Köpekler

Köpeğimle Seyahate Çıkmak İstiyorum

Köpekle Seyahat

Köpeğimle seyahate çıkmak istiyorum bu konuda ne yapabilirim sorusu hayvan severlerin merak ettikleri bir konudur. Evcil hayvanı bulunanların problemidir. Gezgin ruha sahip olan hayvan severler can dostu olan köpeklerini yanlarında taşımak istemektedir. Böyle bir durumda köpekle beraber çıkılacak bir seyahatin olumlu ve olumsuz şartları göz önünde bulundurulmalıdır.

Köpekle Seyahat Edilir mi?

Köpeğimle seyahate çıkmak istiyorum oluşturulan tatil programlarında akla gelen bir konudur. Bu soru üzerine köpekle nasıl seyahat edebilir konusunun farklı yöntemleri aranmaya başlanır. Burada önemli olan seyahat süresinin ne kadar uzun olacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer köpek tek başına evde bırakıldığında ona bakabilecek birisi bulunuyorsa uzun süreli seyahatler için onun yapısına çok da uygun olmayacaktır. Ancak köpeği bırakılabilecek ve ona sahip çıkabilecek biri bulunmuyorsa kişisel araçla uzun süreli yolculuklar rahatlıkla yapılabilir.

Köpeğimle seyahate çıkmak istiyorum konusu üzerine birden çok farklı seyahat yöntemi bulunmaktadır. Bu doğrultuda eğer bir arabayla seyahat yapılacaksa köpeklerin ne gibi ihtiyaçları oluşabileceği tespit edilmelidir. Uçakla yapılacak olan uzun soluklu yolculuklarda köpeğin içinde bulunduğu durum dışında kalabalık bir ortamda olmasından kaynaklı farklı önlemler alınması gerekecektir. Yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerinde de köpeklerin taşınması noktasında belirli şartlar aranır. Tüm bu şartlar yerine getirildiğinde ve uygun ortam sağlandığında hayvan sahipleri köpekleri ile beraber seyahate rahatlıkla çıkabilir.

Evcil Hayvanla Yurt Dışına Çıkılır mı?

Köpeğimle seyahate çıkmak istiyorum kısa süreli olarak köpeklerle yapılacak olan yolculuklar kişisel araçla yapıldığında daha kontrol edilebilir bir süreç oluşur. Bu süreç içerisinde köpeğin yiyeceklerinin alınması, tuvalet ihtiyacının giderilmesi ve oluşabilecek bağırsak rahatsızlıklarına karşı yeterli miktarda poşet, çanta ve veteriner tarafından alınmış sakinleştirici ilaçlar bulundurulmalıdır. Hassas mideye sahip olan köpeklerin dışarı ile temaslarından kaynaklı enfeksiyon riskleri de oluşabilir. Bu nedenle araç içerisinde uygun hava şartları sağlanmalı ve dışarı ile temasına dikkat edilmelidir. Uçakla yapılacak olan yurtdışı seyahatlerinde belirli prosedürler bulunur. Uçağın belirli bir yük taşıma kapasitesi bulunur. Rezervasyon yaptırılırken bu ön plana çıkarılmalı. Köpeğin içerisinde bulunduğu taşıma kabı ile beraber genel ağırlığı üzerinden bir fiyatlandırma söz konusu olacağı unutulmamalıdır. 

Köpeğin taşımacılığının nerede yapılacağı ve uygun bir yer olup olmadığı da önceden aranıp bilgi alınabilir. Bunlar köpeğin aşılarının tam olarak yapılması ve yurt dışına çıkabilmek için kontroller de onaylanması gerekir. Köpek için aşı kartı tanımlaması pasaport kontrolünde incelenmektedir. Bunun yanı sıra yurtdışına çıkmadan yaklaşık 2 gün öncesinde tarım bakanlığından alınmış bir transport kağıdı köpek ile seyahat edeceklerin bulundurması gereken evraklardandır.  Köpeğimle seyahate çıkmak istiyorum konusu hayvan sahipleri için olumlu ve olumsuz yönleri ile değerlendirildi. Bu anlamda özellikle yapılacak seyahatlerde tercih edilecek yolculuk türüne göre farklı önlemler alınarak yolculuğa çıkılabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı