Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kedimin Dilinde Siyah Lekeler Var

Kedimin dilinde siyah leke görürsem ne yapmalıyım?

Bazı kedi sahipleri ‘kedimin dilinde siyah lekeler var, kedimin dili neden siyah oldu’ gibi soruların yanıtlarını aramaktadır. Öncelikle kedilerde siyah dil bazı yaralanmaların sonucunda görülebilir. Fakat daha çok ciddi enfeksiyonlara işarettir. Bu konuda yapmanız ve dikkat etmeniz gerekenleri sizlerle yazımızın devamında paylaşıyor olacağız. Öncelikle literatürde kedilerde siyah dilin yanık sonucunda oluştuğu belirtilmiştir. Ayrıca siyah dil bazen de paraziter enfeksiyonlar nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu enfeksiyonun adı toksoplazmoz enfeksiyonudur.

Yanık Vakalarına Karşı Önlem Alın

Kedilerde siyah dilin en önemli nedenlerinden birinin yanıklar olduğunu söylemiştik. Bu nedenle yaşam alanında varsa yakıcı maddeleri kaldırın. Ayrıca kedinizin yaşadığı yerde toza benzer döküntüler varsa mutlaka veterinere götürün. Çünkü bu durum elektrik kabloları nedeniyle kedinizin herhangi bir bölgesine zarar verdiğini gösterir.

Toksoplazmoz Enfeksiyonu

Bu enfeksiyon bazı parazitler nedeniyle ortaya çıkar ve siyah dilin köküne etki eder. Genelde enfekte olmuş gıdalardan elde edilen toksoplazmoz ayrıca kontamine dışkı yoluyla farklı bir hayvandan bulaşabilir. Yapmanız gereken tek şey, kedinizin mamasına veya gündelik beslenme programına çiğ et koymamak ve minik dostunuzun çöp kutusunu her gün temizlemektir. Ayrıca dışkıyı alırken mutlaka maske ve eldiven kullanmanız gerekir.

Mantar Enfeksiyonu

Kedinizde mantar enfeksiyonu varsa yine siyah dil oluşumu gözlemlenebilir. Stres ya da viral bir enfeksiyon sonucunda da kedinin dili siyah olabilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir diğer durum, kedinize herpes adı verilen virüsün bulaşıp bulaşmadığını öğrenmektir. Kedinizin bağışıklık sistemini bozabilen farklı durumlar da enfeksiyona neden olabilir. Özet olarak virüsler kedinizdeki hücresel işlevleri bozar ve mantar enfeksiyonuna sebep olur. Kedinizde bu durum sonucunda sadece siyah dil değil, burun akıntısı ve burun şişmesi de gözlemlenebilir.

Siyah Dile Karşı Yoğurt

Kedinizde siyah dil oluşumu gözlemlediğinizde ilk olarak veteriner hekim kontrolüne götürmeniz gerekir. Evde ise siyah dil temizlenene kadar sade yoğurt tüketimi yaptırabilirsiniz. Ancak yoğurt haftada 1 kez olmak kaydıyla yarım yemek kaşığı kadar verilmelidir. Yoğurt sayesinde kedinizin bağırsağındaki bakteriler temizlenir ve varsa mantar enfeksiyonuna karşı güzel sonuçlar alınabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı