Köpekler

Köpekler Güler Mi?

Köpekler gerçekten gülüyor mu?

Bazen köpeğinizin güldüğü hissine kapılıyor musunuz? Ya da izlediğiniz videolarda köpeklerin yüzünde oluşan muzip gülümsemeyi fark ediyor musunuz?

Araştırmalar

Köpeklerin, evrimsel olarak insana benzemeye çalıştıkları 2019 yılında yayınlanan bir araştırmada ortaya çıktı. Köpek dostlarımızın bizi ikna etmek için bilerek masum bakışlar attıkları, bunu bizi taklit ederek öğrendikleri belirlendi. Dolayısıyla gülme davranışlarında bizim mimiklerimizi taklit edip etmedikleri merak konusu.

İngiltere’de yapılan bir araştırmada köpek dostlarımızın aynı bizim gibi gülüp gülmediklerini araştırıldı. Köpekleri bir grup deneye sokan bilim insanlarının, köpeklerin gülüyor gibi gözükebileceklerini ancak bunu istemli bir şekilde yapmayabileceklerini ortaya koydu. Özelliklere insanların ses tonuna göre üzgün bir surat ifadesine bürünebilen köpeklerin bunu bilinçli yapıp yapmadıkları hala bilinmiyor.

Bizler uzun süre sadece insanların gülebileceğini düşündük. Bununla birlikte, insan dışı primat davranışları üzerine yapılan araştırmalar, şempanzelerin, gorillerin ve orangutanların gıdıklandıklarında güldüklerini ve şempanzelerle ilgili diğer araştırmaların da insanlarla aynı şekilde gülümseyebildiklerini buldu. Birkaç çalışma, evcilleştirilmiş farelerin gıdıklandıklarında insan kahkahasına çok benzeyen yüksek perdeli bir ses çıkardıklarını da göstermiştir.

Sosyal medyada, sırıtıyor gibi görünen çok fazla görsel ve video ile karşılaşıyoruz, ancak görünüşe göre, gülmeye benzer şekilde, köpekler insanlarla aynı şekilde gülümseyemezler.

Bununla birlikte, köpekler yüzlerini gülümsüyormuş gibi gösterebilir. Bu, ağızlarını açıp dudaklarını geri çektiklerinde, dillerinin dişlerinin üzerinden geçmesine izin verdiğinde olur. Bu “köpek gülümsemesi” genellikle rahat oldukları ve mutlu göründükleri durumlarda ortaya çıkar, bu yüzden köpek sahipleri bunun bir gülümseme olduğunu düşünürler.

Bu “köpek gülümsemeleri” genellikle kahkaha bulaşması denen bir fenomen olan bir insan gülümsemesine tepki olarak ortaya çıkar. Köpekler gülümsüyor gibi görünebilir çünkü onlara gülümsüyoruz.

Bu alanda hala çalışılacak çok şey var ve köpeklerin gülebilir olup olmadığını nasıl algıladığımızı değiştiren başka bulgular da olabilir.

Köpeklerin gülümsemesinin asıl göstergesi ise yüz ifadeleri değil tam tersine kuyruk sallamalarıdır.

Vücut Dili

Köpekler insanlar gibi gülmez veya gülümsemezse, nasıl mutluluk gösterirler?

Pek çok insan köpeklerin mutluluk göstermek için kuyruklarını salladığını düşünür ancak bu duruma göre değişiklik gösterebilir. Köpekler kuyruklarını bir dizi iletişim için kullanır ve mesaj, kuyruğun konumuna bağlıdır.

Köpeğinizin gülümsemesine veya gülmesine odaklanmak yerine, köpeğin vücut diline ve mutlu olup olmadıklarını görmek için eylemlerine bakmak daha mantıklıdır. Sallanan bir kuyruk, açık bir ağız ve rahat bir duruş gibi işaretler için tüm vücuda bakabilirsiniz.

Köpekler, insanlara kuyrukları vasıtasıyla güler ve teşekkür ederler. Eğer mutlularsa, kuyruklarını rahat bir şekilde bir sağa bir sola sallamaktadırlar. Kuyruklarını sallama hızları ise ne kadar mutlu ve heyecanlı olduklarını göstermektedir. Önüne yemek konulan köpeklerin yanlarında bir insan varken kuyruklarını salladıkları görülmüştür. Tek başına, etrafında insan olmadan yemek yiyen köpeklerin ise kuyruklarını sallamadıkları görülmüştür.

Kuyruğunu sallayan bir köpek mutludur ve sizin onu sevmenize onay verir. Çoğu kez yerde yatan size karnını gösteren bir köpek dostumuzu görmüşsünüzdür. Bu hareket güven duygusunun belirtisidir. Öyle bir köpek görürseniz karnını sevebilirsiniz. Dişlerini gösteren bir köpek ise o an sizi uzakta tutmak istiyordur. Eğer kuyrukları bacaklarının arasında ise o köpek korkmuş ve biraz gerilmiştir. Ufak ısırıklarla canınızı yakmadan sizinle oynuyorsa eğer o an tam oyun havasında olduğunu anlatmaya çalışıyordur. Köpeğiniz eğer kafasını hafif sağa ve sola eğerek size bakıyorsa bu sizi anlamaya çalıştığının göstergesidir.

Köpek dostlarımızla aramızdaki en güçlü bağı vücut dilimiz ve ses tonumuzla kurarız. Eğer yüzünde gülümser bir ifade varsa ve kuyruğunu hızlı hızlı sallıyorsa bilin ki dostumuz oldukça mutlu!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı