Köpekler

Köpekler Neden Kuyruk Sallar? Anlamı Nedir?

Köpeklerin kuyruk sallaması

Köpekler neden kuyruk sallar anlamı nedir sorusu köpek sahibi olan pek çok insan tarafından merak edilmektedir. Köpekler duygu ve düşüncelerini kuyruklarının hareketiyle ifade ederler. Bu nedenle kuyruk hareketinin yorumlanması çok önemlidir. Köpeğinizin ne istediğini anlamak, aranızdaki bağı daha da güçlendirecektir. Köpekler gözleri, vücutları, kulakları ve kuyruğu ile iletişim kurarlar. 

Genelde kuyruklarını kendilerini ifade etmek için kullanırlar. Evcil hayvanınızın ne dediğini anlamak, onu sağlamak ve tam olarak neye ihtiyacı olduğunu anlamak için çok önemlidir. Köpekler ruh hallerine göre kuyruklarının pozisyonunu ve hareketini değiştirirler. Ruh hali, tatmin, oyunculuk veya korku kuyruklarına bakarak anlayabilirsiniz.

Köpeklerin Kuyruk Sallamasının Nedenleri

Köpekler neden kuyruk sallar anlamı nedir sorusunun nedenleri köpeğinizi daha iyi anlamınız için önemlidir. Köpeğinizin kuyruğu birçok farklı işlevi yerine getirebilir. Yüzme sırasında bir motor rolü ve koşarken ise dengenin ayarlanması için köpekler kuyruklarını sallar. Ancak köpeğin kuyruğu da insanlarla ve diğer hayvanlarla iletişim kurmak için önemli bir araçtır. Kuyruk pozisyonuna iletişim için yüz ifadeleri ve vücut pozları da bu açıdan önemlidir. Bir köpeğin kuyruğunu sallamasıyla ilgili belki de en yaygın yanılgı, bir köpeği sallamanın mutlu bir köpek anlamına gelmesidir. 

Kuyruk sallanması, insanlar ve köpekler arasında yanlış anlamalara yol açabilecek bir faktördür. Bazı durumlarda, bir veteriner bile köpeğin ruh halini belirlemek için kuyruğu bir ipucu olarak kullanabilir, ancak bu köpeğin durumuna göre değişebilir. Bu açıdan köpeğinizi sürekli olarak izlemeli ve bunun sayesinde hangi duygu durumunda olduğunu anlayabilirsiniz.

Köpeklerde Kuyruğun Konumu

Köpekler neden kuyruk sallar anlamı nedir sorusu için pek çok farklı cevap vardır. Köpeğin kuyruğu doğal bir pozisyonda ise, köpek kendini rahat hissedecektir. Köpek gevşek olduğu için kuyruk da gevşektir ve bazı ırklarda kuyruk arka topuğa doğru uzanır. Normalden biraz daha yüksek bir konumdaysa, köpeğin kıpır kıpır olduğunu düşünebilirsiniz. İyi bir kuyruk, köpeğinizin başının belada olduğunun bir işaretidir. 

Muhtemelen, başka bir hayvanın (veya tehlikeyi çağrıştıran bir kokunun) kokusunu almıştır. Bu köpekle birlikteyken, başka bir köpeğin kuyruğu sallanırsa ve size yaklaşırsa, yaklaşan köpeğin baskın konumda olduğunu göreceksiniz. Bu durumda gözlerinizi açık tutmalısınız. Kuyruğu bacakların arasına koymak, gerilim ve itaat olarak yorumlanan bir tür korku tepkisidir. Köpeğin kuyruğunu düz tutmak, bir merak ifadesi ve araştırma arzusu olarak da kabul edilir.

Köpeklerde Kuyruğun Hareketi

Köpekler neden kuyruk sallar anlamı nedir sorusunun birden çok cevabı vardır. Bu açıdan kuyruğun hareketine ve kuyruğun konumuna dikkat etmeniz gerekir. Genel bir kural olarak, ne kadar hızlı hareket ederseniz, kuyruğunu o kadar hızlı sallar. Başka bir deyişle, kuyruk ne kadar hızlı dönerse, heyecanın o kadar büyük olduğunu görebilirsiniz. Ancak uyarılmaya neden olan duyguların olumlu duygular olup olmadığını bilemezsiniz. Yavaş kuyruk dönüşü daha fazla dikkat gerektirir. Sallanan köpek yavaşça yaklaşıyorsa bu durumda dikkat edilmesi gereken nokta kuyruğun konumudur. 

Kuyruk geniş dönüyorsa ve keskin ve hızlı bir şekilde dönüyorsa, diğer sinyaller dikkate alınmalıdır. Köpek bu kuyruğunu hareket ettirirken dişlerini gösteriyorsa veya hırlıyorsa saldırgan olduğu bilinmektedir. Kuyruk yavaş, ağır hareketlerle ileri geri hareket ediyorsa, köpek muhtemelen sizinle etkileşim kurmaya çalışıyordur. ‘Merhaba’ dediğinizde kuyruk daha hızlı dönerse, köpeğin mutlu olduğunu anlayabilirsiniz. Tespit edilen üçüncü unsur ise son zamanlarda kuyruk duruşu ve hareketine eklenmesidir. Bu, köpeğin vücudunun kuyruğu sallayan tarafıdır. Bazı araştırmacılar, sağa doğru eğilmenin olumlu olduğunu düşünürken; solda olmasının olumsuz duyguların bir işareti olduğunu varsaymaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı