Köpek Mamaları

Köpeğime Turşu Verebilir miyim?

Köpeğime turşu verebilir miyim, köpeğin turşu yemesi sağlıklı mı

Köpeğime turşu verebilir miyim, köpeğin turşu yemesi sağlıklı mı gibi soruların yanıtlarını yazımızın devamından öğrenebilirsiniz. Öncelikle turşudaki kalori miktarı düşük olsa da mineral ve vitamin açısından sağlıklı atıştırmalıklar olduğu bilinir. Fakat köpeklerde bazı sorunlara neden olabilir. Uzmanlar da köpeğe turşu vermenin sakıncalı olduğunu belirtiyor. Zaten köpekler için riskli yiyecekler arasında olan turşuyla ilgili tüm bilgileri sizler için paylaşıyoruz.

Turşu ve Özellikleri

Turşu bir sebze türüdür. Su, sirke, tuz ve birtakım baharatlarla beraber muhafaza edilen bu sebzelerdeki sodyum oranı yüksektir. Çoğu turşunun tadı acıdır ve köpekler için son derece sağlıksızdır. Ayrıca köpeklerin zehirlenmesine neden olabilir. Fermantasyon süreci başlayana kadar sıraladığımız karışımlarla bekletilen turşu bazen de salamura edilir. Belirli bir standartta hazırlanmadığı için turşunun köpekler için zararlı olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Köpekler Turşudan Neden Uzak Durmalı?

Belirttiğimiz bu durumlar nedeniyle köpeğime turşu verebilir miyim sorusunun yanıtı her zaman ‘hayır’ olacaktır. Turşunun içeriğinde bulunan soğan ve sarımsak ile beraber baharatlar, tuzlu su ve diğer karışımların anemiye neden olduğu bilinir. Eğer köpeğinize acı turşu verdiyseniz midesinin ciddi anlamda zarar görebileceği unutulmamalıdır. Aynı durum bağırsak hastalıklarının oluşumu için de geçerlidir.

Yüksek sodyum içerikli ürünlerin köpeklerde aniden denge bozukluğu, ishal, kusma ve krizlere neden olacağı bilinir. Fazla sodyum, şirin dostlarımızın ölümüne bile sebep olabilir.

Köpeğinizin bilmeden turşu yemesi ciddi risk taşıyacağı anlamına gelmez. Fakat günlük belirli miktarlarda tüketeceği turşunun hayati sorunları beraberinde getireceği bir gerçektir. Ayrıca köpeklerin ideal beslenme programında elbette sodyum içeriği bulunmaktadır. Bazı köpek sahipleri ise bir ödül yiyeceği olarak turşuyu tercih edebilir. Belirttiğimiz üzere sodyum bakımından yüksek değerlere sahip olan turşunun köpeklerde ciddi yan etkileri bulunmaktadır.

Sodyum maddesi köpeklerde diyetin bir parçası olabilir. Fakat tuz seviyesini artıracak olan ek gıdaların köpeklerde tercih edilmesi son derece sakıncalıdır. Sodyuma bağlı sağlık problemleri yaşayan köpeklerin yanı sıra kalp sorunu olan köpek dostlarımızın da turşudan uzak tutulması gerekir. Sonuç olarak köpeğinize vermek istediğiniz her türlü gıda için araştırma yapmalı ve özellikle de içeriğindeki maddelerin oranlarına bakmalısınız.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı