Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kedim Topallıyor, Sebebi Ne Olabilir?

Kedim topallıyor

Kedim topallıyor, sebebi ne olabilir sorusu kedi sahiplerinin kedilerinin sağlıklarıyla ilgili olduğu için merak ettikleri konular arasında yer alıyor. Kedinin gelişim sar olarak vücut yapısı hassas kas dokularına sahiptir. Farkında olmadan hareket sistemini zedeleyici kırık, çıkık, burkulma veya ezilme gibi durumlarla karşılaşıldığında geçici olarak topallama davranışını sergileyebilir. Burada önemli olan sakin bir şekilde çözüme yönelik neler yapılabileceği tespit edilmelidir.

Kedide Topallamanın Nedenleri

Kedim topallıyor, sebebi ne olabilir konusu kedi sahiplerini tedirgin ediyor. Kedilerin vücutlarında bulunan kas yapısı dışarıdan kaynaklanan ağır ve sert darbeler nedeniyle zedelenebilir. Bu anlamda oluşan topallama durumunun tedavi edilmesi gerekir. Böyle bir durum öncelikle tespit edilebilmelidir ve ardından muhakkak ki bir veterinerde görüşülmelidir. Dışarıdan bakıldığında fark edilemeyecek olan kırık, çıkık veya burkulma durumu kedinin eklem noktalarına büyük bir ağrı ve acıya sebep olabilir. Var olan ağrının etkisi topallamasına sebep olacaktır. Bazen kedilerin kemik yapısında doku iltihaplanması yaşanabilmektedir. Bu genellikle ağır durumlarda kanser belirtisi olarak görülebilir. Kedilerde görülen topallama durumu kas sistemindeki gerginlikten de kaynaklanabilir. Bazen yüksek bir noktadan düşen bir kedi vücudu içerisinde kırık kemikler ve açık yaralara neden olabilir. Bu nedenle bacak yapısı biraz daha sarkık ve topallar vaziyette görülebilir. Teşhis koyarken de dikkat etmek önemlidir. Eğer topallayan bir kedinin bacağında bir kırık söz konusuysa bölgesel olarak morluk, şişlik veya açık bir yara gözlemlenebilir.

Kedim topallıyor, sebebi ne olabilir konusu yalnızca kedinin yüksek bir yerden düşmesi veya bir darbe alması ile ilgili olmayabilir. Bazen doğuştan kaynaklanan bir durum olabilmekle beraber aktif çalışmayan metabolizmanın kas sistemine sebep olduğu bir etki de olabilir. Kedinin yaşamış olduğu topallama durumunu en basit hali uzun süre kesilmemiş tırnaklarından kaynaklanıyor olabilir. Tırnağından kaynaklı olarak patisinin üzerine basamıyor ve bu nedenle topallama davranışı sergiliyor olabilir.

Böyle bir durumla karşılaşıldığında öncelikle sebepler ortaya konabilir. Kedinin yaşamış olduğu topallama durumu dışarıdan sert ve ağır bir darbe almış olmasından kaynaklanabilir. Yaşadığı çeşitli travmalar da buna sebep olabilir. Kedilerin sinir sistemi ani olarak sıkışıp kas sisteminin zedelenmesini neden olabilir. Kedilerdeki bacak tendon bağı yırtılmış ve kas dokusu zedelenmiş olabilir. Eklem bölgesinde meydana gelen dokusal kayıplar ve kemikteki kırılmalar topallama sebebi olarak da görülmektedir.

Kedide Topallama Nasıl Tedavi Edilir?

Kedilerin geçirdikleri hastalıklar veya dış etkenlerden kaynaklı olarak eklem rahatsızlıkları sonrası topallama davranışı görülebilir. Kedim topallıyor, sebebi ne olabilir hareket sistemi her ne kadar sağlam gözükse de kas yapıları oldukça hassastır. Bu nedenle yukarıda sayılan farklı sebeplerden dolayı topallama davranışı gözlemlenebilir. Kedide bir anda meydana gelen topallama durumunda yapılan müdahalelere rağmen günlerce geçmeyen bir durum fark edilmişse muhakkak ki problemin ana kaynağını öğrenebilmek için uzman bir veteriner ile irtibata geçmek gereklidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı