Köpek Bakımı ve SağlığıKöpekler

Köpek Aşıları ve Önemi

Köpek Aşıları

Köpek aşıları ve önemi köpeğinin sağlığını önemseyenler için önem taşıyor. Yavruluk döneminden itibaren köpeğe yapılması gereken aşılar iç ve dış parazitlerden korunmasına katkı sağlayacaktır. Hastalıkların ve bakterilerin vücuduna yerleşerek enfeksiyon riski oluşturmasına engel olabilmek için vaktinde aşılarını düzenli bir şekilde olması önemlidir. Köpeklerin; yavruluk, gençlik, yetişkinlik ve yaşlılık olarak adlandırılan gelişim evrelerini geçirirken yaşayabilecekleri bütün hastalıklara karşı vücut savunmalarını en üst seviyeye çıkarmak için bu aşıların zamanında yaptırılması büyük bir önem taşımaktadır.

Köpeğe Aşı Neden Yaptırılmalıdır?

Köpek aşıları ve önemi vücudunun gelişimsel süreçte hastalıklara maruz kalmasını önleyecektir. Köpeğin doğumundan itibaren öngörülen bir aşı takvimi bulunur. Veterinerler tarafından düzenli olarak yapılan tüm aşılar bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeyi ve oluşabilecek hastalıklara karşı dirençli bir mücadele gösterebilmeyi sağlamaktadır. Parazitler köpeklerin yaşantılarını olumsuz olarak etkileyen riskli hastalıklardan biridir. Kene, bit, pire oluşumu sindirim sistemlerine zarar vererek yaşamsal fonksiyonlarını engelleyen bir duruma getirir. Zamanında yapılan aşılar dışarıdan veya içeriden oluşabilecek parazitlere karşı vücudun mücadele kuvvetini arttırır. 

Sağlık bakanlığı tarafından resmi olarak takip edilen kuduz aşısı etrafa bulaşıcı hastalıklar yayılmasına engel olacaktır. Vücut dengesini yitirmesine neden olan üst solunum yolları rahatsızlıkları sıklıkla görülen köpeklere bronşin aşısı yapılmalıdır. Bu aşının uygulanması kronik öksürük oluşumuna, üst solunum yollarındaki ağır enfeksiyonlara karşı direnç oluşturmak için önemli olmaktadır. İki farklı uygulama ile vücudunda deri altına enjekte edilen bu aşı, köpek bulmacası hastalığını engellemek için birebirdir. Köpekler için en önemli aşılardan biri karma aşılardır. 5 farklı aşının koruyucu kuvveti yavruluk döneminden itibaren yaşlılık dönemine kadar etkisini göstermektedir.

Köpek Aşılarının Önemli Özellikleri Nelerdir?

Köpeklere uygulanan aşılar karakterize bir şekilde vücudunu çevreleyen hastalıklara karşı öncesinde önlem alabilmeyi ve bir savunucu duvar oluşturabilmeyi sağlar. Bakteri ve virüslere karşı etkinliği hastalık başladığında daha kuvvetli bir şekilde göstermektedir. Vücudun direncini arttırırken bağışıklığını kuvvetlendirir. Alerjik reaksiyonları çok fazla maruz kalabilen ve mantar oluşumu vücudunda sıklıkla yaşanan köpeklerin bu tarz durumlarda bağışıklıklarının kuvvetli olmasına ve hastalıkları çabuk atmalarına katkı sağlamaktadır. Ev içerisindeki evcil hayvanlarımıza uygun ve konforlu bir yaşam sunabilmek için aşı takviminin zamanında yapılması hastalıklara karşı önlem alınmasında önemli olmaktadır. Yaptırılan bütün aşılar bulaşıcı hastalıklara karşı da oluşabilecek riskleri önlemeye katkı sağlamaktadır.

Köpek aşıları ve önemi hakkında derinlemesine bir inceleme yapıldı. Konuya açıklık getirebilmek adına birkaç önemli aşı çeşidinden ve sağladığı faydalardan bahsedildi. Köpeğin aşılarını düzenli bir şekilde olması bütün ömrü boyunca hastalıklara yakalansa bile daha kolay atlatabilmesini ve konforlu bir yaşam sürmesini sağlayacaktır. Sürecin sağlıklı ve doğru bir şekilde yürütülebilmesi için muhakkak ki bir veteriner ile görüşerek aşılarının zamanında ve doğru şekilde yaptırılması gerekmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı