Köpekler

Köpeğimle Beraber Uyumalı Mıyım?

Köpekle Beraber Uyumak

Köpeğimle beraber uyumalı mıyım konusu oldukça tartışılan bir konudur. Hayvan severler bu konuda resmen 2’ye ayrılmış durumdadır. Bir taraf köpekle uyumanın hiçbir zararı olmadığı aksine yararı olduğundan bahsederken diğer taraf köpekle uyumanın oldukça zararlı bir durum olduğunu gösterir. Köpekler sahiplerine çok bağlı canlılar oldukları için her vakitlerini onlarla geçirmek istedikleri gibi uyurken de sahipleriyle uyumak isterler. Bu durum kimi zaman normal olsa da kimi zaman sakıncalı olabilir.

Köpekle Uyumak Sağlıklı Mı?

Köpeğimle beraber uyumalı mıyım sorusunun aslında insanlarda yararlı olabilecek bir tarafı vardır. İnsanlar hayvanlardan daha sosyal canlılardır. Bir canlıya değil bir eşyaya bile kimi zaman anlam yükleyebilirler. Bu nedenle bir köpek ile insan arasındaki bağ da oldukça anlamlıdır. Özellikle yalnız yaşayan kişiler için bir köpekle birlikte yaşamak ruhsal durumu oldukça artırır. Aynı zamanda yalnız hissini de oldukça azaltan bir durumdur. Yapılan araştırmalarda köpekleriyle birlikte uyuyan kişilerin diğer yalnız başına uyuyan kişilere göre daha mutlu uyandığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte köpekler sadece kendilerini yakın hissettiği ve güvendiği kişilerle uyur. Bu da aslında insanlar için bir iltifat gibi anlamlandırıldığı için kişiler kendilerini daha iyi hisseder. Eğer kişinin köpeğinin tüyüne karşı herhangi bir alerjisi yoksa aslında köpekle uyumanın bir zararı yoktur da denilebilir. 

Köpekle Uyumanın Zararları Var Mı?

Köpeğimle beraber uyumalı mıyım konusunda köpekle uyumanın zararlı olduğunu düşünen bir kesim de bulunur. Köpekle uyumanın zararlarından biri olarak köpeğin yatağı kendi alanı olarak görmesi ve bir süre sonra başkası yatağa yaklaştığında köpeğin agresifleşmesi olarak görülür. Fakat bu durumda köpeğe iyi bir eğitim verilerek sorun ortadan kaldırılır. Köpek düzenli bir şekilde temizlenmediğinde ve köpeğin bakımı en iyi şekilde yapılmadığı zaman tüylerinin dibinde oluşan mikroorganizmalar köpeğin sahibinde belirli sağlık sorunlarına neden olabilir. Mantar ve bakteri gibi herhangi bir sorun yoksa köpekte, onunla uyumak zararlıdır denilemez. Köpekler uyku sırasında istemeden sahibini tırmalayıp onu yaralayabilir. Yine tırnak bakımı da iyi bir şekilde yapılıyorsa böyle bir sorun da gözlemlenmeyecektir.

Köpeklerle uyumanın en büyük zararı olan durum çeşitli uyku sorunlarının ortaya çıkabilmesidir. İnsanlar uyku sırasında herhangi bir çevresel faktörden etkilenmemelidir. Yani herhangi bir darbe, ses gibi etkenler insanların uyku kalitesini olumsuz etkiler. Bu da pek çok uyku sorununa yol açabilir. Problemlerin çok fazla ilerlemesi ise uzun vadeli uyku problemleriyle psikolojik sorunları da beraberinde getirir. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı