Kediler

Kedimi Tıraş Edebilir miyim? Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Neler?

Kedilerde tıraş

Patili dostlarımız yapısı gereği ciddi anlamda tüy dökebilmektedir. Birçok hayvansever tüylerden kurtulmak için kedimi tıraş edebilir miyim sorusunun yanıtlarını araştırmaktadır. Peki, kediler tıraş edilir mi, kedileri tıraş etmenin zararları var mı? İşte bu soruların yanıtlarını sizlerle paylaşıyor ve dikkat etmeniz gerekenleri de aktarıyoruz.

Kedi Kürkünün Görevleri

Kedilerdeki kürkün pek çok işlevi vardır. Vücut sıcaklığını koruyan bu kürk aynı zamanda ciltteki yaralanmaları önlemektedir. Haliyle gün içinde kuru kalabilen patili dostlarımız daha mutlu yaşamaya devam eder. Ayrıca sıcak havalarda aşırı sıcak basmasını engelleyen kedi kürkü bu sayede onları güneş yanıklarından korumaktadır. Patili dostunuzun doğrudan güneşle temas etmemesi gerekir. Çünkü uzun süre güneşte kalan kedilerde Skuamöz Hücreli Karsinom olarak bilinen cilt kanseri gelişebilir.

Kediler Hangi Durumlarda Tıraş Edilmeli?

Kedimi tıraş edebilir miyim, kediler tıraş ettirilir mi sorusunun yanıtları farklıdır. İlk olarak bazı durumlarda kedinizi tıraş edebilirsiniz. Bu durumlar;

  • Kedinize ultrason gibi görüntüleme tekniği uygulanacaksa işlem bölgesi tıraş ettirilebilir.
  • Ameliyata alınacak kedilerin uygulama bölgesi tıraş ettirilebilir.
  • Cildinde yaralanmalara bağlı bir şekilde yara oluşmaya başlayan kedilerin temizliği ve yara iyileşmesi için tıraş edilebilir.
  • Parazit ve bakteri nedeniyle cilt hastalıklarına yakalanan patili dostunuz da tedavinin başarılı sonlanması için tıraş edilmelidir.
  • Kedinizin tüylerini tarayarak açamıyorsanız tıraş edebilirsiniz. Bu sayede bakteri, mantar, zararlı parazit, kene ve pireden onları korumuş olursunuz.

Hangi Durumlarda Kedinizi Tıraş Etmemelisiniz?

Bazı durumlarda kedinizi tıraş ettirmeniz sakıncalı olabilir. Bu durumları sıralayacak olursak;

  • Cildi hassas yapıda olan kedinizi tıraş etmekten uzak durmanızda yarar var.
  • Tıraş sonrası kürkünü kaybedecek olan kedi için önce veteriner onayı almanız gerekir. Çünkü fiziki travmaları beraberinde getirebilen tüy tıraşı ayrıca ciltte ciddi yaralanmalara neden olabilir.
  • Tıraştan sonra tüy kaybı yaşayan kedilerin yeni görünümüne alışması zaman alabilir. Bu durum stres nedenidir.
  • Kediniz eğer kendi halinde takılan bir tür ise ve yabancıları sevmiyorsa, psikolojisini bozmamak için kedinizi tıraş etmemelisiniz.
  • Yaşlı kediler asla tıraş ettirilmemelidir. Çünkü bu kedilerin ciltleri zaten hassas ve incedir.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı