Köpek MamalarıKöpekler

Doğru Köpek Maması Nasıl Olmalı?

Doğru köpek maması seçimi

Köpek maması sevimli dostlarımız köpeklerin sağlıklı gelişmeleri ve beslenmeleri için büyük önem taşıyor. Köpeğinizin sağlıklı ve uzun ömürlü olması için köpek maması seçimine çok dikkat etmeniz gerekiyor. İdeal köpek maması sayesinde köpeğinizin beslenme ihtiyaçlarına doğru karşılık verebilirsiniz.

Köpek Mamasına Ne Zaman Geçilir?

Yavru köpekler için beslenme annelerinden aldıkları süt ile sağlanır. Tüm canlılarda olduğu gibi köpek yavruları için de anne sütü tüm besin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterlidir. Ancak köpekler kısa sürede büyüdüğü için anneleri kısa süre olarak kendilerini besleyecektir. Bu durumda küçük köpeğiniz için de yavru köpek maması tercih edebilirsiniz.

Köpeklerin sindirim organları tek bir mide ve kısa olan bağırsak sisteminden oluşmaktadır. Yavru köpeğin sütten kesilmesi ortalama 4 – 6 hafta içerisinde gerçekleşmektedir. Köpeğinizin yetişkin olması ise 11 – 17 hafta arasındadır. Yavru köpeğiniz sütten kesildikten 12 aylık döneme kadar yavru köpek maması ile beslenmelidir. Yetişkin için olan mamalara kıyasla yavrular için üretilen köpek maması çeşitleri daha fazla mineral ve protein içermektedir. Böylece yavru köpeklerin gelişimlerinin tamamlanması ve gereksinim duydukları vitaminlerin alınması da kolay hale gelir. Ancak bağışıklık sistemi olarak oldukça zayıf oldukları için yavru köpeğiniz için mama seçimi yaparken çok titiz ve özenli olmanız gerekir.

Yavru köpeğiniz için tercih edeceğiniz mamanın genel olarak zengin besin kaynağına sahip olması gerekir. Bu köpek maması ile birlikte köpeğinizin gelişimi sağlıklı ve eksiksiz şekilde olacaktır. Ayrıca bazı özel ırklar besin değerleri olarak da özel besin gereksinimi duyduğu için bu köpeklere dönük olarak özel olarak geliştirilen mamaları seçmeniz gerekir.

İdeal Köpek Mamasında Olması Gerekenler Neler?

Kaliteli köpek maması hem yavru hem de yetişkin köpeğinizin sağlıklı bir gelişim göstermesi için büyük yarar sağlayacaktır. Beslenme köpekler için de çok önemli olduğundan mamanın istenen kalitede ve zenginlikte olmasını sağlamak için belirli noktalara dikkat etmelisiniz. Yavru ve yetişkin köpek maması çeşitleri arasında fark bulunuyor olsa da bu farklılık besin değerleri açısından çok farklılık taşımaz. Çünkü köpeklerin genel olarak sağlıklı gelişim göstermeleri açısından doğru besinlere ulaşmaları büyük önem taşır.

Sindirim sistemleri de etçil olarak geliştiği için köpekler genel olarak et ağırlıkta beslenmeyi sever. Bu yüzden seçeceğiniz köpek maması et oranı açısından zengin olmalıdır. Ortalama olarak en az yüzde 30 oranında et oranının mamada olması sağlanmalıdır.

Diğer bir önemli nokta mümkün olduğunca tahıl içermeyen mamanın seçilmesidir. Genel olarak tahıl içeren mamalar glisemik oranı yüksek olan mısır ve pirinç içerebilir. Bu durum ise köpeğinizde obezite, şeker hastalıkları ve benzeri sorunlar yaşamasına yol açabilir. Aynı zamanda ağız ve diş sağlığı için de olumsuz durumlar oluşturabilir. Tahıl içeren mamalar yerine sebze ya da meyve içeren mamaları seçmek iyi bir tercih olacaktır.

Köpek maması seçiminde et ağırlıkta olan mamaların seçimi yapılacaksa kümes hayvanları ibaresi yer alıyorsa bu durumda dikkatli olunmalıdır. Eğer düşük kalite mama alırsanız köpeğiniz için istediğiniz proteini sağlamak yerine çeşitli kümes hayvanlarının kemiklerinin öğütülmesini verirsiniz. Bu durum ise yarardan çok zarar getirecektir.

Glüten sindirim açısından son derece zararlı olacağından kaliteli köpek maması seçimi için glütensiz olan mamaları seçmelisiniz. Aynı şekilde GDO, renklendirici ve tatlandırıcı içermeyen mamaları seçmeniz doğal beslenme açısından köpeğinize yararlı olacaktır.

Mama alımını en doğru şekilde orijinal olduğundan emin olarak almanız gerekiyor. Köpek maması seçimi için kaliteli mamalar arasından kolayca seçim yapmak için www.petlebi.com adresini kullanabilirsiniz. Farklı ırklara ve yaş gruplarına dönük olarak sunulan mamalar ile köpeğinizi sağlıklı şekilde besleyebilirsiniz!

Etiketler

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı