangi bir hastalık durumunda erken teşhis yerine çeşitli yan etkiler de görülerek hastalığın daha fazla ilerlemesine neden olabilir. Aynı zamanda insanlardan kedilere bulaşan çeşitli hastalıklar da vardır. Klozet aracılığıyla kedilere bu hastalıklar bulaşabilir. Hem kedinin hem de tuvaleti kullanan diğer kişilerin sağlığı için klozet eğitimi önerilmez.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı