Köpek Bakımı ve SağlığıKöpekler

Köpeklerde En Çok Görülen 10 Hastalık

Köpeklerde hastalıklar

Köpeklerde en çok görülen 10 hastalık türünü mutlaka bütün hayvanseverlerin bilmesi gerekmektedir. Sadece köpek sahiplenen insanlar değil, bütün hayvanseverlerin bilmesi; sokak köpeklerinin de hayatını kurtarabilmektedir. Dünyadaki bütün canlıların sağlıklı şekilde yaşamını sürdürebilmesi ancak duyarlı olunduğu takdirde gerçekleşebilmektedir. Bu yüzden hem köpek bakımını sahiplenen bireyler hem de sokak köpekleri ile ilgilenen duyarlı hayvanseverlerin köpeklerde sıkça görülen 10 hastalığı bilmesi önem arz etmektedir. 

Köpeklerde En Sık Görülen Hastalıklar

Köpeklerde sık görülen hastalıkları bilmek gerekmektedir. Bu durum köpeklerin sağlıklı bir yaşam sürmesi için gereken erken teşhisi kolaylaştırmaktadır. Erken teşhis tıpkı insanlarda olduğu gibi hayvanlar için de önemlidir. Köpeklerde en çok görülen 10 hastalık şöyle sıralanabilmektedir.

  • Kulak İltihabı: Kulak iltihabı sürekli ıslanan köpeklerde ve uzun kulaklı köpeklerde sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Kulak iltihabında; köpeklerin kulaklarında kötü koku yayan sarımsı bir sıvı görülmektedir. Bunun dışında köpekler kulaklarını kaşımaya çalışıp sürekli kafalarını sallayarak da kulak iltihaplarını olduğunu belli etmektedir.
  • Genç Hastalığı: Köpeklerde sık rastlanan ölümcül bir hastalık olabilmektedir. Köpeklerin genç hastalığına kapılmaması için mutlaka aşı olmaları gerekmektedir. İshal, kusma, kas seğirmeleri, hapşırma genç hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır.
  • Parazitler: Köpeklerde, iç ve dış parazitler sıkça görülmektedir. Geçmesi için ve görülmemesi için iç dış parazit aşısı olmaları gerekmektedir. Damlalarla da tedavi edilebilmektedir.
  • İshal ve Kusma: İshal ve kusma köpeklerde meydana gelebilen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Kusma ve ishal başlı başına bir hastalık değildir. Bazı hastalıkların belirtisi niteliğinde köpeklerde sıkça görülmektedir. Hastalığın teşhisi için mutlaka veterinere götürmek gerekmektedir.
  • Artrit: Yaş almış köpeklerde sıkça görülebilen bir hastalıktır. Eklemlerin şişmesi ile bu hastalık meydana gelebilmektedir.
  • Kennel Öksürük: Kennel öksürük, köpeklerde sıkça meydana gelebilen bir solunum yolu hastalığıdır. Tedavi edilmediği takdirde ciğerlerde büyük sorunlar yaratabilmektedir.
  • Parvovirüs: Köpeklerde öldürücü olabilen ve yaygın görülebilen bir hastalıktır. Hijyen eksikliğinden meydana gelmektedir. Topraklarda yaşayan bu virüsün köpeklere bulaşmamasına dikkat etmek gerekmektedir.
  • Kuduz: Kuduz, başka bir hayvandan bulaşabilmektedir. Aşı ile önlenebilecek bir hastalıktır.
  • İdrar Yolu Enfeksiyonları: Köpeklerin idrarlarındaki enfeksiyon en fazla görülen hastalıklar arasında yer almaktadır. Köpeğin aşırı derecede idrar salgılaması enfeksiyon belirtisi olabilmektedir. Bu duruma eşlik eden anormal davranışlar da varsa mutlaka veterinere götürmek gerekmektedir.
  • Keneden Kaynaklı Hastalıklar: Köpeklerde kene ısırığı sonucunda pek çok hastalık meydana gelebilmektedir. Özellikle yaz mevsimlerinde köpekleri yürüyüşe çıkarırken dikkatli olmak önem arz etmektedir. 

Köpeklerde Hastalık Görüldüğünde Ne Yapmalı?

Köpeklerde en çok görülen 10 hastalık meydana geldiğinde köpeklerin bakımını üstlenen insanlar ne yapılması gerektiğini merak etmektedir. Köpeklerde hastalık durumu meydana geldiğinde öncelikle sakin ve soğukkanlı hareket etmek gerekmektedir. Köpek, normalden farklı ve rahatsız olduğunu belli edecek şekilde davranıyorsa bunun altında yatan bir neden olmaktadır. Bu durum genelde köpeğin sağlıksız olduğunu göstermektedir. Sağlıksız olduğunu belli eden davranışları; ishal, kusma, neşesizlik, halsizlik, yemede ve dışkıda bozukluk olmaktadır. Bu belirtilerden herhangi biri varsa köpeği ilk olarak veterinere götürmek gerekmektedir. Erkenden ve vakit kaybetmeden veterinere götürmek köpeklerin sağlığı açısından önemli olmaktadır. 

Köpeklerde En Sık Görülen 10 Hastalığın Tedavisi

Köpeklerde en çok görülen 10 hastalık veteriner hekiminin teşhisinden sonra netlik kazanmaktadır. Yaygın görülen hastalıklar dışında başka hastalıklar da köpeklerde görülebilmektedir. Bu yüzden teşhisi mutlaka veteriner hekimin koyması gerekmektedir. Hastalığın ana nedeni tespit edildikten sonra türüne özgü tedavi uygulanabilmektedir. Uygun tedaviler sonucunda köpekler yaşamlarına sağlıklı şekilde devam edebilmektedir. Köpeklerde görülen bazı hastalıklar ölümcül olabilmektedir. Bu tür hastalıklar için erken teşhis ve tedavi önemlidir. Bu yüzden köpeğin davranışlarında farklılık görüldüğü zaman geciktirmeden kontrole götürmek gerekmektedir.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı