Köpek Bakımı ve SağlığıKöpekler

Kilolu Köpekler Nasıl Zayıflatılır?

Köpeğinin kilosundan memnun olmayan birçok köpek ebeveyni “köpeğin zayıflaması için ne yapılmalı?” sorusunun yanıtını arıyor olabilir. Köpeklerde obezite, yaşam kalitesini düşüren ve ileri aşamada sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Dolayısıyla köpeklerin doğru beslenme programı ve diyet ile fazla kilolarından kurtulması gerekir.

Diyabet, karaciğer yağlanması ve kalp rahatsızlığına neden olabilecek fazla kilolar, köpeğinize uygulayacağınız diyet programı ve egzersiz ile ortadan kaldırılabilir.

Kilolu Köpekler İçin Diyet ve Egzersizin Önemi

Köpekler arasında oldukça yaygın bir hastalık olan obezite, köpeklerin ömrünü kısaltır. Irk, cinsiyet ve yaşa göre değişen köpek hastalıkları arasında yer alan obezite ile mücadelede uzun vadede bir diyet programı ve egzersiz programı faydalı olabilir.

Köpeklerin fazla kilolu olup olmadığını belirlemek zaman zaman güç olabilir. Fakat bunu anlamanız için yapabileceğiniz bir yöntem vardır. Köpeğiniz yan yattığında kaburgaları belli olmuyorsa, fazlalık kilosu olduğu anlamına gelir. Dolayısıyla fazla kilosu olan köpeğiniz için veteriner hekimin uygun gördüğü bir diyet programı başlatmalı ve onu zorlamayacak şekilde egzersiz uygulaması yaptırmanız gerekir.

Kilolu Köpekler İçin Doğru Diyet Programı Nasıl Olmalı?

Kilolu köpekler için veteriner hekimler, cinsiyetine, yaşına ve ırkına bağlı olarak bir diyet programı hazırlar. Obez köpek diyeti olarak uygulanan diyet programı nasıl olmalı, inceleyelim.

Köpekler için oluşturulan diyet programlarında besin değerinin yoğun olduğu mama türlerinin tüketilmesi gerekir. Besin değeri açısından zengin olan mamalar köpeklerin hem gün içinde ihtiyacı olan kalori ihtiyacını karşılar hem de kilosunu kontrol altında tutar. Dolayısıyla veteriner hekim eşliğinde köpeğinize uygulayacağınız diyet programı için öncelikle doğru mamayı tercih etmeniz gerekir.

Kilolu Köpekler İçin Doğru Mama Seçimi

Kilolu köpeğiniz için veteriner hekiminize danışarak oluşturduğunuz diyet programını uygularken diyet köpek maması kullanabilirsiniz. Çünkü diyet köpek mamaları, köpeklerin zayıflamasına ve vücudunun ihtiyaç duyduğu mineralleri karşılamasına yardımcı olur.

Köpekler diyet sırasında öncelikli olarak lif oranı yüksek mamaları tüketmelidir. Lif açısından zenginleştirilmiş köpek mamaları, onların sindirim sistemini rahatlatır. Böylece daha sağlıklı bir şekilde kilo verme sürecine girer.

Köpeklerin kilo almasını engellemek için özel formüle edilmiş az yağ oranı içeren köpek mamalarını tercih etmek gerekir. Aynı zamanda metabolizmayı geliştirmesi ve yağların depolanarak kolay yakılmasını sağlayan l-karnitin, diyet köpek mamalarında yüksek seviyede olmalıdır.

Kilolu Köpekler İçin Düzenli Egzersiz Programı

Köpeklerin obezite hastalığı ile mücadelesinde egzersizin önemi yadsınamaz. İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde egzersizden bahsedebilmek için, fitness salonlarına gitmeye gerek yoktur. Sevimli dostunuzu her gün düzenli olarak yürüyüşe çıkarmanız da obezite ile mücadelesinde önemli bir değişim yaratabilir. Peki, köpekler günde kaç saat yürümeli?

Köpeklerin bir gün içinde ideal yürüyüş süresi 1-2 saat aralığındadır. Dilerseniz bu süreyi 15-20 dk olacak şekilde 2 veya 3’e bölebilirsiniz. Dolayısıyla fazla kilolarından şikâyet ettiğiniz köpeğinizi kilolarından kurtarmak için uyguladığınız diyet programına ek olarak düzenli olarak yürüyüşe çıkarmaya başlayabilirsiniz. Fakat ırkına, cinsiyetine ve yaşına göre süresi değişeceği için egzersiz programına başlamadan önce veteriner hekime danışmayı ihmal etmeyin.

Kilolu Köpekler İçin Zayıflama İpuçları

Obezite olan köpekler için uygulayabileceğiniz birtakım ipuçlarını sizinle paylaşabiliriz.

  • Diyet programıyla birlikte egzersiz yaptırmaya da özen göstermelisiniz.
  • Diyet maması ile beslediğiniz sevimli dostunuzun öğünlerini azaltın.
  • Diyet ve egzersiz rutini boyunca veterinerinizle iletişim halinde kalın.
  • Obezitenin ileride ciddi derecede hastalıklara neden olabileceğinin bilincinde olun ve buna bağlı olarak köpeğinizin sağlıksız beslenme isteklerine karşı kararlı olun.

Obezite ile kendini gösteren köpeklerde kilo problemi için bahsi geçen önerilere sadık kalarak, bu süreci daha kolay yönetebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı