Kediler

Kedim Hiçbir Şey Yemiyor, Ne Yapmam Lazım?

Kedim bir şey yemiyor

Kedim hiçbir şey yemiyor, ne yapmam lazım sorusu ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği için doğru yanıtlanmalıdır. Bazen kediden kaynaklı sebeplerden dolayı bazen de verilen gıdaların etkisi ile kedi yiyeceklerden uzaklaşabilir. Bu vücudunda oluşan ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilmektedir. Sorun sadece yenen mamadan kaynaklanabilir. Doğru tespit yapıldığında kedinin yiyeceklere karşı daha sempatik hale gelmesi sağlanabilir.

Mama Yemeyen Kediye Ne Yapılabilir?

Kedim hiçbir şey yemiyor, ne yapmam lazım konusu üzerine uygulanabilecek farklı yöntemler bulunur. Eğer kedinin sağlık durumu ile ilgili bir problem söz konusuysa yeme ve içmelerinde azalmalar ve isteksizlik durumu gözlemlenebilmektedir. İştahı kapanan ve hastalıktan dolayı hareketi de azalan bir kedi için öncelikle bir doktor muayenesi gerekmektedir. Süreç devam ediyor ve verilen ilaçları almayı da reddediyorsa damardan sıvı enjektesi yapılabilir. Bunun yanı sıra kedi sürekli olarak yediği kuru mamaya karşı bir isteksizlik gösterebilir. Bu süreçte biraz sulandırarak veya yaş mama çeşitlerine geçilerek yeme isteği arttırılabilir. Yediği gıdalar içerisinde en sevdiği yiyecekler serpiştirilebilir.

Kedim hiçbir şey yemiyor, ne yapmam lazım konusu bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Kedilerde hastalık iştahsızlığa neden olur. Özellikle bağırsak bölgelerinde yaşadıkları problemler ve kramplar yemelerine engel olabilir. Bunun için gerekli tedavi uygulanırken ağır yiyecekleri yemek için zorlanmamalıdır. Daha hafif gıdalarla sürecini daha sağlıklı bir şekilde atlatılması sağlanmalıdır. 

Bazen kediler kuru mama yerken yaş mamaya geçiş aşamasında yiyeceğe karşı isteksizlik gösterebilir ve tamamen tüm yiyeceklere karşı bir tavır alabilirler. Böyle bir durumda koşulları daha sağlıklı hale getirebilmek adına kuru mamayı biraz sulandırarak bir süre vermeye devam edilmeli, ardından yaş mamaya geçiş yapılmalıdır. Yemek yemeyen ve güçsüzleşen kedilerde uygulanan bir başka yöntem ise şırınga yöntemidir. Yiyecekler şırınga içerisinde alınarak kedi beslenebilir.

Kedide İştahsızlık Nedenleri Nelerdir?

Kedilerde farklı sebeplerden dolayı iştahsızlık görülebilir. Böyle bir durumda yiyeceği daha yenebilir ve sevimli hale getirebilmek gereklidir. Özellikle kedideki en büyük iştahsızlık nedeni yeni bir eve geçişi veya ilk defa bir yuva ortamına alışıyor olabilir. Böyle bir durumda iştahsızlık süreci fark ettirecektir. Bulunulan yere yabancı bir kedi geldiğinde ve onunla vakit geçirmek zorunluluğu bulunduğunda alışma sürecinde de iştahsızlık görülebilir. Kedilerdeki iştahsızlığın en önemli faktörü hastalıktır. Salgın hastalıklar başta olmak üzere bağırsak hastalıkları, sindirim sistemi rahatsızlıkları, çeşitli enfeksiyonlar buna sebep olabilir. 

Farkında olunmadan verilen bozuk mama kedide iştahsızlık oluşturur ve mamaya karşı bir direnç gösterirler. Yavruluk dönemini aşan bir kedi yetişkinlik sürecine doğru geçiş yaparken mama da seçmeye başlar ve bu sürekli yediği mamayı artık damağının istemiyor oluşuyla kaynaklanır. Kedilerde hastalığın önlenebilmesi için aşılamalar yapılır. Yapılan bu aşı süreçlerinde çoğu kedi iştah problemi yaşar. Bu o anlık aşıya karşı gösterdiği bir reaksiyondur, kısa süre sonra atlatılabilecektir.

Kedim hiçbir şey yemiyor, ne yapmam lazım konusuna farklı açılardan yaklaşılmaya çalışıldı. Süreçte kedinin daha farklı ve ciddi bir hastalığa olup olmadığı kontrol edilmelidir. Farklı mamalarla denemeler yapılarak en doğru yiyeceğin tespit edilmesi faydalı olacaktır. İştahsız olan bir kedinin daha çok dikkatini çekecek ve ona sevimli gelecek tavuk, balık gibi ürünler bir süre kullanılabilir. Evde yapılan ve içerisinde bol vitamin, mineral barındıran tavuk ve et suları ile beraber yapılması hoşlarına gidecektir. Bazen kedi çok fazla yediği için yiyeceklere karşı bir antipati oluşturabilir. Yeme sıklığı azaltılmalı ve bir de bu yöntem denenmelidir. Tüm bu yöntemlerin dışında hala kedi yemek yemek istemiyorsa muhakkak ki bir veteriner hekim doğrultusunda kontrol edilmelidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı