Köpek Bakımı ve SağlığıKöpekler

Köpeğimin Karnında Sarkıklık Var, Neden Olabilir?

Köpek Karında Sarkıklık

Köpeğimin karnında sarkıklık var, neden olabilir konusu ciddi olduğu için önemle üzerinde durulmalıdır. Köpekte görülen karın bölgesi sarkıklığı kalın bağırsaktaki rahatsızlıkların bir işareti olarak görülebilir. Sıklıkla yaşanabilecek rahatsızlıklardan biri olan göbek fıtığı böyle bir durumla karşılaşılmasına neden olabilir.

Köpekte Karın Sarkıklığı Neden Olur?

Köpeğimin karnında sarkıklık var, neden olabilir sorusu doğru tespitler yapılarak çözüme yönelik olarak ele alınmalıdır. Köpeğin yediği yiyeceklerden kaynaklı olarak mide kısmında şişkinlik, gaz oluşumu meydana gelebilir. Bununla beraber bölgesel genişleme ve sarkma durumu gözlemlenebilir. İleri boyutta yaşanan bu problem mide bölgesinin daha da genişlemesine, vücudun kan akış dengesinin bozulmasına ve önlenemez hasarlara neden olabilir. Bakteri ve parazitlerin oluşma göstermesi ile beraber iç ve dış etkenlerden kaynaklı olarak köpeklerin karın bölgelerinde sarkıklık oluşabilmektedir. Rahim iltihabı, böbrek yetmezliği, karında sıvı birikmesi neden olabilir. Karın sarkıklığı durumu yavru köpeklerde daha sık görülebilir. Karın sarkıklığının sebepleri:

  • Yavru köpeklerin idrar yapamama problemleri birikmelere karın bölgesinde şişliğe ve sarkmaya neden olacaktır. 
  • Köpeklerin süt ve süt ürünlerinden uzak durması gerekir. İçerisindeki laktoz miktarı karında şişlik ve ileri boyutlu bölgesel sarkmalara neden olur. 
  • Köpeğin yemiş olduğu yiyecekler onun rahatsız ve huzursuz edebilir ve bu da karın şişliği ve sarkıklığı meydana getirebilir. 
  • Daha genetik olarak vücudunda tümör belirtileri bulunmasından kaynaklı olarak da ileri derecede bu tarz bir rahatsızlık fark edilebilir. 
  • Obezite; yağ depolarında şişmeye ve karın bölgesinde sarkıklığa neden olur.
  • Köpekte yaşanan karın şişlikleri beraberinde ileri derecede karın ağrısı problemi
  • Nefes almada zorluk, solunum yolu problemleri
  • Yiyeceklere karşı aşırı düşkünlük veya herhangi bir şekilde yaklaşamama yani iştahsızlık durumu
  • Genel olarak hareketlerinde görülen huzursuzluk hali beraberinde karın bölgesinde aşağı yönlü bir sarkma fark edilecektir. 

Eğer bu durum onu huzursuz ediyorsa sürekli olarak olabilir. Herhangi bir noktaya uzanarak yatmak da zorluk çekilebilir. Bu nedenden dolayı çok ayakta durma eyleminde bulunacaktır. Sırt kısmına dikkat edilmelidir. Kambur bir görüntü oluşabilir.

Köpeğin Karın Bölgesi Sarkıklık Problemi Tedavi Süreci

Yavru köpekler için bu problemin giderilebilmesi için idrar kesesini annesinin yalayarak uyarması eğer yoksa köpek sahiplerinin o bölgeyi hareket ettirmesi gerekir. Laktozun verdiği zarardan korunabilmek için köpeklere çeşitli petshoplarda bulunabilecek süt tozu verilmelidir. Köpekte tümör oluşumundan kaynaklı olarak böyle bir durumu fark ediliyorsa muhakkak ki acil olarak bir veterinere götürülmeli ve tedavi ettirilmelidir.

Köpeğimin karnında sarkıklık var, neden olabilir konusu farklı açılardan ele alınmaya çalışıldı. Süreçte köpeğin karşılaşabileceği bu durumun nedenleri ortaya kondu. Tedavi sürecine dönük olarak neler yapılması gerektiği detaylı bir şekilde açıklandı. İleri boyutlu bir karın şişkinliğinden kaynaklı olarak bölgesel sarkma söz konusu olabilir. Bu giderek devam ediyor ve alınan önlemler herhangi bir işe yaramıyorsa muhakkak ki bir uzman veteriner kontrolünden geçirilerek süreç daha doğru bir şekilde yönetilmelidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı