Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kedim Sarı Renk Kusuyor, Nedenleri ve Tedavisi

Kedim sarı renk kusuyor

Kedim sarı renk kusuyor, nedenleri ve tedavisi üzerine ne yapılması gerektiği kedi sahipleri için önem taşıyor. Kedinin göstermiş olduğu bu tepkime mide problemi yaşadığının bir göstergesidir. 

Kedi Neden Sarı Renk Kusar?

Kedim sarı renk kusuyor, nedenleri ve tedavisi yapılacak tetkikler doğrultusunda tedavi süreci başlatılabilir. Kediler sindirim sistemi oldukça hassas varlıklardır. Yenen yiyeceklere iç ve dış parazitlere yönelik savunmasız olan karaciğer bölümü sindirim sorunlarının yaşandığı bir organdır. Kedinin yaşamış olduğu hastalıktan kaynaklı olarak karaciğer tarafından salınım gösteren farklı renkteki salgılar kedinin aslında safra kustuğunu gösterir. 

Kedim sarı renk kusuyor, nedenleri ve tedavisi doğru tespitler yapılarak başarılı olunabilir. Kedinin salgılamış olduğu safra, sindirim sistemini sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için salgılanan bir sıvıdır. Kedinin yediği yiyeceklerden kaynaklı olarak aşırı yağlanması ve obezite riskinin oluşmasının önüne geçmesin de yağların parçalanmasını ve ayrışmasını sağlamaktadır. 

Kedinin sarı bir sıvı kusmasının en çok görülen ve en önemli belirtisi açlık seviyeleridir. Uzun süreli açlık sonrasında mide duvarına yapışan asitler bölgesel olarak tahrişe sebep olur. Bu da açlık ile beraber oluşan tahriş için dışarıya sarı bir sıvı olarak yansımasına sebep olur. Problemin giderilebilmesi için öğün araları sıklaştırılabilir ve yenen mamada değişikliği gidilebilir. 

Sindirim sistemi oldukça hassas olan kedilerin çeşitli mide ve sindirim problemi yaşamaları oldukça doğaldır. Bunlar arasında özellikle yediği yiyecekleri hazmedemeyen bir kedi sarı sıvı kusabilir.

Gastrit problemi hayvanlarda da görülmektedir. Sürekli olarak mide problemi yaşanmasını tetikleyen bu durum ancak bir veteriner eşliğinde tedavi edilerek önlenebilir.

Farkında olmadan parazit barındıran ve çiğ şekilde verilen her türlü et ve et ürünü kedinin iç parazitlere maruz kalmasına neden olur. Bu zamanla vücutta toksit birikimlerine etki eder. Bu toksinlerin her biri dışarıya atılım noktasında sarı bir su şeklinde kusularak kendini gösterir. 

Kedide Sarı Kusmuk Tedavisi

Kedim sarı renk kusuyor, nedenleri ve tedavisi evde uygulanabilecek metotlarla geçirilebilir. Sürekli olarak devam eden ve kronikleşmiş bir durum söz konusuysa muhakkak ki bir uzmandan yardım alınmalıdır. Ancak bu durum bazen yenen yiyeceklerden kaynaklanabilir. Bu sebeple kedinin porsiyonları küçültülebilir veya öğün suresi sıklaştırılabilir. Eğer normalin dışında aşırı yağlı ve baharatlı ürünler eşlik ediyorsa bu da bir sebep oluşturabilir. Veterinere götürüldüğünde yapılan testlerle ve ultrason cihazları yardımı ile kısa sürede problemin teşhisi gerçekleştirilecektir. Yüksek ihtimalle damar yolundan verilen sıvı veya günlük kullanımda geçirilebilecek ilaçlar ile tedavi süreci tamamlanacaktır.

Kedinin yaşamış olduğu bu durum basit bir kabızlık ya da hazımsızlık durumu olabileceği gibi bütün ömrünü etkileyen şeker rahatsızlığı, çeşitli ciğer ve böbrek hastalıkları olabilmektedir. Daha ileri boyutta farklı kanser belirtilerinin etkisi ile böyle bir tepkime verebilir. Yaşanan durumun doğru bir şekilde tespit edilebilmesi yapılan tespite dönük tedavi sürecinin başlatılabilmesi için muhakkak ki bir veteriner ile görüşülmesi gereklidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı