Kuşlar

KONUŞABİLEN KUŞ TÜRLERİ

Konuşma Kabiliyeti En Yüksek Olan Kuşlar

Kuşlar, taklit yetenekleri ve neşeli halleriyle en popüler evcil hayvan türlerindendir. Minicik bedenlerine bakmadan yaptıkları zeka dolu hareketler ile kendilerine hayran bıraktıran kanatlı dostlarımız, çoğu zaman konuşma yetenekleri ile de bizleri hem şaşırtır hem güldürür. Evcil pek çok kuş türü vardır ancak konuşabilen türler genellikle papağanlardır. Küçük boyutta olandan tutun da heybetli görüntüleriyle ve kocaman gövdeleriyle olanlara kadar pek çok papağan türü bulunmaktadır. Taklit yetenekleri ve konuşabilmeleri ile ünlü olan muhabbet kuşları da aslında papağan soyundan gelmektedir. Bu yüzden muhabbet kuşları için en küçük papağan türü diyebiliriz.

Sultan Papağanı

Sultan papağanları yanaklarındaki kırmızı benekler sayesinde en sevimli bulunan kuş türlerindendir. Kakadugiller familyasının sarı, gri ve beyaz renkli türüdür. Sevimli halleriyle içimizi ısıtan minik dostlarımızın ortalama ömürleri 15-25 yıldır. Erkeklerin taklit yapma ve konuşma yetenekleri gelişmiştir. Dişiler de ise tek çeşitte ötüş şekli görülür. Erkeklerin farklı şekillerde ötebilme ve konuşabilme nedeni ise sürekli olarak dişilerine kur yapmaları sayesinde taklit yeteneklerinin çok gelişmiş olmasıdır.

Ara Papağanı

Ara papağanları sınıfının en çok ilgi gören türleri arasındadır. Renkli tüyleri ve heybetli görünüşleriyle dikkat çekerler. Çok zeki ve sahibine sadık türlerdir. Ortalama ömürleri 30 yaş ve üzeridir.  Renkleri mavi, yeşil, sarı ve kırmızıdır. Konuşma ve taklit yetenekleri gelişmiştir. Bu sevimli dostlarımız iyi bir eğitim ile zeka gerektiren birçok aktiviteyi kolaylıkla yapabilir.

Amazon Papağanı

Amazon papağanları tür bakımından oldukça zengindir. İleri derecede gelişmiş taklit yetenekleri vardır. Ortalama boyutları 30-34 cm’dir. Genelde 40 yıl ile 100 yıl arasında bir zaman dilimi kadar yaşam sürerler. Sarı alınlı, sarı enseli, sarı başlı ve mavi alınlı olan amazon türleri konuşma ve taklit yeteneği en çok gelişmiş türler olduğu için çok fazla tercih edilir.

Senegal Papağanı

Akrobatik hareketleri ve güçlü gagalarıyla ünlü kuş türlerindendir. Taklit yetenekleri gelişmiştir. Öğretilmese bile kapı zili gibi sürekli duyduğu sesleri hemen öğrenirler. Ortalama ömürleri 25-30 yıldır. Konuşma yetenekleri gelişmiş değildir fakat iyi bir eğitimle birkaç kelime söyleyebilirler. Günde 13-14 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Gözleri küçüklük dönemlerinde ilk olarak siyah renktedir ancak büyüdükçe göz çevreleri turunculaşmaya başlar.

Monk Papağanı

Oldukça sosyal bir papağan türüdür. Meraklı ve zeki olduklarından sıkça ilgi beklerler. Ortalama ömürleri 20-30 yıldır. Hem sesleri hem de insan konuşmalarını çok iyi derece de taklit etme yeteneğine sahiptirler. Oyuncaklarla araları çok iyidir. Uysal ve uyumlu halleri nedeni ile tercih edilirler.

İskender Papağanı

Konuşma ve taklit yetenekleri en çok gelişmiş türler arasındadır. 8 ile 16 aylık olduğunda konuşmaya başlarlar. Oyuncaklarla oynamayı severler. Ortalama ömürleri 30 yıl kadardır. İskender Papağanı 48 ile 58 cm arasında bir büyüklüğe sahiptir.

Hint Ringneck Parakeets

Komik tiz sesleri ve sevimlilikleri sayesinde fazlaca ilgi gören bir türdür. Çok konuşkan ve zeki hayvanlardır. Pek çok renk kombinasyonuna sahiptirler. Ortalama ömürleri 15 yıldır. Ancak bazıları 25 – 30 yıl kadar yaşar. Taklit yetenekleri gelişmiştir.

Muhabbet Kuşları

Muhabbet kuşu, cennet papağanı (Agapornis roseicollis) ile beraber dünya çapında yoğun olarak evcilleştirilen iki papağan türünden biridir. En çok tercih edilen kuş türleri arasındadır. En bilindik renkleri yeşil, sarı, mavi, beyazdır. Ortalama 18 cm uzunluğunda, 30-40 gram ağırlığındadır. Güzel bir eğitimle pek çok kelimeyi söyleyebilir. Özellikle erkek muhabbet kuşları sıkı bir eğitimle 100’e yakın kelime söyleyebilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı