Kediler

Kedilerin Su İçme Şeklinde Dair Bilgiler

Kediler Nasıl Su İçerler?

Kedilerin Su İçme Şekline Dair Bilgiler

Kedileri su içerken incelediğinizde bazen garip davranışlar sergilediklerini fark edebilirsiniz. Aslında son derece zarif bir şekilde su içen kedilerin kirletmeden su tüketebildiklerini biliyor muydunuz? Hayvanseverlerin yanı sıra kedi sahipleri su içme şeklinin neden bu şekilde olduğunu merak ederken yapılan bilimsel araştırmalarda dikkat çeken sonuçlara ulaşılmıştır. Yazımızın devamında kedilerin su içme şekline dair yapılan araştırmalar ve sonuçlarını paylaşıyor olacağız.

Kedilerde Su Tüketimi

Kedilerin su içme şeklini araştırmak içn Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde bir araştırma yapılmıştır. Başlangıçta kedilerin su içerken dillerini ‘J’ şekli yaptıklarını savunan bilim insanları, yüksek hızlı videolar kullanarak bazı durumlar gözlemlemiştir. Kedilerin su içerken dillerinin sadece üst kısmını suya değdirdikleri de bu araştırma sonucunda ortaya çıkmıştır. Yapılan bu araştırma aynı zamanda kedilerin suyu rahatsız etmeden bu şekilde bir aksiyon aldıklarını göstermiştir.

Kediler dilini suya değdirdikten sonra hızlıca kaldırıyor ve ağzını kapatarak suyu içiyor. Bu durumun nedeni ise suyu yer çekimine karşı kasede içen kediyle hareket eden suyu içen kedi arasındaki farktır. Yani kediler dillerini saniyede 4 defa hareket ettirdiğinden çok hızlı su tüketimi yapabilmektedir.

Sevimli dostlarımız suyu bu şekilde tüketirken aslında çevresini ıslatmadan kibarca hareket etmektedir. Köpekler ise suyu zemine dökmekle beraber salyalarını akıtmaya devam eder. Köpekler su içerken tıpkı kediler gibi diliyle ‘J’ şekli yapar. Suyu kaseden rahatlıkla bu sayede alabilen köpekler suyu dökmeden tüketemez. Sonuç itibariyle kedilerin dili çok hareketli olmakla beraber suyu dökmeden rahatlıkla içebildiklerini söylemek mümkündür.

Kediler Hakkında İlginç Detaylar

Kedilerin su içme şekline dair bilgileri paylaştıktan sonra şimdi de diğer ilginç detayları aktaralım. Kediler günün üçte birinde uyurlar ve bazen tüm günü de uyuyarak geçirebilirler.

  • Uyku dışında kalan zamanlarını hijyenik olmakla geçiren kediler bu yüzden gün içinde kendini sürekli yalar.
  • Kediler 100 farklı ses çıkarabilme özelliğine sahiptir.
  • Cilt yapısı nedeniyle suyu sevmezler. Bu nedenle banyo yapmaktan da nefret ederler.
  • Kedilerin dil yapısı, şekerli tatları ayırt edemez. Yani yeteri kadar gelişmemiştir. Yine de şekerli gıdaları tüketmeyi sevdikleri söylenebilir.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı