Köpek Bakımı ve SağlığıKöpekler

Köpeğimi Tuvalet için Nereye Çıkarmalıyım?

Köpeğimi tuvalete nereye götürebilirim?

Köpeğimi tuvalet için nereye çıkarmalıyım hayvan severlerin merak ettikleri bir konudur. Hayvanlarda tuvalet eğitimi yavruluk dönemlerinde verilmesi gereken bir eğitimdir. İçeride, bahçe alanında veya dışarıda köpek için en uygun tuvalet alanı verilen eğitimler sırasında köpeğe alıştırılmalıdır. Bu durum köpek sahipleri için ileriye dönük olarak hijyen açısından daha rahat etmelerini sağlar.

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Verilir mi?

Köpeğimi tuvalet için nereye çıkarmalıyım konusunda farklı metotlar geliştirilebilir. Bu köpeğin cinsi ve yaşı ile de ilgili bir durumdur. Özellikle köpek sahiplerinin bu konuda belirli bir strateji izlemesi gerekir. Bu noktada en uygun olan tuvalet zamanını tespit edilmesi gerekir. Köpekler için en uygun tuvalet giderme yeri ev dışındaki alandır. Bu alan bireysel olarak faydalanılan bir bahçe söz konusuysa bahçe olabilir. Eğer böyle bir imkan yoksa apartman dairesinde oturan kişiler için köpeği yürüyüşe çıkarmak ve yürüyüş sırasında en uygun noktada tuvaletini yapmasını sağlayarak bir poşet ve şeffaf eldiven yardımı ile tuvaletini oradan alıp çöpe atmak en doğru olanıdır.

Köpeğimi tuvalet için nereye çıkarmalıyım konusu köpeğin böyle bir ihtiyaç hissetmesi ile de ilintilidir. Yavru köpekler özellikle 2 ve 3 aylıkken sık aralıklarla tuvalet ihtiyacı hissederler. Bu süreçte köpeğin sokakta gezdirilmesi ve dışarıya çıkarılması tuvaletini yapacağı alanın ona hissettirilmesini sağlayacaktır. Böyle bir eğitim verilmeyen köpeklerde genellikle tuvaletin ev içerisindeki herhangi bir alana yapabilme durumu gözlenebilir. Kedilerde olduğundan daha farklı yaratılışta olan köpeklerin sıklıkla sokakta gezdirilmesi ve kapı dışarısında bir noktada tuvalet ihtiyacını giderebilecek yerin fark ettirilmesi önemlidir.

Köpeklerin Tuvalet Alanları

Köpeğimi tuvalet için nereye çıkarmalıyım çoğunlukla bahçe, sokak, ağaçlıklı alanlar tercih edilebilir. Bu noktalarda ihtiyacını gideren bir köpek ev içerisindeki alanlara tuvaletini yapma alışkanlığını zamanla kaybedecektir. Hem hijyenik hem de köpeğin doğasına daha uygun olan bu durum veterinerler tarafından da desteklenmektedir.

Köpeğimi tuvalet için nereye çıkarmalıyım konusu farklı çözüm yolları ile giderilebilir. Burada önemli olan köpeğin ev dış arasındaki bir alanda ihtiyacını giderebilmesi gerektiğini öğrenebilmesidir. Bunu küçük yaşlarda öğretebilmek ileriye dönük olarak fayda sunacaktır. Köpek sahipleri bu anlamda köpeğin alışma sürecini daha çok oyuna çevirerek daha rahat adapte olmalarını sağlayacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı