Köpek Cinsleri

Kısaca İngiliz Seteri

Fransız ve İspanyol Pointer köpek cinslerinin çiftleşmesi sonucunda 1500 tarihinde Fransa’da üretimine başlanmıştır. İngiliz Seteri, 1800 tarihinde İngiltere’ye getirtilerek İngiltere’ye özgü köpek türü olmuştur.

İngiliz Seteri, tam bir av köpeğidir. Asabi olmayan duruşu ve sezgilerinin yoğunluğu tamamen suratına yansımıştır. Muhteşem kürkü ile hem soğuk havalarda hem de sıcak havalarda rahat edebilirler. Su, çamur ve bataklığa karşı alışıktır. Kuş avına giden insanlar genellikle İngiliz Seteri köpek cinsini tercih ederler. Çevresinde bir kuş dolaştığı zaman, heykel gibi donar kalır. Bu cansız hareketi aslında avcılık anlayışının doğasında vardır. Tamamen kendine has hareketleri bulunmaktadır.

Seterlar sessiz hayvanlardır.Günlük egzersizlerini doğru yaptırır iseniz cok iyi bir ev köpeğidir .Tek sorun doğa köpeği olduğu için doğaya onu saldığınızda ortadan kaybolur geldiğinde ise çamurla güreşmis gibidir.

İngiliz Seteri Tarihçesi

İngiliz Seter’in kökeni 1300’lü tarihlere dayanmaktadır.İnsanlar o tarihlerde ağlar yardımı ile tuzaklar kurmaktaydı. Tuzak yardımı ile kuş avladıkları bilinir. O dönemlerde insanların en yakın dostu haline gelmiştir. Bu türün tam yerine oturması, tüm genetiğinin yerine oturması 1800 tarihine kadar uzanmaktadır. İngiltere’de Sir Edward Laverack ve R. Purcell tarafından geliştirildiği bilinir.

Dünya üzerinde birçok insan Seteri hayrandır. Birçok insan yurtdışında evcil olarak beslemektedir.

İngiliz Seteri kendi arasında 3’e ayrılır. Bunlar: Siyah-Beyaz Seteri , Kızıl-Beyaz Seteri ve Beyaz-Mavi Seteri olarak üç farklı renkte yer almaktadır.

İngiliz Seteri Özellikleri

  • İngiliz Seteri köpek cinsinin yaşam süresi ortalama 10-15 yıl arasındadır. Bakımına doğru orantılı olarak değişebilir.
  • Tam bir arkadaş canlısıdır. Akıllı köpek türleri arasında yer alır.
  • İnatçı bir yapısı vardır.
  • Sosyal olmayı severler, insanlarla zaman geçirmekten keyif alırlar.
  • Ev içerisinde sessiz, sakin durur. Dışarı çıkarttığınızda enerjiktir.

İngiliz Seteri – sağlık

İngiliz Seteri köpek cinsi bazı hastalıklara yatkındır, ille de yakalacak demiyoruz fakat iyi bakılmadığında bazı hastalıklara yatkın olduğu için yakalanabilmesi mümkündür. Çok kolay kilo alır, bu sebepten ötürü günlük gezmesine ve koşmasına ihtiyacı vardır.

Bakım

Tüyleri yumuşaktır, düz ve orta uzunluğa sahip tüylerinin günlük düzenli olarak taranması gerekir. Güzel görüntüsünü kaybetmemesi için buna dikkat edin. Bu ırk fazla tüy dökmez, orta derecede tüy dökmektedir.

Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı