Köpek Bakımı ve SağlığıKöpekler

Köpeklerde Eğitim Alıştırmaları

Köpeklerde Eğitim

Köpeklerde eğitim alıştırmaları onların yavruluk dönemlerinden beri başlatılması gerekir. Köpeklerin cinsine göre ne zaman eğitilmeye başlayacağı konusu değişir. Fakat köpeğin eğitime daha yatkın olabilmesi için ve ilerleyen dönemlerde daha çabuk öğrenebilmesi için çeşitli eğitim alıştırmasının ona öğretilmiş olması önemlidir. Köpeklerin çok küçük yaşta gördüğü eğitimler yaşlılık dönemine kadar sürecektir. Yaşlılık döneminde bile sevgi dolu, sevecen ve sadık olabilmesi için yavruluktan itibaren eğitim alması gerekir. 

İnsanlarla Kaynaştırmak

Her köpeğin ısırma eğilimi olduğu için yavruluk döneminden itibaren insanlarla bir arada olması önemlidir. Özellikle büyük ve güçlü köpeklerin küçük yaştan itibaren sosyalleştirilmesi gerekir. Böylece yetişkin ve güçlü bir köpek olduklarında dost canlısı ve sevecen olurlar.

Temel İtaat Eğitimi

Köpek daha çok küçükken itaat etmeyi öğrenmezse ilerleyen dönemlerde inatçı bir kişiliği olabilir. Köpek başıboş bir şekilde büyütülürse ilerde herkese son derece hırçın davranabilir. Sahibinin sözünün dışına çıkmaması için temel itaat eğitimi önemlidir.

Kuralları Öğretmek

Köpeklerde eğitim alıştırmaları yapılırken kuralları ona öğretmek de önemlidir. Dışarıda ya da evde istediği gibi davranmaması ve çevresine içgüdüsüyle tepki vermemesi için kuralları öğrenmiş olması gerekir. Sahibinin sözünden çıkmamak ve sahibinin dediğine göre hareket etmesi için kuralları öğrenmelidir. Örneğin dışarıda bir kedi gördüğü zaman sahibini çekiştirerek kedinin peşinden koşmaması için kurallar öğretilmelidir.

İyimser Olmayı Öğretmek

Köpekler yavru oldukları zaman ne kadar iyimser, sevecen olsa da iyimser olması için eğitim verilmezse ilerleyen zamanlarda hırçın olabilir. Bu sebeple çevresine karşı sosyal ve iyimser bir köpek olması gerekir. Bu konuda profesyonel bir köpek eğitiminden yardım almak faydalı olacaktır.

Düzenli Ev Hayatına Alıştırmak

Özellikle enerjik ve yerinde duramayan köpeklerin düzenli ev hayatına alışması gerekir. Ev içerisinde çok fazla hareket etmemesi için eğitim verilmelidir. Aksi takdirde oradan oraya koşuşturarak ev içerisinde çeşitli sorunlar çıkarabilir. Bununla birlikte uyku alanına uyum sağlaması, yemek zamanının ne zaman olduğunu bilmelidir. Dışarıya çıkabileceği zaman aralıklarına da hakim olmalıdır.

Hayvanlarla Kaynaştırmak

Köpek sadece insanlarla değil farklı hayvanlarla da kaynaşmalıdır. Yavruluk döneminde yaşlı köpeklerle ve yavru köpeklerle oyun oynamasına izin verilmelidir. Aynı zamanda eğer imkanı varsa kedi, kuş gibi farklı cins hayvanlarla da kaynaştırılması gerekir. Bu şekilde ilerleyen zamanlarda eve yeni bir hayvan alınacaksa oldukça sevecen davranacaktır. 

Yemek Eğitimi

Köpeklerde eğitim alıştırmaları yapılırken yemek eğitimini de unutmamak gerekir. Yavruluk döneminden itibarın çeşitli komut ve çabalar aracılığıyla yemek eğitimi verilmelidir. Ev içerisinde yemek yiyen aile fertlerinin yanında yemek istemeden uslu bir şekilde oturulmalıdır. Bu sayede ömrü boyunca yemek yiyen diğer canlıları rahatsızlık vermeyecektir. Aynı zamanda köpekler kendi yemek saatlerine de hakim olmalıdır. Aynı saatte ya da zaman aralığı içerisinde yemek verildiği zaman hiçbir şekilde çevresinde yemek yiyen kişileri rahatsız etmeyecektir. 

Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı