Kediler

Kedimden Sürekli Salya Akıyor, Ne Yapmalıyım?

Kedimden salya akıyor

Kedilerde salya akması aslında her kedi sahibinin karşılaştığı durumlar arasındadır. Her ne kadar sizi tedirgin etse de farklı nedenlerden dolayı salya akıntısı görülebilir. Ayrıca kedinizde ağız köpürmesi sonucunda oluşabilen salya akıntıları tamamen fizyolojik bir durumdur. Yine de patolojik sorunlar sebebiyle yaşanabileceği de unutulmamalıdır. Bu yüzden ilk önerimiz, telaşa kapılmamak ve kedinizi veteriner hekime götürmeniz olacaktır.

Stres Nedeniyle Salya Akabilir

Kedi dostlarımız özgür canlılardır. Yani kendilerine müdahale edilmesinden hiç hoşlanmazlar. Bu durumda strese girebilen dostlarımızın ilk tepkisi agresif hareketler olacaktır. Ayrıca ağızda köpürme hali de yaşanabilir. Stresin yanı sıra kediye zorla vitamin verilmesi, birtakım gıdalar ve kedilere ilaç vermek de salya akmasına neden olabilir.

Mide Bulantısı Sebebiyle Ağız Köpürebilir

Mide bulantısı kedilerde sıkça görülen komplikasyonlar arasındadır. Kusmadan önce ağız bölgesinde köpürmeler her kedide görülebilir. Kusma gerçekleştikten sonra köpürme azalır ve ortadan kaybolur. Mide bulantısının yanı sıra uzun süre aç kalan kedilerin midesinde asit sekresyonu artar. Bu durumda da ağız köpürmesi gözlemlenebilir.

Ağız Köpürmesine Neden Olan Patolojik Olgular

Kedilerde ağız köpürmesi ve salya akmasının bazı sorunlardan kaynaklı olabileceği unutulmamalıdır. Diş çürükleri, ağızdaki yaralar, dil ve ağız tahrişi de ağızda köpürmeye neden olur. Ayrıca sindirim sistemi rahatsızlıklarıyla beraber ağızdan salya akabilir. Safra kesesi ve karaciğer hastalıkları, bu rahatsızlıklara verilecek en güzel örneklerdendir. Epilepsi, kuduz ve bazı sinir sistemi hastalıklarına da bu süreçte dikkat edilmelidir.

Son olarak kedinizin ağzına veya dişine sıkışan kemik parçaları ile yabancı cisimler ağız köpürmesi nedenlerindendir.

Kedimin Ağzı Köpürürse Ne Yapmam Gerekir?

Kedinizde ağız köpürmesiyle birlikte salya akıntısı gördüğünüz zaman panik yapmamanız gerekir. Bu durum kedinizin korkmasına ve strese girmesine neden olacaktır. Ağızdaki köpürme bir besin veya ilaç tüketiminden sonra başlamışsa köpürmeden hemen sonra kedinize herhangi bir tüketim yaptırmamalısınız. Bu durumda köpürme kendiliğinden sonra erecektir. Ancak beklenmedik bir anda köpürme oluyor ve kedinizden garip sesler geliyorsa bu durumda kediniz kusmaya hazırlanıyordur.

Ağız köpürmesi ve salya akıntısı sürekli devam eden kedinizi mutlaka veterinere götürmeli ve teşhis konularak tedavisine başlanması gerekir. Bu tür durumlar kedinizi çok mama yemesi ya da ot tüketmesiyle de yaşanabilir. Ancak köpürme sonrası bayılma ve kasılma gibi belirtiler var ise gerekli tedavi süreci hızlıca başlatılmak zorundadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı