Köpek Bakımı ve SağlığıKöpekler

Köpeklerde Kulak Temizliği ve Önemi

Köpeklerde Kulak Temizliği

Köpeklerde kulak temizliği özellikle dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Kulak temizliğinin ihmal edilmesi durumunda kulak enfeksiyonu ortaya çıkabilir. Ayrıca bu konuda deneyimli olmayanların belirli bir süre veterinerden destek almanız gerektiği unutulmamalıdır. Çünkü kulak temizliğinin ihmal edilmesi aynı zamanda işitme hasarına sebep olacaktır. İlk birkaç temizlik işlemini veteriner gözetiminde yaptıktan sonra artık evde genel bakım ihtiyaçlarını karşılamanız gerekir.

Köpeklerde Kulak Temizliği için İhtiyaç Duyulan Malzemeler

Köpeğinizin kulaklarını temizleme için havlu, cımbız, pamuk top ya da pedleri ile kulak temizleyici gibi ekipmanlara ihtiyacınız olacaktır. Kulak temizleyici bu ürünler arasında en önemlisidir. Veteriner hekimin tavsiye edeceği bir temizlik solüsyonu alarak hassas kulakları tahriş etmeden temizleyebilirsiniz. Bu süreçte alkol bazlı temizleyicilerin kullanılmaması gerekir.

Köpeklerde kulak temizliği yaparken pamuk topları veya pedleri kullanabilirsiniz. Fakat bu ekipmanlar kulak kanalına doğru sokulmamalıdır. Çünkü kulak kanalına sokacağınız herhangi bir cisim, işitme sorunlarına davetiye çıkarır. Cımbızı da kulaklardaki fazla tüyleri almak için kullanabilirsiniz. Köpeğinizi başlangıçta bundan hoşlanmayabilir. Ancak ödül maması vererek sevimli dostunuzu kulak temizliğine hazırlayabilirsiniz.

Köpeklerin Kulakları Nasıl Temizlenir?

Köpeğinizin kulaklarını temizlemeden önce küçük bir inceleme yapmanızda fayda var. Eğer kulaklarda iltihap varsa veya sürekli kaşınıyorsa mutlaka veterinere götürmeniz gerekir. Çünkü bu durumlar genelde bir kulak enfeksiyonunun habercisidir. Genel olarak köpeğinizin kulaklarını temizlerken şu aksiyonları almanız yeterli olacaktır;

  • Köpeğinizi sakin bir şekilde oturtun ve ona mutlaka bir ödül maması verin.
  • Köpeğinizin kulakları dik konumda değilse kıvrımını dik tutarak temizleyin.
  • Temizlik sırasında solüsyonu dikkatli bir şekilde uygulayın.
  • Kulağın tabanına ortalama 20-25 cm boyunca hafif bir masaj yapmaya başlayın.
  • Daha sonra kulağı serbest bırakın ve bu sayede solüsyonun kulakta dağılmasını sağlayın.
  • Dış kulağın görünen bölgesi ve kulak kanalını silmek için pamuk topundan faydalanın.
  • Temizlik tamamlanınca yeniden ödül maması verin.

Köpeklerde kulak temizliği sanıldığı kadar zor değildir. Ayrıca kulak temizliğinde aşırıya kaçmamak gerekir. 2 – 3 günde bir yapılacak kulak temizliğinin ciddi tahrişlere neden olacağı unutulmamalıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı