Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kedim Çok Zayıf, Nasıl Beslenmesi Lazım?

Kedim Zayıf

Kedim çok zayıf diye üzülen kedi sahipleri son zamanlarda fazlalaşmıştır. Kedilerde kilo problemleri konuşulduğu zaman obez kediler daha ön plana çıkmaktadır. Fakat kedilerde olması gereken kilonun altına düşmek obezite kadar önemli bir sorundur. Zayıf kedilerin öncelikle neden zayıf olduğunu bilmek gerekir. 

Kediler Neden Zayıflarlar?

Kedim çok zayıf diyen kedi sahipleri ilk olarak kedilerinin sonradan mı zayıfladığını yoksa hep zayıftı ama hiç kilo alamıyor mu diye ayırt etmeleri gerekir. Eğer kedi bir anda aşırı kilo verdiyse, mama değişikliği ve ortam değişikliği gibi psikolojik sebepler yoksa fizyolojik sebeplere yoğunlaşmak gerekir. 

Kedinin günde ortalama ne kadar mama yediğini ve ne kadar su tükettiğini sahipler gözlemlemelidir. Veteriner hekime baş vurulduğu zaman en doğru tespit için bu soruların cevaplarına ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer fizyolojikse veteriner hekim bu duruma el koyar. Yeterli ve dengeli beslenmeyle, tedavisiyle eski kilosuna kavuşturur.

Kedilerin aşırı zayıflamasına sebep olan bazı durumlar vardır. Böbrek rahatsızlıkları, kanser, mide- bağırsak hastalıkları, hipertirod, metabolik rahatsızlıklar, parazitler, mamasının markasının değişmesi, stres, kedinin kuru mamayı reddetmesi ve yaş mamaya alışması, dönemsek görülen iştahsızlıklar gibi durumlar sonucunda zayıflama görülebilir.

Kedilerde İdeal Kilo Nasıl Anlaşılır?

Kedim çok zayıf diye düşünen kedi sahipleri öncelikle bu zayıflığın kedinin ideali mi yoksa gerçekten zayıf mı bunu ayırt etmeleri gerekir. Çünkü kedi sahibinin gözüne zayıf gözükse de bazen ideal kilo zayıflık olarak algılanabilir. Yanlış tedavi ve fazla beslemeyle kedi obez derecesine gelebilir. 

İdeal kiloya sahip olan kedilerin kaburgaları aşırı göze batmaz ve çok hafif de belirgindir. Kediye el ile temas edildiğinde kaburgalar hissedilmelidir. Bu kaburgaların üst kısmında ele gelebilen çok ince bir yağ tabakası bulunmaktadır. Yağ tabakası bulunmasına rağmen kedinin belindeki oyuntular çok rahat bir şekilde ayırt edilmektedir. Karın bölgesinde yağ yastığı bulunmaktadır fakat bu yağ yastığı sarkma olarak gözlenmez.

Kedinin Kilo Alması İçin Yapılması Gerekenler

Kedim çok zayıf diyen kedi sahipleri, kedisinin ideal kilosunun çok altında olduğuna eminse kilo aldırmak için bazı yöntemlere baş vurmalıdır;

  • Kedilerin kilo almaları için öncelikle sevdikleri ve doğru mamayı tüketmeleri gerekir. Doğru mama kedilerin midesindeki sorunları ortadan kaldırarak kilo vermesini engeller. 
  • Mamaların içeriğinin iyice incelenmesi gerekir. Mama içeriğinde kesinlikle %50 protein bulunmalıdır. Geri kalan ise düşük karbonhidrat, yüksek yağ içeriğine sahip olmalıdır. 
  • Kedinin mide problemi yoksa ve tükettiği mamalar kedide sorun teşkil etmiyorsa yüksek kalorili mamalar tercih edilmelidir. 
  • Kedilerin mideleri çok küçük olduğundan dolayı öğünleri azaltmamak gerekir. Çok sık beslenmeleri kedilerin kilo alımını destekleyecektir. 
  • Bazen kediler yemek konusunda çok seçici olabilmektedirler. Bu gibi durumlarda sevdiği yaş mamaları ısıtıp iştahı artıracak yöntemler denenebilir.
  • Kediler çok yemek seçiyorsa iştah artırıcı takviyelerde bulunmak onların kilo olmasına yardımcı olabilir. Kedim çok zayıf diye üzülen kedi sahipleri bu yöntemleri uygulayarak kedilerinin kilo almalarını destekleyebilir. 
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı