Kedi MamalarıKediler

Kedimizi Beslerken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Kedi beslerken dikkat edilmesi gerekenler

Kedi beslemeye karar verenler her zaman ‘kedimizi beslerken dikkat etmemiz gerekenler’ konulu araştırma yapmalıdır. Yaşam alanlarımızın vazgeçilmez sahipleri olan kedilerin sevgiye muhtaç olduğu bilinir. Elbette sahiplerine bir o kadar da bağlı olan bu minik dostların insanlar gibi vitamine ihtiyacı vardır. Haliyle mama seçiminde dikkat etmekle beraber hangi besinlere ihtiyaç duyduklarının da bilinmesinde yarar var.

Öncelikle kedilerimizin yeteri kadar beslenebilmesi için özel olarak hazırlanan kedi mamaları vardır. Sağlıklı bir kedinin de çok sayıda besin maddesine ihtiyacı olduğundan mama seçiminde dikkat etmeniz gerekenleri uygulamanızda yarar var. Aslında kediler için kaliteli bir mama bulmak zor gibi görünebilir. Yine bu noktada bozulmuş ya da kalitesiz olan bir gıdayı anında algılayabilen kediler, üretiminde katkı maddesi en düşük olan mamalarla beslenmelidir. Bu mamaların paketleri açılmadığı sürece 2-3 yıla kadar taze kalabildiği unutulmamalıdır.

Kuru Mama mı, Yaş Mama mı?

Yaş veya kuru mama seçimi yaparken de bilinmesi gerekenler vardır. O halde kedimizi beslerken dikkat etmemiz gerekenler noktasında, kuru mamaların avantajlı olduğu unutulmamalıdır. Pratik olan bu mama türlerinin her türlü ortamda tüketildiği bilinmelidir. Diş sağlığına da faydası olan kuru mamalar yaş mama türlerine göre ekonomiktir.

Yaş kedi maması da minik dostlarımızın severek tükettiği mama türlerindendir. Kedilerdeki su ihtiyacını büyük oranda karşılayan yaş kedi mamasının sağlık açısından faydalı olduğu unutulmamalıdır. Çünkü doğal besinlere yakın oranlara sahiptirler. Eğer kediniz az su tüketiyorsa mutlaka yaş kedi mamalarına rağbet göstermelisiniz. Bu mamaların besin değeri kuru mamalara göre fazladır ve sağlıklı yaşamaları için son derece idealdir.

Kedimi Beslerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kedimizi beslerken dikkat etmemiz gerekenler aşağıdaki faktörlerle sınıflandırılabilir;

  • Besin kalitesi
  • Yaş
  • Sindirim sistemi

Öncelikle sindirim sistemi kedilerde ciddi bir rol oynar. Genel sağlığını korumak için beslenmelerine her zaman önem vermeli ve kaliteli mamaları seçmelisiniz. Besin kalitesi de aynı şekilde önemlidir. Düzenli bir şekilde tüketilen besinlerin kalitesinden emin olarak kedinize de gerekli desteği vermeniz gerekir. Ayrıca kendi yediğiniz gıdalar yerine onlara her zaman özel mamalar sunmanız tavsiye ediliyor. Mama seçiminde yaş faktörü de önemlidir. Örneğin, yeni doğan bir kedi için daha farklı besin türleri ve metotları bulunurken, yetişkin kedilerde de yine farklı beslenme alışkanlıkları olacaktır.

Sıraladığımız bu faktörler, kedi maması çeşitliliğinde dikkat edilmesi gerekenlerdir. Minik arkadaşlarınız için her zaman kaliteli mama seçmenizi tavsiye ediyoruz. Kedi sahipleri aslında çok ekonomik mamaları tercih etmeye çalışabilir. Fakat ucuz mamaların kalitesiz olduğu ve bu mamaların kedinizin sağlığını olumsuz etkileyebileceğini unutmayın. Elbette büyük rakamlarla mama almanıza da gerek yok. Ortalama bir fiyatla ancak hem besin değeri yüksek hem de lezzetli olan mamaları tercih etmeniz yeterlidir. Aslında kedinizle empati kurarak beslenme sürecinin nasıl olması gerektiğine karar verebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı