Köpek Bakımı ve SağlığıKöpekler

Köpeğim Yeni Evine Alışamadı, Ne Yapmak Gerek?

Köpeğim evine alışamadı

Köpeğim yeni evine alışamadı, ne yapmak gerek konusu köpek sahipleri tarafından merak edilmektedir. Köpeklerin yeni bir yere alışma süreci belirli bir zamanı alabilir. Bu sahiplenilen köpeğin cinsi ile de ilgili bir durumdur. Yavru köpeklerde bu süreç daha kolay bir adaptasyon dönemini içerir.

Köpeklerde Yeni Eve Adaptasyon Süreci Neden Gecikir?

Köpeğim yeni evine alışamadı, ne yapmak gerek köpekler sahiplerine sadık varlıklardır. Alışma süreçleri diğer canlılara göre daha kolay ve bağımlılık derecesinde bir boyutta bulunur. Bu sebeple köpek sahiplenildiğinde yeni evine alışabilmesi belirli bir süreci alacaktır. Eski düzenini unutarak yeni bir ev düzenine geçiş yapması muhakkak ki her canlıda olduğu gibi köpeklerinde belirli problemler sonrasında alışabilmesi ile sonlanır. Yavru köpeğin alışma süreci çeşitli oyunlarla daha kolay hale getirilebilir.

Yeni bir eve taşınan köpeğin hem bulunduğu sokağa hem de evin içerisine alışabilmesi için ortamı iyice tanıması gerekir. Eski evden getirilen ürünler keskin koku duyusuna sahip olan köpeklerin düzenini devam ettirdiklerini hissetmelerine sebep olabilir. Bu nedenle getirilen ve köpeği ait olan bir yatak, mama kabı veya bir oyuncak onun yeni ev ortamında huzurlu hissetmesini sağlayacaktır. Köpeğim yeni evine alışamadı, ne yapmak gerek konusu farklı teknikler geliştirilerek aşılabilir bir süreci içerir.

Köpekleri Yeni Evine Alıştırmanın Yolları

Köpeğim yeni evine alışamadı, ne yapmak gerek sürecin daha kolay ve hızlı atılabilmesi için belirli tedbirler alınabilir. Ev içerisinde köpeğin kendisini o evin bir parçası hissedebileceği yaşam alanı oluşturulmalıdır. Köpeğin yemeğini yiyebileceği, uyuyabileceği, suyunu içebileceği ve oyunlarını oynadığı alanlar tek tek belirlenerek buralara alışması sağlanabilir. Eski yerini unutması ve yeni yere adapte olması muhakkak ki belirli bir sabrın sonunda gerçekleşecektir. Köpeklerde yeni bir yere geçildiğinde aşırı bir endişe ve korku durumu gözlemlenir. Böyle bir durumda ortamın güvenilir olduğu farklı yollarla hissettirilmelidir. 

Yeni bir eve taşınıldığında öncelikle tüm odaların kapıları kapatılır. Köpek için yalnızca bir odanın kapısı açılır ve bu odaya alışması beklenir. Belli bir süre bu odada bulunan ve etrafı keşfetmeye çalışan köpeğe yavaş yavaş diğer odalar açılarak sürecin daha sağlıklı ve basamaklı halde ilerlemesi sağlanır. Köpeğim yeni evine alışamadı, ne yapmak gerek konusuna farklı açılardan değinilerek neler yapılması gerektiğine dair belirli fikir kalıpları oluşturuldu. Sonuç olarak köpeğin ortama alışabilmesi ve yeni yere adapte olabilmesi için geçmesi gereken bu süreç hayvan sahipleri tarafından oldukça sabırlı ve nazik hareketlerle gerçekleştirilmelidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı