Kediler

Kedim Garip Sesler Çıkarıyor, Neden Olabilir?

Kedim garip ses çıkartıyor

Patili dostlarımız konuşamasa da bizimle iletişim kurmak için farklı seslerle dikkat çekmeye çalışabilir. Elbette bazı sesler sizleri korkutabilirken şüphelendiğiniz durumlarda vakit kaybetmeden veteriner hekime ulaşmanız gerektiğini unutmayın. Bazen acı hissi nedeniyle uzun süreli mırıldanan kediler bazen de sevgisini göstermek adına garip sesler çıkarabilir. Bu yazımızda kedim garip sesler çıkarıyor, neden olabilir veya ne yapmalıyım gibi soruların yanıtlarını aktarıyor olacağız.

Kedilerin Çıkardığı Sesler ve Anlamları

Bilindiği üzere kedilerin en çok çıkardığı ses miyavlamadır. Kısa miyavlamalar onların selamlama şekli olarak tanımlanmıştır. Uzun süreli ve sabit miyav sesi ise bazen bir hastalığa yakalandığının göstergesi olabilir. Düşük sesli ve uzun miyavlamalar ise yemek yeme isteğini göstermektedir.

Kediler hırıltı ve mırlama gibi sesler de çıkarabilir Mırıldandığı zaman rahatladığı anlaşılan kedilerin hırıltı sesi çıkarması durumunda bir şeylerden rahatsız olduğunu anlamamız gerekir. Ancak dişi kedilerde bu sesler çok daha uzun süreli olabilir. Özellikle de bir pencere önünde duran dişi kediler gün boyu miyav sesi çıkarabilir.

Miyav Sesi İnsanlar İçindir

Birden fazla kedinin bir araya gelmesi durumunda sık sık miyav sesi duyabiliriz. Bunun nedeni ya kavga etmeye başlayacak olmaları ya da birbirleri arasında yardımlaşmanın sonucudur. Ayrıca patililer dikkat çekmek, selam vermek ya da yemek istediklerinde de sık sık miyav sesi çıkarmaktadır.

Öte yandan yavru kediler üşüdüğü zaman annesinin dikkatini çekmek için miyav sesi çıkarabilir. Bunun tam tersi olarak yetişkin kedilerde sık sık miyavlama sesi ile karşılaşılmayabilir. Bu sesleri ayırt etmek için kedinizin gün içindeki davranışlarını gözlemlemeniz gerekir. Genelde iyi nedenlere bağlı olarak miyav sesi çıkaran patili dostlarımız, ağrı ya da sızı hissettiklerinde garip sesler çıkarabilir.

Mutsuz Kediler Tıslayabilir

Kedilerde tıslama sesi de bazı dönemlerde görülebilir. Strese giren ve bu yüzden mutsuz olan kedilerden sıkça çıkabilen bu sesle ilgili bazı patili sahipleri tedirgin olabilir. Eğer bu sese, acı ya da korku içinde uluma sesi de ekleniyorsa vakit kaybetmeden bir veterinerin yolunu tutmanızda yarar var. Bu gibi durumlarda muhtemelen tıbbi bakıma ihtiyaç duyan kedinizin farklı bir hastalığı teşhis edilebilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı