Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kediye Aşı Yapılmazsa Ne Olur?

Kedilerde aşı

Kediye aşı yapılmazsa ne olur genelde yeni kedi sahiplerinin merak ettiği konulardan biridir. Kedilerin bağışıklık sistemi annelerinden içtiği süt ile düzenlenir. Yeni doğan bebekler 45 gün boyunca anne sütüyle korunur. Anne sütü içilmeye bırakıldığı zaman kedilerin bağışıklık sisteminin düşürülmemesi için aşı yapılması gerekir. Kedilere aşı yapılmadığı zaman çeşitli hastalıklara yakalanabilirler.

Kedilerde Aşı Yaptırılması

Kediye aşı yapılmazsa ne olur konusu incelendiği zaman özellikle ev kedilerine yapılması gerekir. Sokak kedileri yaşam şartları yüzünden mikroplara, bakterilere ve hastalıklara daha dayanıklı olur. Bununla birlikte sokakta yaşayan kediler genelde aşısız olduğu için dışarıdan kaptığı hastalıklar sonucunda daha çabuk ölürler. Ev kedileri, ne kadar iyi bakılırsa bakılsın bağışıklık sistemleri düştüğü zaman en küçük tozdan bile hastalanabilirler. Bu aşılar ev kedilerini oluşabilecek hastalıklardan korur. Aynı zamanda bağışıklık sistemini de uzun süreli olarak artırır. 

Kedilere yapılacak olan aşılar veteriner hekim tarafından belirlenir. Aşılarda bir sıkıntı çıkmasın diye aşı takvimi de tutulmalıdır. Düzenli aşı takvimi tutulduğu zaman hem kedinin önceki yaptırdığı aşılar görülür hem de bir sonraki kalan aşıların ne olduğuna bakılır. Böylece kedinin kontrolü de yapılmış olur. Bazen kedi sahipleri kedilerini evden çıkarmadığı için aşıya gerek duymadığını düşünebilir. Fakat bağışıklık sistemi düşük olan kediler camdan gelecek bir virüsten bile hasta olabilir. Aşılar belli hastalıklardan korusa da bağışıklığı güçlendirdiği için diğer hastalıklardan da korur.

Aşı yaptırmak sadece kediyi değil aynı zamanda kediyle birlikte yaşaya insanları da korur. Kediler sahipleriyle oyun oynama amaçlı ısırma ya da tırmalama gibi davranışlarda bulunmaktadır. Aşı yaptırmayan kedilerde belirtisi olmayan hastalık varsa bu tırmalamalar yüzünden insanlara da hastalık bulaşabilir. Örneğin farkında olmadan bir yerden kuduz hastalığı kapan kediler sahiplerini tırmaladığı zaman kuduzu bulaştırabilir. Bu da her iki taraf için de oldukça zararlı bir durumdur. Bununla birlikte kediler eve gelen yabancı insanlara da tırmalama ya da ısırma davranışları sergileyebilir. Aşılı olduğu kanıtlanmazsa eğer daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir. 

Aşıların Koruduğu Hastalıklar

Kediye aşı yapılmazsa ne olur sorusunu merak eden kişilerin en çok hastalıklardan koruduğunu söylemek doğru olacaktır. Aşıların kedileri koruduğu hastalıklar şu şekildedir;

  • Kediden kediye bulaşan bazı önemli enfeksiyonlar ölümcül hastalıklara yol açabilir.
  • Kedilerde görülen gençlik hastalığı da ölümcüldür. Aşılar arasında bu hastalığı önleyen antikorlar bulunur.
  • Kedilerin üst solunum yolunu etkileyen kedi nezlesi denilen hastalık bir dokunmayla bile bulaşabilir. Aşılar bu enfeksiyondan da kedileri korumaktadır.
  • Ölüm oranının çok yüksek olduğu kedi lösemisi için de aşı zorunluluğu vardır. Bu hastalığın tedavisi çok zor olduğu için kedilerin kurtulması da bu anlamda zor olur.
  • Her hayvanda olduğu gibi kuduz hastalığı kedilerde de görünür. Herhangi bir canlıdan bulaşabilecek olan bu kuduz hastalığı aşı sayesinde önlenebilir.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı