Köpek Bakımı ve SağlığıKöpekler

Köpekler için Eğitici Oyunlar Hangileri?

Köpekler için eğitim

Köpekler için eğitici oyunlar hangileri konusu aslında köpekler için çok önemlidir. Özellikle yavru köpekler eğitilme sürecindedir. Bu süreç atlatıldığı zaman ve köpekler eğitilmediği zaman yetişkinlik döneminde hem sahipleri için hem de köpeklerin kendisi için zor bir durum oluşabilir. Köpek eğitimlerinin yanında, onlar için eğitici olan oyunları oynamak daha sağlıklı bir durumdur. Eğitici oyunlar aynı zamanda köpeklerin daha kolay bir şekilde eğitim almasını da destekler.

Elim Sende

Köpekler için eğitici olacak oyunlardan biri elim sende oyunudur. Sadece köpekler için değil, elim sende oyunu neredeyse herkesin bildiği ve çocukluk döneminde oynadığı bir oyundur. Çocuklar için ne kadar eğlenceli bir oyunsa elim sende oyunu köpeklerin de bayılarak oynadığı bir oyundur. Köpek sahibinden kaçarken yaptığı manevralar onun yetişkinlik dönemindeki reflekslerinin gelişmesi için çok önemlidir. Ebelemece ve elim sende oyunu hem köpek için hem de sahibi için oldukça efor gerektirir. Bu nedenle köpeğin sağlığı için de olumlu olacak bir oyundur.

Sakla- Bul

Köpekler için eğitici oyunlar hangileri denildiği zaman unutulmaması gereken bir diğer oyun da sakla- bul oyunudur. Bu oyun özellikle yavru köpeklerin gelişimine çok fazla katkı sağlar. Bu oyunu keyifli kılan bir durumlardan biri ev içinde de oynanabilmesidir. Bu oyunda köpeğin en sevdiği ödül maması bir kabın içerisine konulup, köpeğe koklatılması yapılması gereken ilk adımdır. Daha sonra bu ödül mamasını aşama aşama odanın belli yerlerine saklamak gerekir. İlk olarak köpeğin kolay bulabileceği bir yere en son da köpeğin en çok zorlanacağı yere koymak gerekir. Bu oyun, köpeğin koklama duyusunu geliştirir. Oyunu bulduktan sonra yemesine izin verilmelidir.

Yakala- Getir

Köpeklerin en çok oynadığı oyunlardan biri olan yakala getir oyunu aynı zamanda onlar için eğitici bir oyundur. Bu oyun hem dışarda hem de ev içerisinde rahat bir şekilde oynanabilir. İtaat eğitimlerine başlandığı zaman bu oyunu oynamak köpeklerin daha kolay öğrenmesine yardımcı olacaktır. Yakala- getir oyunu bekle, getir, otur gibi komutların daha kolay bir şekilde öğrenilmesine yardımcı olur. Bu oyun köpek kemiği ya da köpeğin en sevdiği oyuncak ile oynanabilir.

Saklambaç

Köpekler için eğitici oyunlar hangileri diye bakıldığı zaman saklambacın da atlanmaması gerektiği söylenebilir. Saklambaç insanların da çocukluk dönemlerinde oynamaktan çok hoşlandığı gelişimi destekleyen eğlenceli oyunlardan biridir. Bu oyun köpekler ile dışarıda ya da ev ortamında oynanabilir. Saklambaç oyununda köpeğin olduğu odadan başka bir odaya gidip onun bulabileceği yerlerde saklanmak gerekir. Eğer köpek sahibini bulmakta zorlanırsa küçük sesler çıkararak ya da hareket ederek onun bulması sağlanabilir. Köpek uzun bir süre sahibinden bir tepki alamazsa endişelenebilir. Bu nedenle ilk olarak kolay yerlere saklanmakla bu oyuna başlamak gerekir. Zamanla daha zor yerlere saklanarak köpeğin gelişimi desteklenir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı