Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kedilerle Etkili İletişim Kurmanın Yöntemleri

Etkili İletişim

Yaşam alanımızı ortak olarak paylaştığımız kedilerle iletişim kurmak, birçok evcil hayvan sahibinin üstünde özenle durduğu konulardan biridir.

Miyavlamaları ve anlamlandıramadığımız davranışları ile duygularını ifade eden tüylü dostlarımızın beden dilini anlamak, onlarla etkili iletişim kurmanın en önemli aşamasını oluşturur.

Kedilerle Nasıl İletişim Kurulur?

Soğuk ve özgürlüklerine düşkün görünümlerinin aksine kediler, sahipleri ile güçlü bağlar kuran ve onlarla iletişim kurmaktan oldukça zevk alan evcil hayvanlardır. Günümüzde köpekler ile kediler kıyaslandığında sadık olma veya sahipleri ile güçlü bağlar kurma konusunda kedilerin eksik kaldığı düşünülse de yapılan birçok bilimsel araştırmanın da desteklediği gibi kediler sahiplerinin onlara yaklaşımına bağlı olarak en güçlü bağı kurabilen sevimli dostlarımızdır. Bu anlamda kedilerle etkili iletişim kurmak için, ona yaklaşımınıza dikkat etmeniz ve size ne anlatmak istediğini anlamanız gerekir. Kediniz ile iletişim kurmak ve onunla daha samimi bir diyaloğa girmek istiyorsanız, size birkaç püf nokta önerebiliriz.

Kedilerin Bakışları Her Şeyi Anlatır

Kedilerin bakışlarına çoğu zaman bir anlam yükleyemeyebilirsiniz. Bu durum kedilerin kendilerine özgü sevimli fakat ukala duruş sergilemelerinden kaynaklanır. Fakat şunu bilmelisiniz ki kediniz sizinle göz kontağı kuruyorsa size güveniyor demektir. Sahibi ile göz teması kurmakta çekinen kedilerde güven problemi bulunmaktadır.

Peki, bir kedinin güveni nasıl kazanılır? Kedinizin güvenini kazanmak, biraz zaman alabilen bir süreçtir. Ona nazik davranmalı, ortak paylaştığınız yaşam alanında ona özgürce hareket edebileceği alanlar bırakmalı ve güven bağını kurmak için onun size adım atmasını beklemelisiniz. “Kedilerde Görülen Güvensizlik Belirtileri” adlı içeriğimizde bu konu ile ilgili önemli bilgiler bulabilirsiniz. Aynı zamanda kediniz ile bakışırken ona göz kırpmadan uzun süreli bakmamalısınız. Çünkü iç güdüsel olarak her an tetikte olan sevimli dostunuz bunu bir göz dağı olarak algılayabilir. Bunun yerine ona yumuşak ve yavaşça göz kırpar hareketlerde bulunursanız, size güven duymasını ve aranızdaki bağın güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Kediler Konuştuklarınızı Anlayabilir

Kediler oldukça zeki canlılardır. Bu yüzden onlarla iletişim kurmak için, konuşmayı tercih edebilirsiniz. Bunu yaparken tabi ki karşınıza alıp dertlerinizi paylaşmanızdan bahsetmiyoruz. Uyurken veya yanınızda size eşlik ederken yumuşak ses tonu ile sevecen cümleler kurabilir, arada bir ismini söyleyerek ona hitap ettiğinizi belirtebilirsiniz.

Kedilerin Kuyruk Hareketleri Duygularını Açıklar

Kuyruk hareketleri kedilerin beden dili açısından en açık mesajları vermektedir. Kediniz sizi gördüğünde kuyruğu kıvrımlı bir hal alarak yukarı doğru yavaş hareketlerle sallanıyorsa, sizi gördüğüne memnun olduğunu ifade eder. Fakat kedinizin kuyruğu hızlı hareketlerle sallanıyor ve düz bir şekilde kalkıyorsa, tedirgin, güvensiz ve mutsuz olduğunu ifade etmek istiyor olabilir.

Kediler Temas Etmeyi Sever

Sevimliliği ve dokunmayı sevmesi ile sahiplerini mest eden kedilerle iletişim kurabilmeniz için onları bol bol sevmeniz gerekir. Peki, kediler en çok nasıl sevilmekten hoşlanır? Kediler temas etmekten, kuyrukları ile hayran olduğu sahiplerine sürtünmekten ve uyudukları zaman kucakta saatlerce okşanmaktan çok hoşlanırlar. Fakat kedinizi yoğurmak ve okşamak için, onun size teklifte bulunmasını beklemeli veya sevmeye başladığınızda beden dili ile onay verdiğini görmeniz gerekir.

Kedilerin Uyarılarını Dikkate Almalısınız

Kediler özgürlüklerine ve kişisel alanlarına oldukça bağlı canlılardır. Bu yüzden onunla iletişim kurarken, hatta ortak paylaştığınız yaşam alanı içinde hareket ederken size karşı çizdiği sınırlara saygı duymanız gerekir. Aksi takdirde size tepkisel davranışlar göstererek küsebilir. Peki, kedinin küstüğünü nasıl anlarız, diye merak ediyorsanız size karşı uzak durması, önceden en sevdiği oyuncaklar ile oynamayı reddetmesi ve birtakım gözle görülür davranış bozuklukları bu merakınızı giderecek belirtiler arasında yer alır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı