Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kediye Tasma Takmak Ne Kadar Mantıklı?

Kedi Tasması

Kediye tasma takmak ne kadar mantıklı sorusunu özellikle yeni kedi sahipleri merak etmektedir. Köpeklerde tasma kesinlikle takılmalıdır çünkü köpekler çok hareketli ve zaman zaman hırçın olabilmektedirler. Aynı zamanda köpekler daha büyük ve güçlü oldukları için tasmayı kaldırabilirler. 

Kediye Tasma Takmak Zorunlu Mu?

Kediye tasma takmak ne kadar mantıklı diye bakıldığı zaman, kedileri tanıyan kedi sahipleri onların çok hareketli ve nerde ne yapacağını kestiremediğini bilmektedirler. Kediler genelde evde kalan canlılar olsa da arada sırada dışarı çıkarılması gerekilebilir. Çimen ve toprakta gezmek kedileri iyi hissettirir. Fakat kediler tasmaya alışkın hayvanlar değillerdir.

Kedi sahiplerinin çoğu, kedilerine pire tasması, gezdirme tasması ya da sadece şık göründüğü için tasma takmak istemektedir. Fakat kedi tasmaları kedilerde ciddi olabilecek sorunları ortaya çıkarabilir.

Kedi Tasmalarının Zararları

Kediye tasma takmak ne kadar mantıklı gelse de kediler tasmaya alışkın hayvanlar değillerdir. Kediler çok hareketli hayvanlardır ve nerde ne yapılacakları kestirilemeyebilir. Bu sebepten dolayı kedilerin her hareketinde boyunlarındaki tasma, boyna zarar verebilir.

Kediler de boyunlarına tasma takıldığı zaman ilk olarak bu tasmadan kurtulabilmek için her yolu dener. Kendini sağa sola savurur, tırnaklarını çıkarır ve tasmayı boynundan çıkarmak için kendini çizebilir. Tasmanın orada rahatsız ettiğini gördüğü için etrafında deli gibi dönmeye başlar. Tasmayı çıkarmaya zorlarken kollarını tasmadan geçirebilir ve bu durum koltuk altlarına zarar verebilir. Bazı kediler tasmaları ağzıyla çıkarmak isteyebilir. Bu durumda ağızda yaralar oluşabilir.

Gezdirme tasmaları kullanırken kedinin ani bir hareketinde boynunda yaralanma oluşması kaçınılmaz olacaktır. Kediyi dışarı çıkarmak isteyen sahipler, tasma kullanmak yerine dışarıda kedinin özgürce gezebileceği sessiz ve sakin bir yer bulmalıdır. Burada kedi tasmasız bir şekilde gezmeli ve toprağın tadını çıkarmalıdır. 

Kediler evde tasmayla yalnız bırakılmaması gerekmektedir. Tasmayı kabul etmiş görünse de evde kimse olmadığında tasmanın takılı olması zararlıdır. Çünkü kedi kendi çıkarmaya uğraşmasa bile tasma herhangi bir yere takılabilir. Kedi ise kendini takıldığı yerden çıkarmaya çalışırken boğulma meydana gelebilir. Bu yüzden tasma takmakta ısrarcı olmamak gerekir. 

Özel Durumlarda Tasma Takmak

Kedilere tasma takmak ne kadar mantıklı sorusunun cevabını ararken, kedilerdeki özel durumları unutmamak gerekir. İşitme engelli kediler söz konusu olduğunda, işitme engelli kedi sahipleri kedilerinin sesini duyabilmek için zilli tasma tercih edebilmektedir. 

İşitme engelli kedilere seslenildiği zaman duyamayacakları için evde onları bulmak zor olabilir. Fakat zilli tasma kullanıldığında kedinin nerede olduğunu bulmak daha kolay olacaktır. Bu tarz özel durumlarda zilli tasma kullanmak kedinin nereye saklandığını bilmeye yardımcı olur. Özellikle tasmanın sesine göre kediye yaklaşmak hem kediyi korkutmayacaktır hem de güven verici şekilde kediye yaklaşma olasılığı sağlayacaktır. Bu yüzden kedilere tasma takmak ne kadar mantıklı görünse de özel durumlar hariç, kedi sahibinin isteğine göre tasma takmamak daha iyi olacaktır. Kedilerin doğal yaşamlarından uzaklaştırmamak gerekmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı