Kediler

Kedilerin En Sevdiği Hobiler

Kedilerin en çok sevdiği 8 hobi

Bir kedi sahiplenmek tabii ki birçok sorumluluğu yanında getirecektir ancak kedilerin köpek dostlarımız kadar ilgiye ihtiyaçları yoktur. Bununla beraber kediler, köpeklerden daha küçük yaşam alanlarında yaşamaya uygun canlılardır. Onlar bu yaşam alanlarında uyumak ve yemek yeme dışındaki saatlerinde oyun oynamak veya bazı etkinliklerde bulunmak isterler. Bunları kedilerin hobileri olarak adlandırabiliriz. Kedilerin en sevdikleri hobileri sizin için sıraladık.

Zıplamak

Kediler atlamayı ve zıplamayı çok severler. Avcı içgüdülerini geliştirmek evde ve bahçede yaşan diğer zararlı canlıları avlamak için her şeye atlayabilirler. Tabii artık genellikle evlerimizde yaşayan dostlarımız oyuncaklara, parlak şeylere, toplara, ayak parmaklarına, kendi kuyruklarına ve bizim görmediğimiz şeylere bile atlayabilirler.

Güneşlenmek

Kedi dostlarımızın en sevdiği hobilerden biri güneş ışığının vurduğu yere yayılmak, sıcaklığı hissetmek, orada mayışmaktır. Güneşlenecekleri nokta, evin herhangi bir yeri veya bir yolun ortası bile olabilir. Güneş olmadığında ise sizlere sarılabilirler. Evin içerisindeki sıcak noktalara yatabilirler. Bilgisayarlarımızın arkasında veya üstünde yatmak isteme sebebi de sıcaklıktan kaynaklanıyor.

İnsanları İzlemek

Kediler, etrafta tur atarlarken insanları ve nesneleri gözlemlemeyi severler. Bir pencere kenarına oturup saatlerce etrafa bakabilirler. Arada da miyavlayarak yorum yapabilirler. Onun dışında kediler izlenmeyi de çok severler. Dikkatinizi çekecek hareketlerle ilgiyi kendilerine çekmeyi çok iyi bilirler. Hatta meşhur eşyaları yere atma davranışlarının arkasında dikkat çekme arzuları olduğu düşünülüyor.

Takip Etmek

Kedilerin takipleri oldukça profesyonel olabilir. Avcı içgüdüleriyle sizleri veya belirli nesneleri takip eden kediler, oyuncakları ve ipleri, lazer ışıklarını kısacası oynayabilecekleri her şeyi takip ederler. Ayrıca bu hareketlilik günlük egzersiz ihtiyaçlarını karşılar.

Yemek Yemek

Düzgün beslenen kediler aynı zamanda güzel görünürler. Kediniz ne kadar kaliteli bir diyete sahipse tüyleri ve kendisi de o kadar sağlıklı olur. Yüksek kaliteli ıslak mamalar, yan ürün içermeyen taurin içerikli mamalar kediler için en iyisidir. Kediler yemek yemeyi çok sevdiğinden onların damak zevklerine uyan kaliteli besinler alarak beslenme saatlerinin daha keyifli geçmesini sağlayabilirsiniz.

Mırlamak

Neredeyse bütün kediler mırlarlar. Köpeklerin havlamasının aksine kediler düşük frekanslarda hoş bir şekilde mırlar. Kediler, mutlu oldukları anlarda ve sizi sevdiklerini göstermek için bu davranışı gerçekleştirirler. Uzmanlar diğer duyguları için de kedilerin mırladıklarını düşünüyor. Mırlamak, kedilerin aynı zamanda bizi sevdiklerini gösteren bir işaret.

Kendi Kendilerine Bakmak

Kediler, temiz görünümlerine kendilerine borçlular. Kendilerini günde birçok kere yıkarlar. Bu sayede tüyleri hem kokmaz hem de daha yumuşak ve daha parlak gözükür. Ayrıca kediler kendilerini temizlemeyi çok severler.

Uyumak

Tüm bu saydığımız hobiler arasında muhtemelen kedilerin en sevdiği hobi uyumaktır. Uyumak onlar için gerekli enerjiyi depolamanın bir yoludur. Kedilerin genlerinde yer alan bu özellik eski zamanlardan kalma. Eskiden avlanmaya çıkmadan ve yolculuktan önce uyumaları gerekiyordu. Günümüzde ise genel olarak oyuncaklarla ve bizlerle oynamak için enerji depoluyorlar. Kedilerin uykuyu ne kadar çok sevdiklerini ortalama uyuma saatlerinden anlayabilirsiniz. Kediler ortalama olarak 12-16 saat arasında uyurlar. Uyumadığı saatlerde kedinizi sakın ihmal etmeyin. Tüm canlılar gibi onun da sevgi ve ilgiye ihtiyacı var.

Tüm bunların dışında biz evde yokken kedilerimizin ne yaptıklarını bilmiyoruz. Kısacası kediniz uyumayı ne kadar sevse de uyanık olduğu saatlerde birçok hobisi vardır. Dikkat çekmek isteyebilir, size dikkat kesilebilir, kendisini temizlemekle uğraşabilir. Siz onun en rahat edeceği şekilde onu beslemek, ona ilgi göstermek, onunla ilgilenmek gibi sorumluluklara sahipsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı