Kedi MamalarıKediler

Kısırlaştırılmış Kedilerde Mama Seçimi

Kısırlaştırılmış Kediler

Birçok kedi sahibinin de geçtiği ortak bir süreç olarak kısırlaştırma operasyonu sonrası, kedilerin beslenme alışkanlıkları tamamıyla değişmektedir. Bu anlamda kısırlaştırılmış kedilerde mama seçimi oldukça önemli bir yere sahiptir.

Kısırlaştırılmış kediler daha hareketsiz bir hayata adım atacakları için, yeni bir beslenme düzenine ihtiyaç duyacaklardır. Kısırlaştırmış olduğunuz kedinin beslenme programını ise, onlar için en sağlıklı kedi mamaları ile oluşturmanız gerekir.

Kısırlaştırılmış Kedilerde Mama Seçimi Neden Önemli?

Kontrolsüz üremeyi engellemek ve ileriki süreçlerde hastalık oluşumunu önlemek amacıyla yaptırdığınız kısırlaştırma operasyonu sonrası, kediniz kısırlaştırılmış kedilere özel olarak üretilen mamalara ihtiyaç duyarlar.

Kısırlaştırılmış kediler, operasyon sonrası yüksek obezite riski taşıdıkları için düzenli aralıklarla verilen belirli miktarda doğru kuru mama tüketmesi gerekir. Kısırlaştırma sonrasında iştahı daha fazla artan ve enerji ihtiyacı azalan kedilerin metabolizması daha yavaş hareket edecektir. Bu anlamda en iyi kısırlaştırılmış kedi maması içeriğinde uygun miktarlarda protein, yağ, vitamin ve mineral değerleri bulunmaktadır.

Kısırlaştırılmış erkek kedilerde ise ileri süreçlerde böbrek taşı problemleri ortaya çıkabilir. Bu risk, operasyona eklenen yaşlılık belirtileri ile birlikte yüksek oranlarda karşınıza çıkabilir. Buna bağlı olarak kısırlaştırılmış erkek kedilerin böbrek taşı problemi yaşamaması adına kısırlaştırılmış kedi maması tüketimine dikkat etmesi gerekir.

Kısırlaştırılmış Kedilerin Beslenme Sıklığı

Kısırlaştırılmış kedilerin günde iki kez beslenmeleri yeterli olacaktır. İçeriğinde kısır kedileriniz için doğru miktarlarda yağ, protein ve vitamin bulunan kuru mama tüketimi, kedinizin kilosuna göre günlük ihtiyaç duyduğu sıklıkla verilmelidir.

Kısırlaştırılmış Kedilerin Beslenme Miktarı

Kısırlaştırılmış kedilerin mamaları diğer kedi mamalarına kıyasla daha düşük kaloriye sahiptir. Bu yüzden kısırlaştırılan kedinizin beslenme miktarını, diğer kedilerden farklı olarak belirlemenize gerek yoktur. Kısırlaştırmış olduğunuz kedinizin beslenme miktarını belirlerken kilosuna dikkat etmeniz gerekir. Çünkü kilo faktörü kedilerde beslenme miktarını belirleyen en önemli etkendir.

Kısırlaştırılmış Kedilerin Besin İhtiyaçları

Kısırlaştırılmış kedilerin ihtiyaç duyduğu besin miktarları, diğer kedilere göre farklılık gösterir. Kısırlaştırılmış kedi maması nasıl olmalı? Kısırlaştırılan kedilerin kuru mamalarında protein ve yağ değeri, diğer yetişkin ve yavru kedilerin tükettikleri kuru mamalardan daha düşüktür. Bunun sebebi ise, kısırlaştırılan kedilerde enerji ihtiyacının düşük olmasıdır. Böylece enerji ihtiyacı düşük olan kısır kedilere, yüksek yağ ve protein değeri olan kuru mamalar verilirse kontrolsüz bir kilo alımı gerçekleşebilir.

Kediler günlük yaşamlarında ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri, kuru mamalar ve vitamin takviyeleri ile sağlar. Kısırlaştırılan kedilerin tükettikleri kuru mama içeriğinde yeterli vitamin ve mineral değerleri bulunmaktadır. Fakat kısırlaştırılmış kediler, diğer kedilere kıyasla daha az miktarda kalsiyum ve magnezyum tüketmeleri gerekir.

Kısırlaştırılan Kedilerde Kilo Kontrolü

Kısırlaştırılan kediler, operasyon sonrası daha hareketsiz bir yaşama kavuşurlar. Bununla birlikte çok daha fazla uyku isteği ve enerji ihtiyacında düşme de görülmektedir. Kedilerin enerji ihtiyaçlarında düşme ve hareketsiz yaşam tarzı beraberinde kontrolsüz kilo alımını ortaya çıkarır. Kısırlaştırılan kedilerde kilo kontrolü, düzenli aralıklarla kedi sahiplerinin yapması gereken en önemli faaliyetlerden biridir.

Kilo kontrolünü kedinizi düzenli olarak götürdüğünüz veteriner eşliğinde yapabilir, kontrolsüz bir kilo alımı başlaması durumunda beslenme miktarı ve sıklığında bir değişime gidebilirsiniz. Aynı zamanda kısırlaştırılmış kedilerde mama seçimi kadar, zaman zaman oyun oynatılması ve egzersiz yaptırılması da bu süreci doğru yönlendirmek adına oldukça önemlidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı