Kedi Bakımı ve Sağlığı

Kedilerin Tırnakları Nasıl Kesilir

Kedi familyasına ait üyeler yürürken ayak uçlarının üstünde yürürler.

Evcil hayvan kategorisinde en çok bakılan hayvan türü şüphesiz kedi’dir. Kedi bakımına dair yazdığımız içerikler genellikle insanlara yardımcı olmak adına özenle hazırlanmış içeriklerdir. Unutmayın: Kedi familyasına ait üyeler yürürken ayak uçlarının üstünde yürürler. Bu içerikler sayesinde ilk defa kedi bakacak kişilere tavsiyeler niteliğinde, bakımına dair ve temizliğine dair içerikleri yayınlamaktayız.

Siz kedinize bakmazsanız, kediniz size bakmaz!

Kedinizin Tırnaklarını Neden Kesmelisiniz?

Öncelikle evcil kediniz avlanmak ve tırmanmak için tırnaklarını kullanırlar. Kediler tırnakları ile belli bölgeleri işaretler, akabinde işaretledikleri yerlere feromon salgısını da salgılar (tırnaklarının ona ait olduğunu öğrenir). Kedilerin ön ayaklarında 5, arka ayaklarında ise 4 tırnak bulunur. Kedinizi sürekli gezdiriyorsanız, dolaştırıyorsanız ve doğal hayatta gözlem altında tutuyorsanız emin olun ki tırnakları pislenecektir. Ev dışında gezdiğinde mutlaka pislenir o tırnaklar. Velakin, kediniz ev içerisinde dolaştığında uzayan tırnakları ve içerisinde biriken pislikler sürekli halılara ya da tüylü malzemelere takılacaktır. Örneğin: halı üzerinde yürüdüğünde mutlaka o tırnaklara halılara takılacak ve kedinizi uğraştıracaktır. Mobilyalara ve ev içerisinde diğer eşyalara ister istemez kediniz mutlaka zarar verecektir. Sizler kedinizi sevdiğiniz de pati atabilir “çırmıklamak” denir bu olaya, sizi yaralayabilir ya da canınızı acıtabilir. Saydığımız bu maddelerden ötürü kedinizin tırnakları uzadıysa kesin.

Tırnaklarını kesmeye hazır edin!

Kedinize bakımda en önemli etken öncelikle kedinizin ruh halini alıştırmaktır. Uzmanlar yaptıkları araştırmalarda, tırnak kesimi için en iyi vakti yakalamamız gerektiğini vurguluyor. Eğer en iyi vakti yakalamazsanız, siz ve kediniz strese gireceksiniz unutmayın.
Kedinizin tırnaklarını kesecekseniz, kediler için özel üretilmiş tırnak makası almalısınız. Sizlere aşağıda sunmuş olduğum görselde ki üründen alırsanız, hem sağlıklı olur hem de ne sizin canınız sıkılır ne de kedinizin.

Kedinizi gevşetin

Kediler patilerine insanların dokunmasından hiçbir zaman hoşlanmazlar. Kedinizin tırnaklarına kesmeden önce alıştırmalar yapın, hafif ve narin dokunuşlar yaparak kedinizin pati çekme hassasiyetini azaltabilirsiniz. Patilerine hafifçe dokunun, masaj yapar gibi yapın ve hafif hafif okşayın. Bu işlemler esnasında kediniz, patisini çekerse sakın zorlamayın, sevginizi göstererek nazik temasta kalmanızı öneririz. Kedinizi sakinleştiğinde, patisine bastrıın ve tırnaklarının dışarı çıkmasını sağlayın.

Kedinizi gevşetmek için bazı öneriler listeledik:

  • Kedinizin tırnak kesimi için en ideal vakti bulun.
  • Kedinizin boynunu severken, çene altını severken bir yandan patisini tutmayı deneyin.
  • Bu esnada patilerini tuttuğunuzda kediniz hiçbir şekilde patisini çekmiyorsa ve tırnaklarının kesilmesine engel olmuyorsa, kedinizi sevin. Kesme işlemine başlayabilirsiniz. Bu davranışından ötürü felsefe’de bilinen ” ödüllendirme yöntemini” uygulayarak kedinizi ödüllendirin.

Kedilerin Tırnak Yapısı

Kedinizin tırnak yapısını öğrenin, tırnak yapısına uygun kesme işlemini uygulayın. Eğer ki tırnak yapısını öğrenemezseniz, kedinin canlı doku bölümünü kesebilirsiniz, kedinizin canını çok acıtır bu işlem. Kedilerin tırnak diğleri genellikle pembe rengidir. Kedinizin tırnağının sivri kısımlarını kesmeniz ve sivriliği köreltmeniz yeterlidir. Tırnakları ufaltmaya çalışmayın ya da sakın inceltmeyin. İnsan tırnakları gib, fazla derinlere girmeyi denemeyin. Aksi halde, kazalara yol açabilirsiniz, kediniz ciddi derecede yaralanabilir.

Doğru Pozisyonu Bulun

Veterilerlerin tırnak kesimi için uyguladıkları pozisyon
Veterilerlerin tırnak kesimi için uyguladıkları pozisyon

Kedilerin tırnaklarını kesmeye başladıysanız ve doğru pozisyonu bilmiyorsanız: kedinizi sırt üstü pozisyonda kucağınıza alın. Kedinizi doğru şekilde kavrayabilirseniz kediniz kaçmayacaktır.
Kedinizin tırnağını keserken asla bunları yapmayın

Kediniz tırnaklarının kesilmesine izin vermiyorsa, diretmeyin ve kedinizi hiçbir şekilde zorlamayın. Eğer zorlarsanız ve bağırırsanız kediniz strese girebilir ve psikolojik olarak etkilenecektir.

  • Tırnak kesimi esnasında sakın aceme davranmayın. Acele davranırsanız, tırnak dibinde ki dokuya zarar verebilirsiniz.
  • Kedinizin ruh hali hareketli, oyuncu ve saldırgan modunda ise tırnak kesme işlemine başlamayın.
  • Tırnakları bir anda keseceğim diye uğraşmayın. Böyle yaparsanız kedinizi zorlayabilirsiniz, kesebildiğiniz kadar kesin fazla diretmeyin. Kaldığınız yerden birkaç gün sonra devam edebilirsiniz.

Kedinizi Ödüllendirin

Kediniz tırnak kesme işleminde sizi zora sokmadığı için onu ödüllendirin. Güzel mamalar alabilirsiniz ya da kediniz için güzel oyuncaklar alarak kedinizi ödüllendirebilirsiniz. Bu işlem felsefe’de ödüllendirme olarak geçer, birçok hayvan türü için bu işlem denenmiştir ve olumlu sonuçlar alınmıştır. Kedinizi ödüllendirirseniz, kedinizin tekrar tırnak kesiminde size zorluk çıkartmayacaktır.

Ödülünü verdiğinizde, sevginizi de verin.

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı