Köpek Bakımı ve SağlığıKöpekler

Köpekler Ne Kadar Süreyle Yıkanmalıdır?

Köpeklerle Banyo

Köpekler ne kadar süreyle yıkanmalıdır konusu oldukça önemlidir. Çünkü köpekler sürekli olarak dışarı çıkan ve ihtiyaçlarını karşılamak için toprağın içerisinde vakit geçiren canlılar oldukları için dışarıdan çeşitli hastalıklar kapabilir. Ya da tüylerine yapışan kirler yüzünden rahatsızlık duyabilir. Köpekler dışarıda farklı köpeklerle ya da kedilerle sosyalleştiği için onlarla da temas eder. Bu gibi durumlarda ise hastalık kapma ihtimalleri yükselir. Aynı zamanda köpekler uzun süre yıkanmadığında kötü kokmaya başlarlar. Hem kendileri hem de evde bulundukları ortamı oldukça kötü kokar. Bu sebeple köpeklerin düzenli bir şekilde belirli aralıklarla yıkanları şarttır. Kediler sürekli olarak yıkanması gereken canlılar olmadığı için köpekler konusunda fikir ayrılıkları vardır. Fakat küçük ya da büyük tip her türlü köpek düzenli olarak yıkanmalıdır.

Köpekler Ne Sıklıkla Yıkanmalı

Köpekler ne kadar süreyle yıkanmalıdır sorusuna bakılacak olursa aslında bu durum hem köpeğin cinsine hem dışarıda geçirdiği vakte hem de hangi mevsimde olduğuna göre değişiklik gösterir. Köpeklerin vücutlarında ter bezleri insanlar kadar fazla değildir. Bu da ciltlerinin insanlardan çok daha farklı olduğunu gösteren bir konudur. Bu sebeple cilt bakımları oldukça önemli canlılardır. Köpek sahipleri bu anlamda köpeklerinin cilt bakımlarına oldukça önem vermelidir. Tırnak bakımı, diş bakımı ne kadar önemliyse sağlıkları için tüy bakımı da bir o kadar önemlidir. Köpeklerin bu bakımları ihmal edildiği zaman ya da uzun süre yapılmadığı zaman kötü tehlikelerle karşılaşabilirler. Köpeklerde görülen pek çok hastalık hijyenlerinin eksik olmasından kaynaklanır. 

Bu nedenle zaten sokak köpeklerinin ömürleri uzun değildir. Aynı zamanda köpekler mevsimsel olarak da belirli aralıklarla yıkanmalıdır. Yaz aylarında köpekler daha çok dışarıda vakit geçirir ve daha çok sıcak altında kalır. Bu durumda sıklıkla duş almaları gerekir. Çok fazla yıkamak da ciltlerine zarar vereceği için ortalama olarak yaz aylarında 3 haftada 1 yıkamak gerekir. Köpeğin dışarıda geçirdiği vakte göre 4 haftada 1 de yıkanabilir. Kış aylarında ise köpeklerin sürekli yıkanıp soğuk almamaları gerekir. Bu nedenle duruma göre 6 haftada 1 ya da 8 haftada 1 yıkanmaları gerekir. Köpekler bu aralıklardan daha geç ve daha erken yıkanmamalıdır. Bu durumda çeşitli sağlık problemleriyle karşılaşabilirler. Aynı zamanda tüylerinin canlılığı ve sağlıklı görünebilmesi için de yıkama aralığına dikkat etmek gerekir. 

Köpekler Nasıl Yıkanmalıdır?

Köpekler ne kadar süreyle yıkanmalıdır konusuna yanıt verildiğine göre nasıl yıkandıkları da sahipleri tarafından bilinmelidir. Genel olarak veteriner hekimler bu konu hakkında doğru bilgiyi verse de bazı durumlarda sahipleri bilgilendirmeyebilirler. Köpekleri yıkamak için onlar için üretilmiş özel ürünler kullanılmalıdır. İnsan, kedi ya da bebekler için üretilen şampuanlar ya da yıkama jelleri kullanılmamalıdır. Köpekler için üretilen şampuanlar tamamen onların cilt tipine ve tüy yapısına uygun olarak yapılmıştır. Aynı zamanda köpek havlusu da ona özel olarak kullanılmalıdır. Normal insanlar için üretilen havlular kullanılmamalıdır. Köpek yıkanırken dikkat edilmesi gereken en önemli bölge kulaktır. Kulağının içerisinde su kaçmaması için pamuk tıkanabilir. Eğer yıkama işlemi sırasında kulağa su kaçtıysa mutlaka kulak içi banyodan sonra detaylı bir şekilde temizlenmelidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı